«Եվրատեսիլ-2012»-ի Հայաստանի մասնակիցն ու երգը` ներքին ընտրությամբ
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը՝ որպես Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ և Եվրատեսիլ երգի մրցույթի պաշտոնական հեռարձակող, իրավասու է ընտրել մայիսին կայանալիք մրցույթի Հայաստանի մասնակցին և երգը՝ կամ ազգային ընտրության (հեռուստադիտող-ժյուրի) կամ ներքին ընտրության միջոցով:
Հաշվի առնելով Եվրատեսիլ-2012-ի առանձնահատկությունը՝ Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է ընդունել մրցույթն անցկացնել ներքին ընտրությամբ: Ընտրությունը կկատարի ՀՀ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի կողմից ձևավորված հատուկ հանձնախումբը, որտեղ կընդգրկվեն երաժիշտներ, հեռուստատեսության մասնագետներ և երաժշտական պրոդյուսերներ:
Հիշեցնենք, որ «Եվրատեսիլ-2012»-ի տեղի է ունենալու Բաքվում մայիսի 22-26-ը: Հայաստանի մասնակիցը ելույթ է ունենալու երկրորդ կիսաեզրափակչին՝ մայիսի 24-ին:

Культура 11:09 30/01/2012
Участник конкурса «Евровидение-2012» от Армении и представляемая им песня будут названы до 18 марта. Об этом Panorama.am сообщили в Общественной телекомпании Армении (ОТА).
Общественная телекомпания Армении, как полноправный член Европейского вещательного союза и правообладатель на трансляцию международного конкурс песни “Евровидение”, имеет право избрать от Армении исполнителя песни и песню на предстоящий в мае конкурс - либо посредством национальных выборов (зритель-жюри), либо посредством внутреннего выбора.
Учитывая специфику конкурса “Евровидение” именно в 2012 году, ОТА приняла решение провести избирательный конкурс на внутренней основе. Выбор будет делать специальная комиссия, созданная Советом Телерадиокомпании РА, в состав которой войдут музыканты, специалисты телевидения и музыкальные продюсеры.
Напомним, что конкурс “Евровидение-2012” пройдет в Баку 22-26 мая, исполнитель от Армении будет участвовать во втором полуфинале.