Բեռլինում մեկնարկում է կինոաշխարհի կարևորագույն փառատոներից մեկը
Այսօր մեկնարկում է Բեռլինի միջազգային 62-րդ կինոփառատոնը: Կինոփառատոնի ընթացքում ցուցադրվելու է մոտ 400 ֆիլմ՝ ներկայացված աշխարհի տարբեր երկրներից:
Կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում ընդգրկված է 18 ֆիլմ, որոնք էլ պայքարելու են գլխավոր մրցանակի՝ Ոսկե և Արծաթե արջուկների համար: «Բեռլինալե»-ի ժյուրին ղեկավարում է անգլիացի ռեժիսոր, սցենարիստ և դերասան Մայք Լին:
Ավանդանբար, «Բեռլինալե» -ի ընթացքում սպասվում են բազմաթիվ հարգարժան ու համաշխարհայի ճանաչում ունեցող հյուրեր: Խոստացել են Գերմանիայի մայրաքաղաք այցելել կինոմատոգրաֆիայի այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպիսիք են Մերիլ Ստրիպը և Ռոբերտ Փաթինսոնը: Բեռլինի կինոփառատոնի մոտ 300 հազար տոմս է վաճառվել:

Культура 11:41 09/02/2012
В Берлине сегодня стартует 62-й международный кинофестиваль. Тема кинофестиваля - "Переломы и перемены". За десять дней в Берлине покажут около 400 фильмов. Среди конкурсных лент Берлинале-2012 восемнадцать – мировые премьеры.
В конкурсную программу Берлинале входит российско-американский фильм «Машина Джейн Мэнсфилд», которую снял бывший муж Анджелины Джоли Билли Боб Торнтон. Продюсером выступил россиянин Александр Роднянский.
Всего же за Золотого и Серебряных медведей поборются 18 картин из Германии, Франции, Индонезии, Греции, Италии, Испании, Венгрии, Дании и Сенегала. Победители станут известны 18 февраля.
Форум откроют министр по делам культуры и массовых коммуникаций Германии Бернд Нойманн и мэр Берлина Клаус Воверайт.