ԱՊՊԱ կտրոն չունենալը այսուհետ պետք է բացահայտվի ոչ թե հաշվառման-գրանցման ընթացքում, այլ տեղեկատվական համակարգի միջոցով
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրեց «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկը:
Ըստ ներկայացված առաջարկի` ԱՊՊԱ կտրոն չունենալը այսուհետ պետք է բացահայտվի ոչ թե հաշվառման-գրանցման ընթացքում, այլ տեղեկատվական համակարգի միջոցով, իսկ ԱՊՊԱ կտրոն չներկայացնելու դեպքում պարզապես հաշվառում չի իրականացվի:
Գործող օրենքով` յուրաքանչյուր անձ պետք է մշտապես ունենա սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող (ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) պայմանագրով իրեն տրամադրված) և ՀՀ-ում հաշվառված յուրաքանչյուր ավտոտրանսպորտային միջոցի համար կնքված և գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր: Ինչպես նաև արգելվում է առանց գործող ԱՊՊԱ կտրոն ներկայացնելու ավտոտրանսպորտային միջոցների պետական հաշվառում անցկացնելը կամ ավտոտրանսպորտային միջոցների նկատմամբ uեփականության իրավունքի գրանցում իրականացնելը:
Իսկ եթե ավտոմեքենան ներկայացվում է հաշվառման առանց ԱՊՊԱ կտրոնի, ապա ոստիկանությունը պետք է հարուցի վարչական վարույթ ու նշանակի տուգանքներ: Սակայն, ըստ ոստիկանության ներկայացրած տեղեկանքի, վարչական պատասխանատվություն ենթարկելու գործընթացը պահանջում է երկար ժամանակ, որը էապես ազդում է ոստիկանական ստորաբաժանումների կողմից մատուցվող ծառայությունների որակի վրա` վերջիններիս ծանրաբեռնելով ավելորդ գործառույթներով:
Նշված խնդիրներին իրավական լուծում տալու նպատակով նախատեսվում է «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանել այնպիսի դրույթներ, որոնք թույլ կտան վերը նշված ոլորտի իրավախախտումները հայտնաբերել տեղեկատվական համակարգի միջոցով, այլ ոչ թե տրանսպորտային միջոցի պետական հաշվառման կամ գրանցման ժամանակ:
Արդյունքում՝ տրանսպորտային միջոցների պետական հաշվառման կամ գրանցման ժամանակ ոչ թե իրականացվելու է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարույթ, այլ ԱՊՊԱ պայմանագիր չունենալու դեպքում մերժվելու են հաշվառման-քննական ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունները:

Экономика 13:00 15/03/2012
Отныне отсутствие полисов ОСАГО будет обнаружено не в ходе регистрации и учета, а с помощью информационной системы
Заместитель начальника полиции Артур Осикян на сегодняшнем заседании правительства представил предложение о внесении изменений в закон «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств».
Согласно представленному предложению, отныне отсутствие полисов ОСАГО должно быть выявлено не в ходе регистрации и учета, а с помощью информационной системы, а в случае отсутствия полиса учет не будет проведен.
Согласно действующему закону, любой гражданин должен постоянно иметь принадлежащий ему по праву собственности, предоставленный ему по договору о финансовой аренде (лизинг) и действующий полис ОСАГО, подписанный за использование любого стоящего на учете в РА автотранспортного средства. Кроме того, запрещается проводить госучет автотранспортных средств без представления действующего полиса ОСАГО или регистрации права собственности на автотранспортные средства.
Если же автомобиль представляется на учет без полиса, то полиция должна возбудить административное производство и назначить штраф.
Однако, согласно предоставленной полицией сводке, процесс привлечения к административной ответственности требует длительного времени, что существенно влияет на качество услуг, предоставляемых полицейскими подразделениями, и обременяет их лишними функциями.
Для правового решения указанных проблем предполагается установить по закону РА «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств» такие положения, которые позволят обнаружить вышеуказанные правонарушения через информационную систему, а не при государственном учете или регистрации транспортных средств.
В результате при государственном учете или регистрации транспортных средств не будет осуществляться производство по делам относительно административных правонарушений, а в случае отсутствия полиса ОСАГО подразделения, занимающиеся учетом, откажут в осуществлении соответствующих действий.