Հասարակություն 11:15 29/02/2012
Իրանական կայք. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության արդյունքում շուրջ 1.5 միլիոն հայ է նահատակվել
1914-1916թթ. Օսմանյան Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության կողմից իրականացված ցեղասպանության արդյունքում շուրջ 1.5 միլիոն հայ է նահատակվել:
Այդ մասին նշված է իրանական «փարսինե.քոմ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը նախ` անդրադառնում է Արևտյան Հայաստանում մինչև ցեղասպանությունը տիրող սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, նշում է, որ 19-րդ երկրորդ կեսին Օսմանյան Թուրքիայի տիրապետության տակ գտնվող Արևմտյան Հայաստանում շուրջ երեք միլիոն հայ էր ապրում, որոնց վիճակը 19-րդ դարի վերջում ավելի է ծանրանում. այնուհետև ներկայացվում է 1890-1892թթ. Սասունի, 1896թ. Ստամբուլի, 1902թ. Ադանայի հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած կոտորածները, որոնց ընթացքում շուրջ 300 000 հայ է սպանվում:
Անդրադառնալով առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած կոտորածներին` Մոնա Դորանին նշում է, որ թուրքական իշխանությունը պատերազմի պատրվակով 16-52 տարեկան հայ տղամարդկանց հավաքագրում և զորակոչում է բանակ, որից հետո էլ առանձին-առանձին նրանց ոչնչացնում է: Իսկ արդեն 1915թ. տեղի է ունենում հայերի զանգվածային բռնագաղթը դեպի Սիրիայի և Միջագետքի անապատներ:
Հոդվածագիրը, անդրադառնալով Օսմանյան Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների` ցեղասպանության իրագործմանն առնչվող հրամաններին, գրում է. «Ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշան իր կողմից արձակված հրամաններում կարգադրել է, որ բոլոր հայերը պետք է ոչնչացվեն, նույնիսկ երեխաներին չպետք է կարեկցել: Այսպիսով թուրքերը նախ սպանում են հայ մտավորականներին, իսկ այնուհետև անպաշտպան բնակչությանը կենդանի-կենդանի այրում իրենց բնակարաններում, իսկ երեխաներին ու մանկահասակ աղջիկներին սպանում, կամ գցում են գետը»:
«Այսպիսով Արևմտյան Հայաստանում 1914-1916թթ. Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության (պաշտպանության և ներքին գործերի նախարարներ) կողմից իրականացված ցեղասպանության արդյունքում շուրջ մեկ ու կես միլիոն հայ է նահատակվել»,-եզրափակում է հոդվածի հեղինակը:

Общество 15:12 29/02/2012
В результате геноцида, совершенного высшими властями Османской Турции в 1914-1916 гг., погибло около 1.5 млн. армян. Об этом говорится в статье, опубликованной на иранском сайте «парсине.ком».
Автор статьи представляет социально-экономическую ситуацию в Западной Армении до совершения геноцида. Он отмечает, что во второй половине 19-го века в находящейся под властью Османской Турции Западной Армении проживало около 3 млн. армян, положение которых в конце 19-го века становится тяжелее. Далее он рассказывает о погромах армян в Сасуне (1890-1892 гг.), Стамбуле (1896 г.) и Адане (1902 г.), во время которых было убито порядка 300 тысяч армян.
Касаясь погромов в годы Первой мировой войны, Мона Дорани отмечает, что турецкие власти под предлогом войны собирают армянских мужчин в возрасте 16-52 лет и призывают в армию, после чего по-отдельности уничтожают их. А уже в 1915 году происходит массовое насильственное выселение армян в пустыни Сирии и Междуречья.
Касаясь приказов высокопоставленных турецких чиновников относительно совершения геноцида, автор пишет: «В своих приказах министр внутренних дел Турции Талеат Паша поручил уничтожить всех армян, даже детей не надо жалеть. Таким образом, турки сперва убивают представителей армянкой интеллигенции, а потом заживо сжигают беззащитное население в их же квартирах, а детей и маленьких девочек убивают или бросают в реку».
«Таким образом, в результате геноцида, совершенного высшими властями Османской Турции (министры обороны и внутренних дел) в 1914-1916 гг. в Западной Армении, погибло около 1.5 млн. армян», - резюмирует автор статьи.