Ս. Նիկոյան. Մեքսիկայի օրենսդիրները չպետք է իրենց թույլ տային դառնալ տեղեկատվական պատերազմի զոհ
Փետրվարի 26-ին լրանում է Խոջալու (Իվանյան) բնակավայրի ազատագրման 20-ամյակը: Ամեն տարի, ադրբեջանական կողմը թեմայի շուրջ մեծ աղմուկ է բարձրացնում, ապատեղակտվություն տարածում: Ինչպես հայտնի է, դեռևս 2011 թվականի վերջին Մեքսիկայի օրենսդրական գերագույն մարմնի երկու պալատները ընդունել են «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտության» վերաբերյալ բանաձևեր, որոնցից հատկապես երկրորդն աչքի է ընկնում բացահայտ հակահայկական ուղղվածությամբ: Օրեր առաջ, ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը նամակ է հղել Մեքսիկայի խորհրդարանի երկու պալատների ղեկավարներին: Այս մասին ԱԺ նախագահը հաստատեց Panorama.am-ի հետ զրույցում:
Վերոնշյալ նամակը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հարգելի պարոն Նարանխո, հարգելի պարոն Մորֆին: Վերջերս տեղեկացանք, որ Մեքսիկայի օրենսդրական գերագույն մարմնի երկու պալատները` Սենատը (2011 թ. նոյեմբերի 4-ին) և Պատգամավորների պալատը (2011 թ. դեկտեմբերի 5-ին), ընդունել են «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտության» վերաբերյալ բանաձևեր, որոնցից հատկապես երկրորդն աչքի է ընկնում բացահայտ հակահայկական ուղղվածությամբ:
Հայկական կողմն անընդունելի է համարում, որ նման բարդ խնդրին անդրադառնալիս մեքսիկական օրենսդիրները, որոնք այլ պարագաներում բազմիցս ցուցաբերել են քննարկվող հարցերի մեջ խորապես թափանցելու, խնդրի էությունը ճիշտ ըմբռնելու ունակություն, հնարավոր են գտել բավարարվել բացառապես Մեխիկոյում Ադրբեջանի դեսպանության տրամադրած ապակողմնորոշիչ տեղեկատվությամբ, չեն փորձել նույնիսկ անկողմնակալության պատրանք ստեղծելու նպատակով հետաքրքրվել հայկական կողմի տեսակետներով և դիրքորոշումներով: Արդյունքում ծնվել են փաստաթղթեր, որոնցում զոհերի և բռնության ամբողջ պատասխանատվությունը բարդվել է հայկական կողմի վրա, իսկ ադրբեջանականը ներկայացվել որպես անմեղ զոհ:
Ցավալի է, որ բանաձևում հիշատակվում է այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանությունը», և ամբողջությամբ լռության են մատնված Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում 1988-91 թթ.-ին տեղի ունեցած հայերի զանգվածային կոտորածները, որոնք վայրագ օտարատյացության և էթնիկ զտման առաջին դեպքերն էին ամբողջ Արևելյան Եվրոպայում: Խոսելով ադրբեջանցի փախստականների և տեղահանված անձանց մասին` բանաձևի ուշադրությունից անհասկանալի կերպով «վրիպել» են Ադրբեջանի նախկին բնակիչներ` հարյուր հազարավոր հայ փախստականները: Կցանկանայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ նավթի վաճառքից գերշահույթներ ստացող Ադրբեջանը հեշտությամբ կարող էր լուծել իր փախստականների ինտեգրման խնդիրը, սակայն շարունակում է գիտակցաբար պահել նրանց անմարդկային պայմաններում օտարների մոտ հակահայկական տրամադրվածություն բորբոքելու համար:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ միջազգային բարձր հեղինակություն վայելող երկրի` Մեքսիկայի օրենսդիրները չպետք է իրենց թույլ տային դառնալ հակամարտության մեջ ներգրավված պետության տեղեկատվական պատերազմի զոհը, առավել ևս գիտակցաբար և պատրաստակամորեն դառնալ այդ պատերազմի գործիքը, կրկնել իրենց սնանկությունն ու ստահոդությունը բազմիցս ապացուցած քարոզչական կլիշեները:
Վերջապես, չեմ կարող չնշել, որ բանաձևում հակամարտության էությունն ամբողջապես հակասում է հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների բազմիցս արտահայտած տեսակետներին և դիրքորոշումներին, հակառակ այն բանի, որ Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների օրենսդիր մարմինն առնվազն խոսքով հավանություն է տալիս նրանց գործունեությանը և կոչ անում շարունակել խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Հարգելի պարոն նախագահ, մենք, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք համոզված մնալ, որ բարեկամական հարաբերությունները մեր երկու պետությունների միջև չեն կրի այս ամենի բացասական ազդեցությունը և կշարունակեն զարգանալ և խորանալ` ի շահ մեր ժողովուրդների:

Комментарии 20:53 20/02/2012
26 февраля исполняется 20-я годовщина освобождения населенного пункта Ходжалу (Иванян). Каждый год азербайджанская сторона поднимает шум на эту тему, распространяя дезинформацию.
Как известно, еще в конце 2011 года обе палаты верховного законодательного органа Мексики приняли резолюции «Об армяно-азербайджанском конфликте вокруг Нагорного Карабаха», из которых ярко выраженной антиармянской направленностью отличается особенно вторая. Несколько дней назад председатель Национального Собрания Армении Самвел Никоян направил письмо руководителям обеих палат парламента Мексики. Эту информацию председатель парламента Армении подтвердил в интервью Panorama.am.
В вышеуказанном письме отмечается:
«Уважаемый господин Наранхо, уважаемый господин Морфин.
Недавно мы узнали, что обе палаты Верховного законодательного органа Мексики – Сенат (4 ноября 2011г.) и Палата депутатов (5 декабря 2011 г.) – приняли резолюции “Об армяно-азербайджанском конфликте вокруг Нагорного Карабаха”, из которых ярко выраженной антиармянской направленностью отличается в особенности вторая.
Армянская сторона считает неприемлемым то, что, обращаясь к таким сложным проблемам, мексиканские законодатели, неоднократно проявлявшие в других случаях умение глубоко проникать и правильно понимать суть обсуждающихся проблем, посчитали возможным довольствоваться исключительно дезориентирующей информацией, предоставленной посольством Азербайджана в Мехико, не попытавшись даже в целях создания иллюзии беспристрастности поинтересоваться мнениями и позициями армянской стороны. В результате появились документы, в которых вся ответственность за жертвы и насилие возлагается на армянскую сторону, а азербайджанская сторона представлена как невинная жертва.
Печально, что в резолюции упоминается так называемый “Геноцид Ходжалу” и полностью умалчивается об организованных в 1988-91 гг. массовых погромах армян в Сумгаите, Кировобаде, Баку и других городах Азербайджана, которые были первыми случаями жестокой ксенофобии и этнической чистки во всей Восточной Европе. Говоря об азербайджанских беженцах и переселенных лицах, от внимания авторов резолюции странным образом “ускользнули” и бывшие жители Азербайджана – сотни тысяч армянских беженцев. Хотелось бы обратить Ваше внимание на то обстоятельство, что получающий сверхприбыль от продажи нефти Азербайджан легко мог решить вопрос интеграции своих беженцев, но продолжает осознанно держать их в нечеловеческих условиях для того, чтобы разжигать среди иностранцев антиармянские настроения.
Мы глубоко убеждены, что законодатели такой пользующейся высоким международным авторитетом страны, как Мексика, не должны были позволить себе стать жертвой информационной войны вовлеченной в конфликт страны, тем более, со всей осознанностью и готовностью становиться инструментом этой войны, повторяя их пропагандистские клише, неоднократно доказавших пустоту и лживость.
Наконец, не могу не указать того, что в резолюции суть конфликта полностью противоречит мнениям и позициям, неоднократно высказанными тремя сопредседателями Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием конфликта, вопреки тому, что законодательный орган Мексиканских Соединённых Штатов по меньшей мере словом одобряет их деятельность и призывает продолжать усилия, направленные на урегулирование конфликта.
Уважаемый господин президент, мы, тем не менее, продолжаем быть убеждены, что все это не окажет негативного воздействия на установленные между нашими двумя государствами дружественные отношения и они продолжат развиваться и еще более углубляться во благо наших народов».