Ա.Զուրաբյան. ««Ժառանգությունն» ու «Ազատ դեմոկրատները» գնում են դաշինքով»
«Կարելի է արձանագրել, որ առկա է և, հավանաբար, շատ շուտով նաև բոլորը կտեղեկանան, որ ձևավորվելու է մի նոր դաշինք «Ազատ դեմոկրատների» և «Ժառանգության», իսկ մնացածը զուտ տեխնիկական հատվածն է»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Ժառանգության» 7-րդ համագումարին հյուրընկալված «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Արարատ Զուրաբյանը:
Ըստ նրա այն, որ այդ դաշինքի մասին չհայտարարվեց բուն համագումարում ամբիոնից` նորմալ է, քանի որ համագումարի անցկացումը դրան միտված չէ: Բայց թեև բաց տեքստով այդ մասին չհայտարարվեց, այդուհանդերձ հասկանալի էր, նշեց նա, որ դաշինքը կայանալու է.
«Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ելույթից էր կարելի էր հասկանալ, որ դաշինքը կայանալու է` շատ տևական ու շատ արդյունավետ»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ո՞վ է գլխավորելու միասնական ցուցակը գալիք խորհրդարանական ընտրությունների ֆորմատում, ապա Ա.Զուրաբյանը նշեց, որ լրագրողները առաջ են ընկնում, քանի որ դեռ հրապարակայնորեն դաշինքը չի կայացել և միայն դրա կայանալուց հետո կլինեն համապատասխան քննարկումներ.
«Ո՞վ է լինելու, ի՞նչ համամասնությամբ, ովքե՞ր կլինեն առաջին տեղերում… հավատացած եղեք` դաշինք կլինի, իսկ մնացածն էլ գաղտնիք չի պահվի»,- տեղեկացրեց նա:
Անձամբ իր մոտեցումը ցուցակին հետևյալն է.
«Վերջին ընտրություններում ես ցուցակում վերջին տեղում եմ եղել ու կարող եմ սրանում էլ նույն տեղում լինել: Կարծում եմ` հավաքված են այնպիսի մարդիկ, որոնք այդ սկզբունքով են մոտենում նմանատիպ հարցերին և դրանք երկրորդական են համարում»:
Ա.Զուրաբյանը նաև շեշտեց, որ ավելի քան վստահ է` հեշտությամբ կհաղթահարեն անհրաժեշտ 7 տոկոսանոց շեմը և, որ դրանում խնդիր չեն տեսնում: Ավելին` ի տարբերություն այլոց, իրենք պայքարելու են հաղթելու համար և ուրիշների նման թերահավատությամբ լցված չեն:
«Հավատացած եղեք` անակնկալներ կլինեն»:
Գործիչը ևս մեկ անգամ կրկնեց.«Երբ պաշտոնապես հայտարարվի դաշինքի մասին, այդժամ էլ կքննարկենք մնացած բոլոր հարցերը»:
Նշեց նաև, որ մարտի 11-ին տեղի է ունենալու նաև «Ազատ դեմոկրատների» համագումարը, որի ժամանակ էլ, հավանաբար, միասնական ցուցակը կհրապարակվի:

Тема дня 17:22 02/03/2012
«Можно констатировать, что существует, и, вероятно, довольно скоро многим станет известно, что сформируется новый альянс – между партией „Свободные демократы” и „Наследие”, а все остальные вопросы связаны с технической частью», - заявил в беседе с журналистами приглашенный на 7-й съезд партии «Наследие» представитель партии «Свободные демократы» Арарат Зурабян.
По его словам то, что о формировании этого альянса не было объявлено с трибуны на самом съезде, является нормальным явлением, поскольку проведение съезда не было нацелено на это. И хотя об этом не было заявлено открытым текстом, тем не менее, было понятно, что альянс будет создан.
«Из выступления Раффи Ованнисяна можно было понять, что альянс будет создан и он будет довольно длительным и эффективным», - подчеркнул Арарат Зурабян.
Относительно того, кто возглавит совместный список в формате предстоящих парламентских выборов, представитель партии «Свободные демократы» сказал, что журналисты опережают события, поскольку альянс пока не образовался, а соответствующие обсуждения будут лишь после его образования.
«Кто войдет в список, в какой пропорции, кто займет первые места…Заверяю вас, что альянс будет создан, а все остальные вопросы не будут держаться втайне»,- сообщил он.
Что касается его личного подхода к списку, то вопрос состоит в следующем: «На последних выборах мое имя было последним в списке и, возможно, так будет и на предстоящих выборах. На мой взгляд, сосредоточены такие люди, которые применяют этот принцип в подобных вопросах и считают эти вопросы второстепенными».
Арарат Зурабян выразил убежденность в том, что они с легкостью преодолеют 7-процентный барьер и не видят в этом проблемы. Более того, в отличие от других, они будут бороться за победу и, подобно другим, не настроены скептически.
«Будьте уверены, что будут сюрпризы», - отметил представитель партии «Свободные демократы». И в очередной раз заявил: «Когда официально будет объявлено о создании альянса, тогда и обсудим все остальные вопросы».
Добавим, что 11 марта состоится съезд партии «Свободные демократы», в ходе которого, вероятно, будет оглашен совместный список.