Համացանց 15:30 14/02/2012
«Ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր կանաչ տարածքի, բնության պահության համար տարաբնույթ միջոցառումներ է իրականացնում, մինչդեռ Երևանի կենտրոնի գլխավոր պուրակը դարձնում են 90-ական թվականների գավառական տոնավաճառ, քանի որ մեր բարոյահոգեբանական տեսակը, տնտեսական մտածողությունը ֆիրդուսանոցի, վրանների տակի տոնավաճառից այն կողմ չգնաց»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանը` խոսելով Մաշտոցի պուրակ (Մարգարյան հիվանդանոցի դիմացի այգում) Աբովյան փողոցից ապամոնտաժված բուտիկների տեղափոխման մասին:
Նա ընդգծեց, որ Երևանի կենտրոնն անապատացվում է, իսկ ծառերը տնկվում են բլուրներին, քանի որ այդտեղ «փողեր լվանալու հնարավորություն կա»: Ըստ ԱԺ պատգամավորի, նման քայլի դիմելով` Երևանի քաղաքապետարանը նախ և առաջ խախտում է Օրհուսի պայմանագիրը, որը կնքել է նաև Հայաստանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Օրհուսի պայմանագիրը վավերացրել է 2001 թվականի մայիսի 14-ին: Կոնվենցիայի նպատակն է աջակցել մարդու առողջության և բարեկացության նպատակով բարենպաստ շրջակա միջավայրի մարդու իրավունքների, տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի, որոշումերի ընդունման գործընթացին հասարակության մասնակցության իրավունքի և շրջակա միջավայրին վերաբերող հարցերով արդարադատությանը դիմելու իրավունքի պաշտպանությանը:
Լ. Գալստյանն ասաց, որ Հայաստանում ընդհնարապես քաղաքակրթության համար պայքարի խնդիր կա` մի կողմից արխայիկ արժեքներն են, մյուս կողմից` քաղաքակրթական: «Մեզ այսօր արժեքների հեղափոխություն է պետք»,- շեշտեց ՀՅԴ-ական պատգամավորը:

Депутат Л. Галстян заявила о нарушении мэрией Еревана Орхусской конвенции
Весь цивилизованный мир сегодня ведет борьбу за сохранение зеленых зон, проводятся самые различные мероприятия, а в Ереване главный центральный сквер превращают в провинциальную ярмарку 90-х годов. Свое возмущение сегодня журналистам выразила член парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галстян, комментируя перенос демонтированных с улицы Абовян бутиков на сквер Маштоца (в садик напротив Маркаряновской больницы).
По ее словам, такое положение вещей обусловлено тем, что у общественности «духовно-моральный типаж, экономическое мышление не ушли далее „фирдусноца” (ярмарка дешевых товаров в Ереване. – Примеч. ред.), далее торговли в палатках».
Л. Галстян заявила, что центр столицы Армении опустошается, «деревья же сажают только на холмах, поскольку там есть возможность отмывания денег». По мнению депутата, мэрия Еревана подобными действиями нарушает подписанную Арменией в 2001г. Орхусскую конвенцию. Напомним, что Орхусская конвенция – это международный договор, который объединяет экологические и общечеловеческие права.