Տարածաշրջան 12:18 29/02/2012
Թուրքական «Bianet» լրատվական կայքի սյունակագիր Հուսեյն Շենգյուլն իր հոդվածում անդրադարձել է փետրվարի 26-ին Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում անցկացված հանրահավաքին, որը նվիրված էր Խոջալուի դեպքերի 20-ամյա տարելիցին:
«Թաքսիմում տեղի ունեցածը պարադոքս է: Կա' աշխարհում մեկ այլ նման օրինակ, չգիտեմ, բայց մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունը ռասիստական կարգախոսերով, ֆաշիստական ելույթներով դատապարտելու պարադոքսն ու առաջին օրինակը թերևս մեր երկրում արձանագրվեց»,- գրում է Շենգյուլը` ընդգծելով, որ այդ հանրահավաքի համար Խոջալուն ընդամենը պատրվակ էր: Իրականում պետության աջակցությամբ ու պատեհ առիթի օգտագործմամբ Թաքսիմում մոլեգնեց այլատյաց ազգայնամոլությունը: Թուրք հոդվածագիրն ուշադրություն է հրավիրում ցույցի ժամանակ օգտագործված պաստառների և հնչեցված կարգախոսերի վրա` դրանք որակելով ֆաշիզմի դրսևորումներ.
Այսօր Թաքսիմում, վաղը` Երևանում:
Բոլորս թուրք ենք, բոլորդ` բիճ:
Գորշ գայլ Օգյուն (Դինքի սպանությունը կատարողը` Օգյուն Սամասթ):
«Ֆաշիզմի միջոցով չի կարելի դատապարտել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունը, քանի որ ֆաշիզմն ինքնին հանցագործություն է: Կոտորածի անվան տակ կազմակերպված ռասիստական ագրեսիայով ցույցի մասնակիցները, փաստորեն թշնամություն ու ատելություն հրահրելով  հենց իրենք հանցանք գործեցին»,- նկատել է տալիս Հուսեյն Շենգյուլը:

Society 13:14 29/02/2012
Columnist of Turkish Bianet news site Hussein Shengyul has referred to a rally held on February 26 in Taqsim Square of Istanbul dedicated to the 20th anniversary of Khojaly events.
“Rally held in Taqsim was a paradox. I am not sure if there is another example of that kind elsewhere, but it’s a paradox to condemn crime against humanity claiming racist slogans, fascism remarks and however, the first example has been recorded in our country,” Shengyul said.
The columnist underlined that Khojaly was just a pretext for the rally. Being supported by the state xenophobia and nationalism raved in Taqsim. Shengyul describes slogans used during the rally as manifestation of fascism.
“Crimes against humanity cannot be punished through fascism, as it is crime itself,” Hussein Shengyul said.