Իրանական կայք. Պաշտոնական Բաքուն սահմանափակում է այդ երկրում գործող իրանական ներկայացուցչությունների գործունեությունը
Ադրբեջանը սահմանափակում է այդ երկրում գործող իրանական ներկայացուցչությունների գործունեությունը:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ այդ երկրում գործող Իրանի մշակույթի կենտրոնի աշխատակիցներից ոչ մեկին մուտքի արտոնագիր չի տրամադրելու:
Շարունակելով թեման` հոդվածի հեղինակը նշում է, որ բացի վերոնշյալից, Ադրբեջանը սահմանափակում է նաև Բաքվում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի գրասենյակին կից գործող «Հոսեյնիե»-ի (շիաների աղոթավայր, հավաքատեղի) գործունեությունը` հրաժարվելով վերջինիս աշխատակիցներին մեկ տարվա մուտքի արտոնագիր տրամադրել:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. հոկտեմբերին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն էր տարածել, նշելով, որ Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը հարձակում են գործել Բաքվում Իրանի հոգևոր առաջնորդի գրասենյակի վրա:

Иранский сайт: Официальный Баку ограничивает деятельность иранских представительств в этой стране
Азербайджан ограничивает деятельность иранских представительств в этой стране. Об этом говорится в статье на иранском сайте «аранньюз.ир».
Отмечается также, что министерство иностранных дел Азербайджана официально заявило, что не предоставит визу ни одному сотруднику действующего в этой стране центра культуры Ирана.
В продолжение темы автор отмечает, что помимо вышеуказанного, Азербайджан ограничивает деятельность «Хосейни» (место сбора шиитов для молитвы) при офисе духовного лидера ИРИ в Баку, отказываясь предоставить одному из его сотрудников визу сроком на год.
Напомним, что в октябре 2011 года иранское информационное агентство «ФАРС» распространило сообщение о том, что силы безопасности Азербайджана напали на офис духовного лидера Ирана в Баку.