Հակառակ Ադրբեջանի դեսպանի պնդումների` Իրանի ԱԳ փոխնախարարը շեշտել է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն օգտագործում է Իրանի դեմ
Իրանում Ադրբեջանի դեսպանը Իսրայելից զինտեխնիկա գնելու առիթով կանչվել է ԱԳՆ:
Համաձայն տեղեկատվության` ԻԻՀ-ում Ադրբեջանի դեսպան Ջավանշիր Ախունդովը Իրանի ԱԳՆ Ասիայի և Օվկիանիայի հարցերով փոխնախարար սեյյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ իսրայելական զինտեխնիկան ուղղված չէ երրորդ երկրի` հատկապես Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ:
Ադրբեջանի դեսպանը պարզաբանել է, որ Իսրայելից գնված սպառազինությունն իր երկիրը նպատակ ունի օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ:
Չնայած Ադրբեջանի դեսպանի` Իրանի ԱԳՆ-ում տրված պարզաբանումներին` ԻԻՀ փոխարտգործնախարարը նախազգուշացրել է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն, այնուամենայնիվ օգտագործում է Իրանի դեմ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Հավելենք, որ ադրբեջանական «1նյուզ.ազ» կայքն էլ հաղորդում է, որ Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանությունը հերքել է Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի` Բաքու կատարելիք այցի մասին տեղեկատվությունը:
Հիշեցնենք, որ օրերս իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը` հղում կատարելով ամերիկյան «Վաշինգթոն փոստ» պարբերականին, տեղեկացրեց, որ Իսրայելն Ադրբեջանին 1.6 միլիարդ դոլարի ժամանակակից զինտեխնիկա կտրամադրի:
Նշենք, որ մինչ այդ` Իրանի ԱԳՆ-ն երկու բողոքի նոտա և մեկ նախազգուշացնող հայտարարություն է հղել Ադրբեջանին:

Замглавы МИД ИРИ утверждает, что Израиль использует территорию Азербайджана против Ирана
Посол Азербайджана в Иране был вызван в МИД в связи со сделкой о приобретении Азербайджаном военной техники у Израиля. Об этом передает иранское информационное агентство «ФАРС».
Согласно информации, на встрече с заместителем главы МИД ИРИ по вопросам Азии и Океании сейидом Аббасом Арагчи посол ИРИ в Азербайджане Джаваншир Ахундов отметил, что израильская военная техника не направлена против третьей страны, в частности, Исламской Республики Ирана.
Посол Азербайджана пояснил, что его страна намерена использовать приобретенное у Израиля вооружение против Нагорно-Карабахской Республики.
Несмотря на пояснения посла Азербайджана, замглавы МИД ИРИ предупредил, что, тем не менее, Израиль использует территорию Азербайджана в целях совершения террористических действий против Ирана.
Добавим, что азербайджанский сайт «1news.az» сообщил, что посольство ИРИ в Азербайджане опровергло информацию о предстоящем визите главы МИД Ирана Али Акбара Салехи в Баку.
Напомним, что на днях иранское информационное агентство «МЕХР» со ссылкой на американское издание Washington post сообщило, что Израиль предоставит Азербайджану современную военную технику на 1.6 млрд. долларов.