Տարածաշրջան 13:14 09/03/2012
Մշակութային ամենամեծ վեճը, որը կարող է ծագել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի շուրջ, թվում էր, թե կարող էր լինել միայն այն մարդկանց միջև, ովքեր դիտում են մրցույթը, և նրանց՝ ովքեր չեն դիտում: Իրականում, սակայն, այն կարող է դառնալ քաղաքական հակամարտություն: Այս մասին գրում է «The New York Times» պարբերականը:
«Այս ամենի վերջին վառ օրինակն այն է, որ Հայաստանը հրաժարվեց մասնակցել այս տարվա միջոցառմանը, քանի որ այն տեղի է ունենալու Բաքվում: Բոյկոտը, փոշիացրեց այն հույսերը, ըստ որոնց` մրցույթը կարող է դադարեցնել Կովկասում արդեն 20 տարի շարունակվող բռնությունները:
Սկզբում թվում էր, թե հայերը ցանկանում են գնալ Ադրբեջան` նախորդ տարվա հաղթողների երկիրը, բայց սահմանի վրա հայ զինվորի սպանությունը պատճառ դարձավ, որ հայ երգիչները հրաժարվեն մասնակցել մրցույթին, և Հայաստանի հանրային հեռուստաալիքը հայտնեց, որ Հայաստանը այս տարի մրցույթին չի մասնակցի»,- նշված է հոդվածում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ» մրցույթին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես նշվում է. «Թեև Ադրբեջանի իշխանություններն անվտանգության երաշխիքներ խոստացան մասնակից բոլոր երկրներին, բայց օրեր առաջ Ադրբեջանի նախագահն այդ երկրներից մեկի համար «բացառություն արեց»` հայտարարելով, թե Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամին աշխարհասփյուռ հայությունն է: Փաստացի կարող ենք արձանագրել, որ «Եվրատեսիլը» հյուրընկալող երկրի նախագահը պաշտոնապես հայտարարում է, որ բոլոր հայերը, այդ թվում նաև նրանք, ովքեր ընդգրկված պետք է լինեին «Եվրատեսիլի» պատվիրակության մեջ, Ադրբեջանի թշնամիներն են»:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթին նախօրեին քաղաքացիների գույքային իրավունքների զանգվածային խախտումներ են տեղի ունենում, իսկ «Human Rights Watch» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ էր արել Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել քաղաքացիների գույքային իրավունքների զանգվածային խախտումները:

Общество 14:28 09/03/2012
Самый масштабный культурный конфликт, который мог возникнуть вокруг песенного конкурса «Евровидение», казалось бы мог вспыхнуть лишь перед зрителями конкурса, а также перед теми, кто не смотрит его. В действительности же, это может превратиться в политический конфликт. Об этом пишет газета «The New York Times».
«Последним наиболее ярким примером всего этого является то, что Армения отказалась от участия в мероприятии текущего года, поскольку оно состоится в Баку. Бойкот развеял надежды, связанные с тем, что конкурс мог положить конец насилиям, продолжающимся на Кавказе на протяжении 20 лет.
Вначале казалось, что армяне хотят поехать в Азербайджан – страну, одержавшую победу на прошлогоднем конкурсе, но убийство солдата на границе стало причиной отказа армянских певцов от участия, и Общественное телевидение Армении объявило о том, что в этом году Армения не будет принимать участие в конкурсе», - отмечено в статье.
Напомним, что Общественное телевидение Армении выступило с заявлением, в котором разъяснило причины отказа от участия в международном песенном конкурсе «Евровидение-2012». В заявлении, в частности, отмечено: «Несмотря на уверения властей Азербайджана в обеспечении безопасности всех участников конкурса, на днях президент Азербайджана сделал «исключение» для одной из стран, заявив, что врагом номер один для Азербайджана являются рассеянные по всему миру армяне. Фактически президент Азербайджана объявил всех армян, в том числе тех, которые должны были войти в армянскую делегацию, врагами Азербайджана. Следовательно, нет никакой логики в том, чтобы отправлять участника в страну, где на него будут смотреть как на врага. Для нас это принципиальный вопрос».
Кроме того, следует отметить, что в преддверии конкурса «Евровидение-2012» в Азербайджане происходят массовые нарушения прав граждан на имущество, а международная правозащитная организация «Human Rights Watch» призвала властей этой страны прекратить подобного рода нарушения.