Հասարակություն 14:22 18/02/2012
Արդեն չորրորդ տարին է` Երևանի պետական համալսարանը դպրոցականների համար կազմակերպել էր օլիմպիադա, որի հիմնական նպատակն է նպաստել աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանը, նրանց ծանոթացնել իրենց նախընտրած ֆակուլտետներին: «ԵՊՀ օլիմպիադա-2012»-ին այս անգամ մասնակցում էին ավագ դպրոցների 12-րդ դասարանի աշակերտները: Ըստ առարկաների` յուրաքանչյուր դպրոցից օլիմպիադային կարող էր մասնակցել 2-3 աշակերտ: Օլիմպիադայի տևողությունը չորս ժամ էր, հայտնում են ԵՊՀ մամուլի ծառայությունից:
Օլիմպիադան անցկացվում էր հետևյալ հանրակրթական առարկաներից` մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, ինֆորմատիկա, կենսաբանություն, աշխարհագրություն, հայ ժողովրդի պատմություն, մարդու իրավունքներ եւ ժողովրդավարություն, հայոց լեզու և գրականություն, ռուսաց լեզու, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, ստեղծագործական աշխատանք ու հայ եկեղեցու պատմություն:
«ԵՊՀ օլիմպիադա-2012»-ին մասնակցում էին շուրջ 2400 դպրոցականներ ոչ միայն մայրաքաղաքի, այլև Շիրակի, Տավուշի, Արմավիրի և Արարատի մարզերի մի շարք դպրոցներից: Ի դեպ, ՀՀ մարզերի դպրոցականներն օլիմպիադային մասնակցում էին իրենց մարզկենտրոններում: Յուրաքանչյուր առարկայի համար կազմվել էր հանձնաժողով, որի նախագահները համապատասխան ֆակուլտետների դեկաններն էին: «Ի տարբերություն անցած տարվա՝ այս անգամ «Ստեղծագործական աշխատանք» առակայից օլիմպիադային ավելի շատ դպրոցականներ են մասնակցում: Եթե անցած տարի նրանց թիվը 15-ն էր, ապա այս անգամ մասնակիցները 21-ն են։ Ստեղծագործելու համար ընտրվել են այնպիսի թեմաներ, որոնք կարող են գրել թե ավագ դպրոցի, թե մասնագիտացված դպրոցներ հաճախող դպրոցականները»,- նշել է ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի Ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ամբիոնի վարիչ Մուշեղ Հովսեփյանը։
ԵՊՀ մինչհամալսարանական կրթության վարչության պետ Վաչագան Գալստյանն էլ նշել է, որ օլիմպիադայի հիմնական նպատակն է դիմորդներին ծանոթացնել Երևանի պետական համալսարանի հետ: Ըստ Վաչագան Գալստյանի` դեռևս չորս տարի առաջ կազմակերպված օլիմպիադային մասնակցել է 600 աշակերտ, սակայն այս տարի նրանց թիվն հասնում է 2000-ի:

Образование 15:23 18/02/2012
Уже четвертый год Ереванский государственный университет (ЕГУ) проводит олимпиаду для школьников, основная цель которой – способствовать профессиональной ориентировке учащихся и их ознакомлению с выбранными ими факультетами. Как сообщает пресс-служба ЕГУ, в «Олимпиаде ЕГУ-2012» принимали участие 2400 школьников.
В частности отмечается, что в «Олимпиаде ЕГУ-2012» приняли участие учащиеся 12-х классов старших школ не только из столицы, но и из Ширакской, Тавушской, Армавирской и Араратской областей РА. Школьники из районов участвовали в олимпиаде в своих областных центрах. В соответствии с предметами, от каждой школы в олимпиаде могли участвовать по 2-3 ученика.
Олимпиада длилась 4 часа и проводилась по следующим общеобразовательным предметам: математика, физика, химия, информатика, биология, география, история армянского народа, права человека и демократия, армянский язык и литература, русский язык, английский язык, немецкий язык, французский язык, труд и история армянской церкви. По каждому предмету была создана комиссия, председатели которых были деканами соответствующих факультетов.
«В отличие от прошлого года, в этом году насчитывалось больше участников по такому предмету, как «Творческая работа» (труд. – Примеч. ред.) Если в прошлом году их было 15, то в этом году по предмету участвовали 15 школьников. Для творчества были избраны такие темы, которые посильны как учащимся старшей школы, так и специализированных школ», - отметил заведующий кафедрой радиотележурналистики факультета журналистики ЕГУ Мушег Овсепян.
По словам председателя управления доуниверситетского образования ЕГУ Вачагана Галстяна, основная цель олимпиады – ознакомить абитуриентов с Ереванским государственным университетом. Он отметил, что в организованной четыре года назад олимпиаде участвовали 600 учеников, но в этом году их число достигло цифра свыше 2000.