Արձանագրությունների հարցը ԱԺ օրակարգում թողնելով, մենք մեր հարգանքն ենք ցուցաբերում միջազգային հանրությանը. ԱԺ
Երևան ժամանած ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ երեկվա հանդիպմանը ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը ողջունել է նաև ԱՄՆ դիրքորոշումն ու աջակցությունը, որ ցուցաբերվում է հայ-թուրքական հարաբերություններում: Նշենք, որ ամերիկացի օրենսդիրները Հայաստան են ժամանել Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնաժողովի անդամ, Կոնգրեսի Կանոնների հանձնաժողովի ղեկավար Դեյվիդ Դրայերի գլխավորությամբ:
Նիկոյանի խոսքով, ՀՀ Նախագահը դիմել է վճռական քայլի` ընդառաջ գնալով հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: ԱԺ նախագահը նշել է, որ ՀՀ դիրքորոշումը, որը պաշտպանվում է նաև միջազգային հանրության ու ԱՄՆ կողմից, հստակ է. առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և սահմանների բացում, որը բխում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի շահերից:
Բայց Թուրքիան սկսեց նախապայմանների լեզվով խոսել, և պարզ դարձավ, որ այս գործընթացն առաջընթաց չի ունենա: Խորհրդարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ արձանագրությունների վավերացման հարցը դեռևս գտնվում է Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգում:
«Դրանով մենք մեր հարգանքն ենք ցուցաբերում միջազգային հանրությանը, որը ջանքեր գործադրեց, որպեսզի այդ հարցերը լուծվեն»,-նշել է Ս. Նիկոյանը: Ըստ նրա, մնում է հուսալ, որ Թուրքիան մի օր կգիտակցի, որ հարևանների հետ խաղաղ գոյակցելն ավելի լավ է, քան կոշտ դիրքորոշումները:
Անդրադառնալով խնդրին` ամերկացի կոնգրեսականը նշել է, որ տնտեսական ու առևտրական կապերի հաստատումը լավ ուղի կարող էր լինել բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորման ճանապարհին: Նա տեղեկացրել է, որ այս մասին անձամբ ասել է նաև Թուրքիայի բարձրաստիճան ղեկավարությանը:

Политика 11:02 20/02/2012
Никоян: Оставляя вопрос ратификации протоколов в повестке дня парламента, мы проявляем наше уважение к международному сообществу
Оставляя вопрос ратификации протоколов в повестке дня армянского парламента, мы проявляем наше уважение к международному сообществу, приложившему усилия к разрешению этих вопросов. Об этом заявил председатель парламента Армении Самвел Никоян накануне на встрече с делегацией конгрессменов США во главе с членом Комиссии демократического партнерства Палаты представителей, руководителем Законодательной комиссии Конгресса Дэвидом Драйером.
Как сообщили в пресс-службе НС РА, С. Никоян приветствовал также позицию и поддержку США, проявляемую к армяно-турецким отношениям. Никоян отметил, что позиция РА, защищаемая также международным сообществом и США, ясна – установление дипломатических отношений и открытие границ без предусловий, что исходит из интересов как Армении, так и региона.
Спикер НС проинформировал, что вопрос ратификации протоколов все еще находится в повестке дня армянского парламента. “Тем самым мы проявляем наше уважение к международному сообществу, приложившему усилия к разрешению этих вопросов”, - отметил. По его словам, остается надеяться, что Турция однажды осознает, что мирное сосуществование с соседями лучше жестких позиций.
В качестве удачного примера сотрудничества председатель НС отметил успешное участие армянских военнослужащих в международных миротворческих силах.