Իրանական կայք. Պաշտոնական Բաքուն սահմանափակում է այդ երկրում գործող իրանական ներկայացուցչությունների գործունեությունը
Ադրբեջանը սահմանափակում է այդ երկրում գործող իրանական ներկայացուցչությունների գործունեությունը:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ այդ երկրում գործող Իրանի մշակույթի կենտրոնի աշխատակիցներից ոչ մեկին մուտքի արտոնագիր չի տրամադրելու:
Շարունակելով թեման` հոդվածի հեղինակը նշում է, որ բացի վերոնշյալից, Ադրբեջանը սահմանափակում է նաև Բաքվում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի գրասենյակին կից գործող «Հոսեյնիե»-ի (շիաների աղոթավայր, հավաքատեղի) գործունեությունը` հրաժարվելով վերջինիս աշխատակիցներին մեկ տարվա մուտքի արտոնագիր տրամադրել:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. հոկտեմբերին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն էր տարածել, նշելով, որ Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը հարձակում են գործել Բաքվում Իրանի հոգևոր առաջնորդի գրասենյակի վրա:

Azerbaijan restricts activities of Iranian missions in that country, Iranian “arannews.ir” reported.
Azerbaijan’s Foreign Affairs Ministry has officially declared that representatives of Iranian culture centers in their country won’t be provided visa.
According to Iranian media Azerbaijan also restricts activities of “Hosseyni” (chapel of Shias, meeting place) adjacent to the office of Iran’s Supreme Leader, refusing the staff to provide visa.
“FARS” news agency reported earlier that in October 2011 Azerbaijani security forces attacked the office of Iran’s Spiritual Leader located in Baku.