Ադրբեջան. Ձերբակալվել են իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության և «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողները
Ձերբակալվել են իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության և «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողները:
Համաձայն հաղորդագրության` Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակիցներն առանց որևէ պատճառի իր իսկ բնակարանում ձերբակալել են «ՖԱՐՍ» գործակալության Բաքվի գրասենյակի լրագրողին:
«Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության Բաքվի գրասենյակի կողմից վերջին ամիսների ընթացքում բազմաթիվ նյութեր են հրապարակվել Ադրբեջանի վարած հակաիսլամական քաղաքականության, ինչպես նաև երկրի քաղաքական և տնտեսական իրավիճակի մասին, որի պատճառով բազմիցս ենթարկվել է Ադրբեջանի իշխանությունների սպառնալիքներին:
Վերջերս Ադրբեջանից վտարվեց նաև Իրանի հեռուստառադիոընկերության Բաքվի գրասենյակի ղեկավարը: Բաքվի կառավարությունը ցանկանում է իր երկրում գործող իրանցի լրագրողների գործունեությունն ամեն կերպ կասեցնել, «ՖԱՐՍ»-ի լրագրողի ձերբակալությունը ևս միտված էր դրան», -նշված է հաղորդագրության մեջ:
Իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի տարածած հաղորդագրության մեջ էլ նշվում է, որ Բաքվի վարած հակաիրանական քաղաքականության շրջանակներում Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի կողմից անհայտ հանգամանքներում ձերբակալվել են իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի լրագրողն ու վարորդը: Նրանց գտնվելու վայրն անհայտ է:

Азербайджан: Задержаны журналисты иранского информационного агентства «ФАРС» и телекомпании «Сахар»
Задержаны журналисты иранского информационного агентства «ФАРС» и телекомпании «Сахар», передает агентство «ФАРС».
Согласно сообщению, сотрудники Министерства национальной безопасности Азербайджана без какой-либо причины задержали в своей квартире корреспондента агентства «ФАРС» в Баку.
«Бакинский офис иранского информационного агентства «ФАРС» в последние месяцы опубликовал многочисленные материалы об антиисламской политике Азербайджана, социально-экономической ситуации в стране, из-за чего не раз подвергался угрозам азербайджанских властей.
Недавно из Азербайджана был также выселен руководитель бакинского офиса телерадиокомпании Ирана. Официальный Баку желает всячески пресечь деятельность иранских журналистов в своей стране. Задержание корреспондента агентства «ФАРС» также было нацелено на это», - отмечается в сообщении.
В сообщении иранского сайта «аранньюз.ир» отмечается, что в рамках антииранской политики Баку силы безопасности Азербайджана при неизвестных обстоятельствах задержали журналиста и водителя телекомпании «Сахар». Место их нахождения неизвестно.