«Շփման գիծ-մահվան գիծ». «Ադրբեջանը թեժ է պահում «լարվածության օջախը»»
ԱՄՆ Ռազմավարական ու միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի կայքում հրապարակած իր հոդվածում՝ ամերիկացի վերլուծաբան, Ղարաբաղյան հակամարտության հարցով փորձագետ Մարկ Դիթսենը գրել է, թե շփման գծում գտնվող դիպուկահարները վտանգի տակ են դնում Լեռնային Ղարաբաղի փոխզիջումային տարբերակով հակամարտության կարգավորումը. «Դժբախտաբար, հակամարտության ռազմական բնույթը զարգանում է դիպուկահարների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով, ինչն էլ խոչընդոտում է փոխադարձ վստահության և փոխզիջումային լուծման տարբերակին: Շփման գիծն արդեն իսկ վերածվել է մահվան գծի և եթե իրավիճակը չփոխվի, ապա կկորչի Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերջին հույսերը»:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը նշեց, որ հայկական կողմը ոչ միայն իր համաձայնությունն է տվել շփման գծից դիպուկահարներին դուրս բերելու համար, այլ նաև կողմ է այնտեղ գրանցվող միջադեպերի միջազգային հետաքննության անցկացմանը:
«Այս խնդիրը բազմիցս բարձրացվել է միջնորդ երկրների կողմից, սակայն ադրբեջանական կողմը շարունակում է մերժել այդ առաջարկը: Ադրբեջանը միայն մեկ ցանկություն ունի՝ Ղարաբաղը տեսնել իր կազմում, ինչն ուղղակի անհնարին է: Ադրբեջանը մեկընդմիշտ պետք է հասկանա, որ Արցախը երբեք այդ երկրի ենթակայության տակ չի կարող լինել: ԼՂՀ-ն անկախ, ժողովրդավարական պետություն է: Անկախ այն հանգամանքից, թե Ադրբեջանը երբևէ կահամակերպվի դրա հետ, թե չէ, որևէ նշանակություն չունի: Պաշտոնական Բաքուն մշտապես այնպիսի քայլերի է դիմում, ինչը համահունչ չէ ոչ միայն հայկական կողմերի, այլ նաև միջագային հանրության կողմից: Ադրբեջանական կողմն անընդհատ խոսում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին և դա այն պարագայում, երբ այդ սկզբունքը գործում է միայն երկու տարբեր պետությունների հարաբերությունների պայմաններում: Հարց է առաջանում. արդյո՞ք Ադրբեջանը կարող է ցույց տալ միջազգային իրավունքի մեկ նորմ, որով արգելվում է Արցախի ժողովրդին ինքնորոշվել:
Քանի դեռ ադրբեջանական կողմը կառուցողական մոտեցումներ չի ցուցաբերում, հրաժարվում է կատարել իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, հակամարտության լուծումը մնում է մշուշոտ»:
Թեմայի շուրջ, Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը նշեց. «Շփման գծում դիպուկահարների առկայությունը լուրջ սրացումների է հանգեցնում: Դիրքերում գրանցվող դեպքերի 80-90%-ը կապված է դիպուկահարների գործողությունների հետ: Համապատասխան միջազգային կառույցնեը պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի Ադրբեջանն իր դիպուկահարների դուրս բերի առաջնային գծից: Դիպուկահարների գործողությունները կարող են իրավիճակը դուրս բերել վերահսկողությունից, ինչը հղի է նույնիսկ պատերազմական գործողությունների վերսկսմամբ:
Սահմանին 18-19 տարեկան երիտասարդներ են և ցանկացած երիտասարդի մահ մեզ համար մեծ կորուստ է: Եվ եթե Ադրբեջանը չի մտածում իր զինծառայողների մասին, ապա մեր համար, զինծառայողի մահն ամեն ինչից վեր է ու շատ թանկ»:
Թեմայի շուրջ ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց. «Հետաքրքիր է, երբ արտասահմանյան փորձագետները խոսում են շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման մասին: Այո՛, սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու հարցում դիպուկահարները երևի ամենամեծ նշանակությունն ունեն: Այդ մտահոգությունը մենք էլ ենք կիսում և բազմիցս այդ մասին հայտարարվել է: Այո՛, միջազգային կառույցների կողմից եղել են հստակ առաջարկներ՝ սահմանից հեռացնել դիպուկահարներին, սակայն հայտնի է նաև կողմերի դիրքորոշումն այդ հարցում: Նման վերլուծություններ կատարելիս շատ կարևոր է հասցեականությունն ու անունները կոնկրետությամբ: Եթե իրերն իրենց անուններով կոչվեն, և այդ առաջարկող կառույցները հստակ նշեն, թե ով է շահագրգռված դիպուկահարներին հեռացնելով, իսկ ով՝ ոչ, շատ ավելի լավ կլիներ: Այդ միջազգային կառույցները և անձինք ոչ թե նախապատվությունը մեկին կամ մյուսին տալու, հավասարության նշաններ դնելու, այլ զուտ իրենց ջանքերը հարգելու համար նշեն այն մեղավորին ով շահագրգռված չէ այդ կայունությամբ, ով տապալում է իրենց այդ ջանքերը, որով փաստորեն չի հարգում իրենց շատ ավելի արդարացի ու ճշմարիտ կլիներ: Չէ որ հարցը միայն սկսվում է դիպուկահարներով, սակայն իրականում դա վերաբերվում է խաղաղ կարգավորման ողջ գործընթացին: Պարոն Դիթսենը լավ կլիներ նշեր, թե որ կողմը ինչ է հետապնդում այս գործընթացում, որ բոլոր միջադեպերի քննության և մեղավորներին հասցեական նշման համար եղան ջանքեր, որոնք տապալվեցին: Իսկ նման առաջարկները ունեին մեկ նպատակ նպաստել խաղաղ կարգավորմանը»:
Ռազմական փորձագետ Սամվել Պետրոսյանը հարցի հետ կապված նշեց. «Ադրբեջանը փորձում է «լարվածության օջախը» մշտապես պահել, ինչի արդյունքում լարվածությունը ժամանակ առ ժամանակ բավականին սրվում է: Դրանք առավելապես սադրիչ բնույթ են կրում, դա է ադրբեջանական բանակի գործելաոճը: Նրանք անընդհատ ինչ-որ բան են ցանկանում հրահրել, սակայն ոչ բոլոր դեպքերում է երևում, թե դա հատկապես ինչ նպատակով է արվում: Մի բան ակնհայտ է. Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ հերոսի կերպար ստեղծել, ոգևորել իր զինվորներին, սակայն, ակնհայտորեն դա անում է անհաջող ձևով»:

Аналитика 19:25 22/02/2012
Американский аналитик, эксперт по вопросу карабахского конфликта Марк Дитсен в опубликованной на сайте Центра стратегических и международных исследований США статье пишет, что размещенные на линии соприкосновения сил снайперы ставят под угрозу достижение компромиссного решения карабахского конфликта.
“К сожалению, военный характер конфликта развивается из-за нарушения режима перемирия снайперами, что препятствует варианту решения на основе взаимного компромисса и взаимного доверия. Линия соприкосновения уже превратилась в линию смерти, и если ситуация не изменится, то последние надежды мирного урегулирования карабахского конфликта будут утеряны”, - пишет М.Дитсен.
Комментируя публикацию, секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян отметил, что армянская сторона дала не только свое согласие на отвод снайперов с линии соприкосновения, но и выступает за проведение международного расследования происходящих там инцидентов.
“Этот вопрос неоднократно поднимался странами-посредниками, однако азербайджанская сторона продолжает отвергать это предложение. У Азербайджана лишь одно желание – видеть Карабах в своем составе, что просто невозможно. Азербайджан раз и навсегда должен понять, что Арцах никогда не может быть под юрисдикцией этой страны. Нагорно-Карабахская Республика – это независимое, демократичное государство, вне зависимости от того, смирится ли Азербайджан когда-либо с этим или нет. Действия Азербайджана не созвучны не только позиции армянских сторон, но и международного сообщества. Азербайджанская сторона постоянно заявляет о принципе территориальной целостности, и это в том случае, когда этот принцип действует лишь в условиях отношений двух различных стран. Возникает вопрос – может ли Азербайджан показать хоть одну норму международного права, согласно которой народу Арцаха запрещается реализовывать право на самоопределение. До тех пор, пока Азербайджан не проявит конструктивный подход, будет оказываться выполнять взятые им же международные обязательства, решение конфликта будет туманным”, - сказал Г.Меликян.
По словам председателя Союза ветеранов афганской войны Армена Мхитаряна, действия снайперов на линии соприкосновения приводят к эскалации ситуации. “80-90% инцидентов на боевых позициях связаны с действиями снайперов. Соответствующие международные структуры должны сделать все возможное, чтобы Азербайджан отвел бы своих снайперов с передовых позиций. Из-за действий снайперов ситуация может выйти из-под контроля, что чревато также возобновлением боевых действий. На границе 18-19-летние юноши, и смерть любого из них является для нас большой потерей, в отличие от Азербайджана”, - заявил А.Мхитарян.
В свою очередь военный эксперт Арцрун Ованнисян заявил: “Интересно, когда об отводе снайперов говорят иностранные эксперты. Эту озабоченность разделяем и мы. Со стороны международных структур были четкие предложения об отводе снайперов с линии соприкосновения, но известна также позиция сторон по данному вопросу. При составлении подобных анализов важна конкретика и адресность. Будет намного лучше, если вещи будут называться своими именами, если международные структуры-авторы этого предложения укажут, кто из сторон заинтересован в отводе снайперов, а кто – нет. Ведь вопрос начинается снайперами, а, на самом деле, касается всего процесса по мирному урегулированию”.
Между тем, военный эксперт Самвел Петросян заявил: “Азербайджан пытается сохранить “очаг напряжения”, в результате чего напряжение время от времени все более усиливается. Преимущественно, это провокационные действия, это и есть метод действия азербайджанской армии. Они постоянно пытаются что-то развязать, накалить. Очевидно одно – Азербайджан пытается создать образ какого-то героя, воодушевить своего солдата, однако делает это, очевидно, неудачно”.