Գ. Մինասյան. Մենք պետք է առաջ գնանք, և առաջ գնանք ավելի առաջանցիկ տեմպերով
«Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում ես եղել եմ ՀՀ բոլոր մարզերում՝ Շիրակից մինչև Սյունիք, Գյումիրից մինչև Մեղրի, Ագարակ հանդիպել եմ բազմաթիվ մեր քաղաքացիների հետ և հիմնական հարցադրումները, որոնք հնչում են հիմնականում հետևյալն են: Այո´, իհարկե, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք լրջագույն ձեռքբերումներ և´ մեր պետականության ամրապնդման, և´ սոցիալական, տնտեսական բնագավառներում, սակայն կան խնդիրներ, որոնց լուծման ուշացումը կարող է ի չիք դարձնել մեր բոլոր ձեռքբերումները, և դա մեր քաղաքացիների, պաշտոնատար անձանց ներքին նկարագրի խնդիրն է, և սա է հիմնական հարցադրումը, որին ի պատասխան և կառուցված էր ՀՀ նախագահի ողջ զեկույցը ՀՀԿ 13-րդ համագումարում»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Գագիկ Մինասյանը:
«Այստեղ կա մի նախադասություն, կարծում եմ, որը հիմնարար նշանակություն ունի ողջ զեկույցի համար: ՀՀ նախագահը շեշտում է՝ հուսանացել է պատմական պահը, երբ Հայաստանի ժողովուրդը, մենք բոլորս պիտի գործով ցույց տանք, թե ինչն է մեզ համար հոգեհարազատ՝ անցյալից եկող հոռի բարքերը, որոնց իներցիան շարունակում է մեր կենցաղում, թե արդի քաղաքական նվաճումները: Ես կարծում եմ, որ այդ հարցադրումն է, որ հոգեհարազատ է այսօր բոլորին՝ շարքային քաղաքացուց մինչև կուսակցական, պետական ամենաբարձր պաշտոնյային: Եվ դրա պատասխանը միանշանակ է՝ մենք պետք է առաջ գնանք, և առաջ գնանք ավելի առաջանցիկ տեմպերով, որովհետև հակառակ պարագայում ոչ միայն մեր նախկին ձեռքբերումները, այլև սովորական նախկին հունով առաջընթացը մեզ որևէ էական հաջողություն չի կարող խոստանալ: Եվ սա է, որ դրված է այսօր, մեր բոլորի առաջ: Երբ ասում եմ բոլորը՝ նկատի ունեմ ոչ միայն կուսակցականներին, այլև նկատի ունեմ ողջ հանրությանը: Մենք պետք է հավատանք ու փոխվենք, բայց չափազանց ճիշտ է նաև այն պնդումը զեկույցում, որ հավատքը ինքնին լինել չի կարող: Այդ հավատքը պետք է սնուցվի ամենօրյա գործերով, ամենօրյա հաջողություններով, կատարված խոստումներով: Եվ սա հենց երկրորդ քայլն է, որն ասվում է զեկույցում, որը ցույց է տալիս, որ սին խոստումները, որոնցով շռայլում են իրենց ելույթները, մեր օպպոնենտներն երկար կյանք չեն կարող ունենալ: Ստի խոսքը կարճ է»,- ասաց Գ. Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, ՀՀԿ-ն խոսում, պնդում և իրականացնում է իր խոստումները և ինչպես իր բոլոր նախկին խոստումները, ի հեճուկս համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի, կուսակցությունն իրականացրել է:
«Այս համագումարում հնչած պատգամները ևս կիրականացնենք: Մենք իսկապես առաջանցիկ աճի խնդիր ունենք: Եվ առանց հավատի մեր ուժերի, մեր ճշմարտացիության մեջ, այդ առաջընթացը չենք կարող իրականացնել: Ես կարծում եմ, որ առաջիկան ցույց կտա, այս կանախատեսումների իրավացիությունը»,- նշեց պատգամավորը:
Ինչ վերաբերվում է արտաքին քաղաքականությանը, ապա ըստ բանախոսի՝ հայ-թուրքական հարաբերություններին, և´ մասնավորապես Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և´ իհարկե Ղարաբաղի խնդրում շատերը ՀՀԿ-ին մեղադրում էին պարտվողականության մեջ, սակայն կյանքը ցույց տվեց ճիշտ հակառակը:
«Հայ-թուրքական հարբերությունների իմաստով մենք իսկապես հասել ենք լուրջ հաջողությունների: Ողջ միջազգային հանրությունը միակարծիք է այն հարցում, որ երկկողմ չկարգավորված վիճակի պատճառը հենց Թուրքիան է: Երկրորդը՝ մենք հասել ենք նրան, որ Թուրքիայի ողջ առաջադեմ հատվածն է հավատում ու ամեն ապրիլի 24-ին պահանջում է իրենց իշխանություններից՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Միայն մեր ճշգրիտ հաշվարկված արտաքին քաղաքականությունը թույլ տվեց հասնելու այս արդյունքին, որովհետև ակնհայտ է, որ եթե նույնիսկ ողջ աշխարհը ճանաչի ցեղասպանության փաստը, միայն Թուրքիայի ճանաչումով մենք կարող ենք իրականացնել մեր նպատակաները, իսկ Ցեսղապանության ճանաչումը մեր ազգային անվտանգության դոկտրինի կարևորագույն դրույթներից մեկն է»,- հավելեց Գ. Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախին, ապա պատգամավորի խոսքերով, չափազանց ֆունդամենտալ նախադասություն է հնչել նախագահի շուրթերից՝ Արցախը եղել է կա ու լինելու է հայկական, և Հայաստանի քաղաքականությունը Արցախի հարցում աներկբա է:
«Մենք պետք է հասնենք նրան և այդ ճանապարհին ենք, որպեսզի միջազգային հանրությունը ճանաչի Արցախի ինքորոշման իրավունքի իրացումը: Եվ այս ընթացքը կասեցնել հնարավոր չի: Եվ մեր նախորդ ձեռքբերումները դրա գրավականն են: Ես կարծում եմ, որ երկու բնագավառում՝ մեր արտաքին քաղքականության հիմնական բնագավառներում էլ, մենք ունենք անուրանալի ձեռբերումներ, և դրանց խորացումն առաջիկայի խնդիր է և այդ խնդիրը համոզված եմ՝ պատվով կիրականացնենք»,- եզրափակեց նա:

Комментарии 17:12 12/03/2012
«В течение последних нескольких недель я посетил все области Армении от Ширака до Сюника, от Гюмри до Мегри, Агарака, встречался со многими нашими гражданами, а основные вопросы, которые озвучивались, состояли в следующем: да, несомненно, за последние несколько лет у нас были серьезнейшие достижения и в плане укрепления нашей государственности, и в социальной, экономической сферах, однако есть проблемы, запаздывание решения которых может уничтожить все наши достижения, и это является проблемой внутреннего описания наших граждан и должностных . В этом главный вопрос, в ответ на который и построен весь доклад президента РА на съезде Республиканской партии Армении (РПА)», - об этом заявил в беседе с Panorama.am депутат, член исполнительного органа РПА Гагик Минасян.
«Здесь есть одно предложение, которое, на мой взгляд, имеет основополагающее значение для всего доклада. Президент РА подчеркнул, что назрел исторический момент, когда народ Армении, все мы, должны своим делом показать, чему мы ближе духовно – идущим из прошлого отвратительным порядкам, которые по инерции сохраняются в нашем быту, или достижениям современной цивилизации. На мой взгляд, именно этот вопрос сегодня стоит ближе к нам – от рядового гражданина до партийного, высшего государственного чиновника. Ответ на это однозначен: мы должны идти вперед, более передовыми темпами, так как в противном случае нам не могут гарантировать существенного успеха не только наши предыдущие достижения, но и прогресс, достигнутый в нормальном русле. Этот вопрос и стоит сегодня перед всеми нами. Говоря „все”, я имею в виду не только партийных лиц, но и всю общественность. Мы должны верить и меняться, но вполне верно и озвученное в докладе утверждение о том, что вера не может быть сама по себе. Эта вера должна питаться ежедневными делами, успехами, выполненными обещаниями. Именно в этом состоит второй шаг, о котором говорится в докладе и который показывает, что пустые обещания, изобилующие в выступлениях, не могут обеспечить успех нашим оппонентам. У лжи короткие ноги», - отметил Г.Минасян.
По его словам, РПА говорит, утверждает и выполняет свои обещания и партия, назло мировому финансовому кризису, выполнила все обещания, данные ранее.
«Озвученные на этом съезде наказы мы также выполним. У нас, действительно, есть задача достичь прогрессивного роста. И без веры в наши силы, нашу правоту, этот прогресс невозможно осуществить. Думаю, ближайшее будущее покажет истинность этих прогнозов», - отметил депутат.
Что касается внешней политики, то, по словам Минасяна, многие осуждают РПА в проигрышной политике в вопросе армяно-турецких отношений, в частности, международного признания Геноцида армян, и, конечно, карабахской проблемы, однако жизнь показала совершенно обратное.
«В плане армяно-турецких отношений, мы, действительно, достигли серьезных успехов. Вся международная общественность выражает единое мнение в этом вопросе, состоящее в том, что причина неурегулированной двусторонней ситуации именно в Турции. Во-вторых, мы достигли того, что вся передовая часть общественности Турции верит и ежегодно 24 апреля требует от своих властей признать Геноцид армян. Лишь наша четко вычисленная внешняя политика позволила достичь этого результата, поскольку очевидно, что даже если весь мир признает факт Геноцида, лишь через признание этого факта Турцией мы можем реализовать наши цели, а признание Геноцида является одним из важнейших положений доктрины нашей национальной безопасности», - добавил он.
Что касается карабахской проблемы, то, по словам депутата, чрезмерно фундаментальным было озвученное президентом предложение о том, что НКР была, есть и будет армянской землей, и политика Армении в этом вопросе бесспорна.
«Мы должны достичь этого и были на этом пути. Наша цель в том, чтобы международное сообщество признало реализацию права народа Арцаха на самоопределение, а предотвращение этого процесса невозможно. Наши предыдущие достижения были гарантией этого. Я считаю, что в обеих сферах и в основных сферах нашей внешней политики у нас есть неоспоримые достижения, а их углубление является первоочередной задачей. Убежден, что эту задачу мы выполним с честью», - резюмировал депутат.