Օբամա. ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը հակված են, որպեսզի Իրանի միջուկային հարցը լուծվի դիվանագիտական ճանապարհով
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Խոսելով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին` ԱՄՆ նախագահը, մասնավորապես, նշել է. «Միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի հետ բանակցությունների դռներն առայժմ բաց են, վերջիվերջո այդ առնչությամբ Իրանը պետք է որոշում կայացնի: Ե ՛վ ես, և ՛ Իսրայելի վարչապետը հակված ենք, որպեսզի Իրանի միջուկային հարցը լուծվի դիվանագիտական ճանապարհով»:
Սակայն, այդուհանդերձ, Իսրայելի վարչապետն Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ, պնդել է, որպեսզի Իրանի նկատմամբ ճնշումներն ավելանան:
Նկատենք, որ վերջերս ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետտան, անդրադառնալով Իրանի վրա ռազմական հարձակման խնդրին, նշել էր. «Համոզված եմ, որ Իսրայելն Իրանի միջուկային հաստատությունների վրա ռազմական հարձակում գործելու վերաբերյալ առայժմ որոշում չի կայացրել: Ուստի հավանականություն չկա, որ 2012թ. գարնանը հարձակում կլինի»:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ուիլյամ Հիգի կարծիքով էլ` Իրանի վրա Իսրայելի ռազմական հարձակումն անմիտ քայլ կլինի:

Политика 13:24 06/03/2012
Возможность решения ядерной проблемы Ирана дипломатическим путем пока не исчерпана. Об этом, как сообщает иранское информационное агентство «МЕХР», заявил президент США Барак Обама на встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаниягу.
Касаясь сложившейся вокруг ядерной проблемы Ирана ситуации, Обама, в частности, отметил: «Двери для переговоров с Ираном относительно ядерной программы пока открыты, в конце концов, в этой связи Иран должен принять решение. И я, и премьер-министр Израиля склонны к тому, чтобы ядерная проблема Ирана была решена дипломатическим путем».
Между тем, премьер-министр Израиля на встрече с Обамой настоял на том, чтобы давление, оказываемое на Иран, еще более усилилось.
Заметим, что недавно министр обороны США Леон Панетта, комментируя проблему военных действий в отношении Ирана, сказал: «Уверен, что Израиль пока не принимал решения о военной атаке ядерных объектов Ирана. Следовательно, нет вероятности того, что весной 2012г. будет совершено нападение».
По мнению министра ИД Великобритании Уильяма Хига, военное нападение Израиля на Иран будет неразумным шагом.