Սարիբեկյան. «Չեմ հասկանում, թե ի՞նչ է նշանակում «բարեփոխումների կողմնակիցները պարտություն են կրում»
«Oxford Analytica» պարբերականը անդրադարձել է ՀՀ ԶՈՒ-ում իրականացվող բարեփոխումներին ընթացքին` նշելով, որ Զինված ուժերում օրինաչափություն դարձած զոհերի և ոչ մարտական պայմաններում մահացությունների խնդիրը լուծելու ձախողումը քայքայում է պաշտպանության ոլորտում բարեփոխումների վերջին շրջանի առաջընթացը: Պարբերականում նաև նշվում է, թե Հայկական բանակի բարեփոխումների կողմնակիցները պարտություն են կրում:
Թեմայի շուրջ, Panorama.am-ը զրուցեց ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Սարիբեկյանի հետ, ում համար   անհասկանալի է, թե ինչ աղբյուրների հիման վրա է արված վերլուծությունը:
Ըստ պատգամավոր, վերջին շրջանում բանակում իրականացվող բարեփոխումները մեծ թափ են հավաքել, ինչն առավել տեսանելի կլինի մի քանի տարի անց: Որպես կարևոր փաստ` Կ. Սարիբեկյանը նշեց, որ տևական ժամանակ է, համապատասխան հանձնաժողովում քննարկվում է ՊՆ նոր կանոնագրքի ընդունման հարցը, որում բավականին մեծ որակյալ փոփոխություններ են իրականացվել:
«Չեմ հասկանում, թե ի՞նչ է նշանակում «բարեփոխումների կողմնակիցները պարտություն են կրում» արտահայտությունը: Ընթացիկ ու արմատական բարեփոխումներ բոլոր ոլորտներին են անհրաժեշտ, և դրանք իրականացվում են»,- հավելեց նա:
Նույն թեմայի շուրջ, ռազմական փորձագետ Արթուր Պետրոսյանը նշեց, որ բարեփոխումների պրոցեսն ինքնանպատակ չի իրագործվում, և դրա առկայությունը կարելի է գնահատել միայն անհրաժեշտ հիմքերի առկայության կամ բացակայության պայմաններում:
«Մինչ բուն թեմային անդրադառնալը, պետք է պարզել, թե որպես հիմք ինչ փաստ է վերցրել նշյալ վերլուծական պարբերականը, ի՞նչ աղբյուրների հիման վրա է կազմվել դա: Այն, որ վերջին շրջանում նման թափանցիկություն է մտցվել բանակում առկա խնդիրների քննարկումների հարցում, արդեն իսկ խոսում է բանակում ընթացող բարեփոխումների ընթացիք մասին: Գիտեք, ոչ-ոք չի ասում, թե բանակում խնդիրներ չկան, անիմաստ է նույնիսկ նման արտահայտություններ հնչեցնելը, սակայն պնդել, որ բանակում իրականացվող բարեփխումները տապալվել են կամ դանդաղում է, կարծում եմ ճիշտ չէ»,- ասաց Ա. Պետրոսյանը:
Հարցին, թե՝ արդյո՞ք բանակի ղեկավար կազմում կա այնպիսի պաշտոնյա, ով արգելակում է բանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը` փորձագետը նշեց. «Չեմ կարծում, համենայնդեպս, համոզված եմ, որ բոլորն էլ գիտակցում են բանակում փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը:
Հարցին, թե՝ այդ դեպքում, արդյո՞ք բանակում վերացած է «Դեդովշինան» հասկացողությունը, ինչի առկայության մասին նշվում է նաև վերլուծականում, վերջինս ասաց. «Նախ անհրաժեշտ է սահմանել, թե ի՞նչ է «Դեդովշինան», համենայնդեպս, ի՞նչ են հասկանում վերլուծականի հեղինակները: Միայն դրա սահմանումից հետո կարելի է հասկանալ, թե ի՞նչ նկատի ունի պարբերականը դրա առկայության մասին վերլուծություն կազմելիս: Եթե խոսքը Խորհրդային բանակում սահմանված երևույթի մասին է, ապա կարող եմ միանշանակ ասել, որ նման բան չկա: Միգուցե խոսքը, այսպես ասած, լիդեր զինծառայողների մասին է, բայց լիդերներ կան նաև հասարակության մեջ: Տարբերությունն այն է, թե ինչ դեր են կատարում այդ լիդերները բանակում»:
Այնուհետև ռազմական փորձագետը հավելեց. «Նայեք, մեկ օրինակ բերեմ: Ըստ իմ տեղեկատվության, Հունաստանի ռազմական հաստատություններում, 4-րդ կուրսի կուրսանտը համարվում է 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կուրսում սովորող կուրսանտների հրամանատարը, նրանք պարտավոր են իրականացնել վերջիններիս հրամանները, արդյո՞ք դա էլ կարելի է համարել «Դեդովշինայի» դրսևորման ձև»:
Մեկնաբանությունների հետ կապված Panorama.am-ը դիմեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Դավիթ Կարապետյանին, ով նշեց, որ վերլուծականի վերաբերյալ նախարարությունը հանդես կգա ավելի ուշ:

Интервью 20:38 06/02/2012
Международный консалтингово-аналитический центр Oxford Analytica обратился к реформам, осуществляемым в Вооруженных силах Армении и отметил, что достигнутому в последнее время успеху в оборонной системе республики препятствуют продолжающие периодически фиксироваться случаи смерти военнослужащих в небоевых условиях. Издание также заявляет, что «сторонники реформирования армянской армии терпят поражение».
Доклад Oxford Analytica в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировал член постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны, нацбезопасности и внутренних дел Карен Сарибекян, который заявил, что для него неясно, на основе анализа каких источников сделаны подобные выводы.
По его словам, проводимые в последнее время в армянской армии реформы получили широкий размах, что станет более очевидным через несколько лет. В качестве важного примера К. Сарибекян привел тот факт, что уже длительное время соответствующая комиссия обсуждает вопрос принятия нового устава министерства обороны, в котором сделаны довольно серьезные качественные изменения.
«Не понимаю, что означает выражение „сторонники реформ терпят поражение”? Текущие и коренные реформы необходимы во всех областях, и они проводятся», – добавил он.
В свою очередь военный эксперт Артур Петросян, комментируя доклад Oxford Analytica, отметил, что процесс реализации реформ не является самоцелью, и его можно оценивать только в условиях наличия или отсутствия необходимых для этого основ.
«Прежде чем обратиться к данной теме, необходимо выяснить, на каких фактах и источниках основан доклад аналитического центра. То обстоятельство, что в последнее время введена прозрачность в вопросе обсуждения имеющихся в армии проблем, уже говорит о проводимых в армии реформах. Видите ли, никто и не говорит, что в армии нет проблем, бессмысленно даже делать подобные заявления, однако утверждать, что осуществляемые в армии реформы провалились или этот процесс слишком затянулся, мне кажется некорректным», – сказал А.Петросян.
На вопрос о том, есть ли в командном составе армии такие должностные лица, которые тормозят процесс проведения реформ, военный эксперт отметил: «Не думаю. По крайней мере, я убежден, что необходимость осуществления реформ в армии осознают все».
А на вопрос о том, действительно ли в армии устранена «дедовщина», о наличии которой говорится в докладе аналитического центра, специалист ответил: «Для начала необходимо определить, что такое „дедовщина”, или, по крайней мере, что понимают под этим авторы доклада. Только после этого можно будет понять, что имели ввиду, когда составляли доклад о „дедовщине” в армянской армии. Если речь идет о таком явлении, которое существовало в Советской армии, то могу однозначно сказать, что ничего подобного в ВС Армении нет. Возможно, речь идет о так называемых военнослужащих-лидерах. Но лидеры есть и в обществе. Вся разница в роли, которую играют эти лидеры в армии».
При этом военный эксперт провел интересную аналогию: «По моим сведениям, в военно-учебных заведениях Греции курсант 4-го курса считается командиром для курсантов 1-го, 2-го и 3-го курсов, которые обязаны выполнять все его приказы. Неужели и это можно считать проявлением „дедовщины”?»
За комментариями корреспондент Panorama.am обратился также к пресс-секретарю министра обороны Армении Давиду Карапетяну, который отметил, что по поводу доклада Oxford Analytica министерство обороны позднее выступит с заявлением.