Ֆրանսիացիները գնել են թուրքական հզոր ավիաընկերության բաժնետոմսերի 38 տոկոսը
Չնայած այն բանին, որ Ֆրանսիայի օրենսդիրի կողմից ընդունվել էր ցեղասպանությունների հերքումը քրեականացնող բանաձև, նախագահ Սարկոզին հանդես էր գալիս Հայոց ցեղասպանության ժխտումը պատժելու անհրաժշետության մասին հայտարարություններով, իսկ Թուրքիայի վարչապետն էլ սպառնում էր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Փարիզի դեմ, ֆրանս-թուրքական ընկերությունների բիզնես-համագործակցյան զարգացումը չկասեցվեց: Գրում է թուրքական «Վաթան» (Vatan) օրաթերթը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` թուրքական «TAV» ավիաընկերությունն իր բաժնետոմսերի 38 տոկոսը 874մլն դոլարով վաճառել է ֆրանսիական «Aeroports de Paris Grubu» ավիաընկերությանը: Վերջինիս կառավարման խորհրդի նախագահ Պիեռ Գռաֆը հայտարարել է, որ կատարված գործարքը ոչ մի կապ չունի երկու երկրների վարած քաղաքականության հետ և կրում է բացառապես առևտրային բնույթ:
Նշենք, որ «TAV»-ը գործարկում է մի շարք օդանավակայաններ Ստամբուլում, Անկարայում, Իզմիրում, Անթալիայում, Վրաստանում, Մակեդոնիայում, Սաուդյան Արաբիայում: 2011-ի ընթացքում թուրքական այս ավիաընկերությունը կատարել է 451 հազար չվերթ և փոխադրել մոտավորապես 53մլն ուղևոր: Ունեցել է 2 մլրդ 34 մլն թուրքական լիրայի տարեկան եկամուտ, որից մաքուր շահույթը կազմել է 120.5 մլն լիրա (շուրջ 60մլն դոլար): Իսկ «TAV»-ի բաժնետոմսերի 38 տոկոսը գնած ֆրանսիական վերոհիշյալ ավիաընկերությունն ընդհանուր առմամբ շահագործում է 25 օդանավակայան: 2011-ի ընթացքում իրականացրել է 88 մլն ուղևորի փոխադրում: Տարեկան եկամուտը կազմել է 2 մլրդ 502մլն եվրո:

Экономика 14:48 13/03/2012
Несмотря на то, что законодательный орган Франции принял резолюцию о криминализации геноцидов, президент страны выступал с заявлениями о необходимости наказания отрицания Геноцида армян, а премьер-министр Турции угрожал применением экономических санкций против Парижа, развитие бизнес-сотрудничества во франко-турецких отношениях не было приостановлено. Об этом пишет ежедневная газета «Ватан» (Vatan).
По сообщению источника, 38% акций турецкой авиакомпании «TAV» за 874 млн долларов были проданы французской авиакомпании «Aeroports de Paris Grubu». Председатель совета правления авиакомпании Пьер Граф заявил, что проведенная сделка не имеет никакого отношения к политике двух стран и носит исключительно коммерческий характер.
Отметим, что авиакомпания «TAV» вступает в сделки с рядом аэропортов Стамбула, Анкары, Измира, Анталии, Грузии, Македонии, Саудовской Аравии. В течение 2011 года эта авиакомпания совершила 451 тысяч полетов, осуществив авиаперевозку 53 млн пассажиров. У компании был годовой доход в 2 млрд 34 млн турецких лир, чистая прибыль из которых составила 120.5 млн лир (60 млн долларов). А вышеуказанная французская авиакомпания, которая приобрела 38% акций авиакомпании «TAV», в общей сложности эксплуатирует 25 аэропортов. В течение 2011 года она осуществила перевозку 88 млн пассажиров. Годовой доход составил 2 млрд 502 млн евро.