Իրանական կայք. Ադրբեջանցի դիվանագետը հպարտանում է Բաքվում անցկացվելիք «գեյ-շքերթով»
Հոդվածում նշվում է, որ Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանության խորհրդական Էբրահիմ Ղաֆարովը Ադրբեջանին նվիրված կոնֆերանսներից մեկի ժամանակ, պատասխանելով ամռանը Բաքվում կազմակերպվելիք Եվրատեսիլ մրցույթի օրերին համասեռամոլների շքերթի անցկացման մասին հարցին, հպարտորեն ընդգծել է, որ դա վկայում է, որ Ադրբեջանում խոսքի ազատություն գոյություն ունի:
«Հիշատկաման է արժանի է այն հանգամանքը, որ ադրբեջանցի բարձրաստիճան դիվանագետի անպատկառ տեսակետը հնչել է Թեհրանի համալսարանում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ, որին ներկա էին Իրանի ԱԳՆ պաշտոնյաները»,- եզրափակում է իրանական կայքը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը, անդրադառնալով վերոնշյալ թեմային, գրել էր. «Բաքվում համասեռամոլների շքերթն այն պարագայում է տեղի ունենում, երբ Ադրբեջանում Իլհամ Ալիևի` իշխանության գալուց հետո ընդդիմադիր կուսակցություններին արգելվում է հանրահավաքներ անցկացնել: Հեջաբի ազատության համար պայքարելու նպատակով կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու ժամանակ շուրջ հինգ տասնյակ քաղաքացի է բանտարկվել»:

Общество 16:11 08/02/2012
Азербайджанец-дипломат горд предстоящим в Баку “гей-парадом”. Об этом отмечается в статье, размещенной на иранском сайте “Раджаньюз.ком”. Согласно источнику, советник посольства Азербайджана в Тегеране Эбрагим Хафаров на одной из конференций, посвященных Азербайджану, отвечая на вопрос о проведении летом в Баку в дни конкурса “Евровидение” парада гомосексуалистов, с гордостью подчеркнул, что это свидетельствует о существовании в Азербайджане свободы слова.
“Достойно памяти то обстоятельство, что непочтительная точка зрения высокопоставленного азербайджанского дипломата прозвучала во время организованного в университете Тегерана мероприятия, на котором присутствовали чиновники Министерства иностранных дел Ирана”, - заключает иранский сайт.
Напомним, что недавно иранское информагентство “ФАРС”, касаясь вышеуказанной темы, написало: “Парад гомосексуалистов в Баку состоится в условиях того, что в Азербайджане после прихода к власти Ильхама Алиева оппозиционным партиям запрещается проводить митинги. Во время митингов, организованных с целью борьбы за свободу ношения хиджаба, было посажено в тюрьму около 5 десятков граждан”.