Քաղաքական 18:11 02/03/2012
Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում բավականին ակտիվացել է: Քաղաքական, տնտեսական, մշակութային հարաբերություններից զատ ակտիվություն է նկատվում նաև ռազմական համագործակցության ոլորտում: Ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության երկկողմ հարաբերությունների շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
«ՀՀ-ն համար ռազմական համագործակցությունը աշխարհի խոշորագույն ուժային կենտրոնների հետ չափազանց կարևոր է: Այս ոլորտում բազմավեկտոր քաղաքականությունը նախ և առաջ կենսունակության և ճկունության ցուցանիշներ են: Բանակաշինության ոլորտում շատ կարևոր են տարբեր համեմատությունները և այլընտրանքները: Գաղտնիք չէ, որ Չինաստանի հանրապետությունը օր օրի շեշտակի ավելացնում է իր ռազմական ներուժը:
Հայ-չինական ռազմական համագործակցությունը նոր երևույթ չէ, սկսած 1998-1999 թթ. այդ համագործակցությունը դրվել է լավ հիմքերի վրա: Մասնավորապես արդյունավետորեն համագործակցում ենք ռազմական կրթության ոլորտում, հետաքրքիր էր նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Չինական WM-80 հրթիռային հեռահար համալիրը առաջին անգամ առաքվել է ՀՀ:
Ներկայումս Չինաստանում կատարվում են այս համալիրների կատարելագործումներ, ինչպես նաև կան ավելի հետաքքրիր նախագծեր: Աշխարհի ամենահեռահար համազարկային կրակի ռեակտիվ համալիրը այսօր չինական է: Ռազմատեխնիկական ոլորտի համագործակցությունը կարող է լինել ավելի բազմաբովանդակ, մասնավորապես հետաքրքիր են բազմատեսակ հրթիռային միջոցները»:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 13-ից 15-ը Հայաստանի Հանրապետություն էր այցելել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը` ՉԺՀ ՊՆ արտաքին կապերի գրասենյակի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Ցի Գովեյի գլխավորությամբ: Այցի ծրագրի շրջանակներում հունվարի 13-ին Չինաստանի ՊՆ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, ինչի արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ռազմական կրթության, թիկունքային ապահովման, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Հանդիպման արդյունքում ստորագրել են երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագիր:

Политика 19:59 02/03/2012
Сотрудничество между Арменией и Китаем в последнее время довольно активизировалось. Кроме политических, экономических и культурных отношений заметна активность и в сфере военного сотрудничества. Корреспондент Panorama.am провел беседу относительно двусторонних отношений в сфере военного и военно-технического сотрудничества с экспертом Арцруном Ованнисяном.
«Военное сотрудничество с крупнейшими силовыми центрами мира очень важно для Армении. Многовекторная политика в этой сфере предполагает, прежде всего, показатели жизнеспособности и гибкости. Очень важными факторами для формирования армии являются разные сравнения и альтернативы. Не секрет, что Китай изо дня в день резко увеличивает свой военный потенциал.
Армяно-китайское военное сотрудничество не новое явление. С 1998-99гг. для этого сотрудничества была создана прочная основа. В частности, мы эффективно сотрудничаем в сфере военного образования. Примечательно и военно-техническое сотрудничество. Впервые китайская реактивная система залпового огня WM-80 была поставлена в Армению. В настоящее время в Китае проводят работы по модернизации этих систем, а также имеются более интересные проекты. Сегодня самой дальнобойной в мире реактивной системой залпового огня обладает Китай. Сотрудничество в военно-технической сфере может быть более содержательным. В особенности, интересны разнообразные ракетные средства», - отметил эксперт.
Напомним, с 13 по 15 января в Армении находилась делегация Министерства обороны Китая во главе с заместителем начальника отдела внешних связей Минобороны КНР, генерал-майором Цы Говэем. В рамках визита 13 января делегация МО Китая провела встречу с делегацией Министерства обороны Армении, в ходе которой были достигнуты договоренности по поводу развития сотрудничества в сферах военного образования, тылового обеспечения, военно-технической и других сферах. По итогам встречи стороны подписали двустороннее соглашение о военном и военно-техническом сотрудничестве.