Հասարակություն 14:37 10/02/2012
Օրերս Panorama.am-ը ներկայացրել էր «Ի՞նչ մեքենաներով են շրջում մեր նախարարները և ինչքա՞ն փող են ծախսում դրանց վրա» հրապարակումը, որտեղ ներկայացված էին գերատեսչություններից ստացված հարցման պատասխանները:
Մասնավորապես, ներկայացրել էինք, թե ի՞նչ մեքենաներ են սպասարկում Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակազմը (խոսքը ոչ ռուսական արտադրության մեքենաներին է վերաբերում)` նախարարին, նախարարի տեղակալներին ու աշխատակազմի ղեկավարին:
Հիշեցնենք. նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին սպասարկող մեքենան է 2006թ. թողարկման Mersedes Benc S530, որի շուկայական արժեքը 34 մլն 672.8 դրամ է, իսկ աշխատակազմի ղեկավարին էլ սպասարկում է 2003թ-ի արտադրության AUDI A6-ը` շուկայական արժեքը 25 մլն 785.4 դրամով:
Այս թվերը ներկայացված էին Panorama.am-ի հարցման պատասխանում, սակայն պարզվեց, որ նախարարությունից մեզ ուղարկված պատասխանում փոքր-ինչ թյուրիմացություն է տեղի ունեցել: Մասնավորաբար` նախարարի ու աշխատակազմի ղեկավարի ծառայողական մեքենաները ձեռք են բերվել ոչ թե այդ գնով ու նախարարության կողմից, այսինքն` պետական միջոցների հաշվին, այլ նվիրատվություն են:
Արտգործնախարարությունը միակն էր, որ մեզ ուղղված պատասխանում չէր մատնանշել, թե ո՞ր մեքենաներն են նվիրատվությամբ հայտնվել գերատեսչության հաշվեկշռում: Ի տարբերություն Կրթության և գիտության նախարարության պատասխանի, որում հստակ նշված էր, որ նախարար Արմեն Աշոտյանի 2009թ. արտադրության Volkswagen Touareg-ը ձեռք է բերվել 30 մլն 390 հազար դրամով, սակայն ոչ թե նախարարության, այլ «Կրթության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության միջոցներով և հենց այս ընկերության հաշվեկշռում էլ գտնվում է:

Служебный автомобиль главы МИД Армении передан в дар
В министерстве иностранных дел Армении уточнили предоставленную на днях Panorama.am информацию относительно автомобилей, обслуживающих министра Эдварда Налбандяна и его заместителей.
Напомним, что министра Эдварда Налбандяна обслуживает автомобиль марки Mersedes Benc S530, 2006 года производства, рыночная стоимость которого составляет 34 млн. 672.8 драмов. А руководителя аппарата МИД, то его обслуживает самая старая в этом списке машина - AUDI A6 2003 года производства, рыночная стоимость которого 25 млн. 785.4 драмов.
Эти цифры были представлены в ответах на запрос Panorama.am, однако выяснилось, что произошло небольшое недоразумение. В частности, автомобили, обслуживающие министра и руководителя аппарата министерства иностранных дел были приобретены нее по этой цене и не за счет государственных средств, а переданы в дар.
Заметим, что МИД оказался единственным ведомством, в ответе которого не было указано, какие автомобили оказались на балансе учреждения путем передачи в дар.
А вот в ответе министерства образования и науки четко отмечается, что министра Армена Ашотяна обслуживает автомобиль Volkswagen Touareg 2009 г. производства, приобретенный за 30 млн 390 тыс. драмов, но на средства ЗАО “Национальный институт образования” и находится на балансе именно этого ведомства.