Հարցազրույցներ 13:07 14/03/2012
Թուրք պատմաբան, սոցիոլոգ Թաներ Աքչամը հարցազրույց է տվել թուրքական «Taraf» թերթին Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցը:
- Մոտենում է ապրիլի 24-ը: Հայերի հարցը նորից միջազգային օրակա՞րգ է գալու:
- Այո, և ավելի ուժգին, քան նախկինում: 2015-ին ընդառաջ ամեն մեկն իր սուրն է բռնում:
- Ըստ Ձեզ` ԱՄՆ-ն այս տարի ի՞նչ կանի Հայկական հարցում:
-Ամեն դեպքում մեծ փոփոխություն չի լինի ԱՄՆ պահվածքում: Թուրքիայի վրա կշարունակի ճնշում գործադրել ոչ ավելի շատ, քան նախկինում, որովհետև 2012-ի վերջին ԱՄՆ-ում ընտրություններ են լինելու: Օբաման ընտրություններից առաջ վարքագծի փոփոխության չի գնա: Բայց, օրինակ, ենթադրում եմ, որ 2015-ին Օբաման կարտաբերի «ցեղասպանություն» բառը:
- Եթե ԱՄՆ-ն, ի վերջո, օգտագործի «ցեղասպանություն» եզրաբառը, դրանից ի՞նչ կփոխվի:
- Շատ բան կփոխվի: Իրականում Ամերիկան, Մեծ Բրիտանիան և Իսրայելն են թույլ տալիս, որ Թուրքիան միջազգային արենայում այժմ այսպես կարողանա «պար գալ ու պտտվել»: Այս եռյակի կողմից ցեղասպանության ընդունման դեպքում Թուրքիան արդեն չի կարողանա մանևրներ անել միջազգային հարթակում: Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշումը նրան աշխարհից մեկուսացված վիճակի կբերի, ճիշտ այնպես, ինչպես մի ժամանակ Հարավային Աֆրիկայի ռասիստական պետությունը, ճիշտ այնպես, ինչպես այսօրվա Հյուսիսային Կորեան: Հարցն այն չէ, որ Թուրքիան «ցեղասպանություն» բառն ասի: Կարևոր է և պետք, որ Թուրքիան ընդունի 1915-ին մարդկության դեմ կատարված մեծ ոճիրը և ներողություն խնդրի:
- Բայց այս հողերում եղած գույքն ու ունեցվածքը կոտորածի հետևանքով ուրիշի ձեռքն է անցել: Ներողություն խնդրելու դեպքում հայկական գույքի վերադարձի և փոխհատուցման հարցն ինչպե՞ս է լինելու:
- Աթաթուրքը Սամսունում  քուրդ աղաներին գրած մի նամակում ասում էր. «Հայերը կգան և իրենց ունեցվածքը ձեզնից կվերցնեն»: Փաստորեն հայերի հնարավոր վերադարձի և իրենց պատկանող ունեցվածքը հետ վերցնելու հանգամանքը, որպես վախ էր մոտիվացվում Թուրքիայի ազատագրական պատերազմում: Բայց հիմա նման խնդիր չկա, չի էլ կարող լինել: Անհնար է հետ վերցնել ունեցվածք: Դրանում ոչ մեկ թուրք մարդուն թող չփորձի համոզել: Այդ թեման իրականում ազգայանակններն են մեջտեղ բերել և օգտագործում մարդկանց վախեցնելու համար:
- Բարի: Բայց այդ դեպքում փոխհատուցման հարցը ինչպե՞ս է լուծվելու:
- Փոխհատուցման հարցը երկու երկրների կառավարությունների միջև քննարկելիք թեմա է: Այդ հարցում կանոնն այս է: Այնպես լինի, որ երկու հասարակություններն էլ իրենց խղճի չափով կարողանան բավարարված լինել: Երկու կառավարությունները համատեղ հանձնաժողովներ պետք է հիմնեն և բաց քննարկումներով լուծման հասնեն:
Հիշեցնենք, որ Թաներ Աքչամն առաջին թուրք մտավորականներից է, ով ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: 1977 թվականին նա ստիպված է եղել լքել Թուրքիան: 1988 թվականից հաստատվել է Գերմանիայում, որտեղ էլ սկսել է հետաքրքրվել Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հարցերով և 1996-ին Հանովվերի համալսարանում այդ թեմայով դոկտորական թեզ պաշտպանել։ 2002-ին հրավիրվել է դասախոսելու Մինեսոտայի (ԱՄՆ) համալսարանում: Աքչամը հեղինակել է «Խայտառակ գործողություն. Հայոց ցեղասպանությունը և թուրքական պատասխանատվության հարցը» գիրքը:

Turkish historian: Ataturk scared Kurds with return of Armenians
Turkish historian, sociologist Taner Akcam remarked on Armenian Genocide in an interview with Turkish daily “Taraf.” Read the interview below:
- We’re on the eve of April 24. Will the Armenian issue appear on the international agenda again?
- Yes, it will, even stronger than it used to. Prior to 2015 passions are getting inflamed.
- What are the expectations from the USA in this respect?
-Anyway, I don’t think great changes should be expected. Pressure will be imposed against Turkey no stronger than before, as at the end of the year US will be holding elections. Obama won’t do any changes in his policy. But I guess in 2015 Obama will utter the word “genocide.”
- If finally US utters the word “genocide”, what will change?
- Much will be changed. Turkey is encouraged to appear in the international arena abundantly due to America, Great Britain and Israel. If any side of this trio recognizes the genocide, Turkey won’t be able to trick in the international arena. Turkey’s policy of denial will isolate it, like it happened with South Africa’s racist state, with today’s North Korea. It’s important and a must for Turkey to recognize the slaughter committed against humanity in 1915 and to apologize for it.
- In the aftermath of that massacre properties and possessions in these lands are owned by foreigners. If they apologize how will they cope with return of property and compensations issues?
- In a letter to Kurdish aghas of Samsun Ataturk said: “Armenians will come and take back their properties from you.” In fact, the return of Armenians and challenge for property were scaring Turks during liberation war. But now it’s not threatening anymore. It’s impossible to re-own the properties. The nationalists use this to scare people.
- And how would you comment on compensation issue?
- The issue of compensation is a topic deserving discussions between the two governments. Measures should be undertaken to keep the two societies satisfied in accordance with their conscious. The two governments should create commissions and hold open talks to reach a resolution.
Taner Akcam is a Turkish intellectual who was among those few Turkish historians to have recognized and condemned Armenian Genocide. In 1977 he was forced to leave Turkey. Since 1988 he has settled in Germany, where he launched his investigation of Armenian Genocide.