Տարածաշրջան 15:00 15/03/2012
Ադրբեջանում լուրեր են տարածվել, որ Եվրոպայում բնակության իրավունք ձեռք բերելու համար այդ երկրից 50-ից ավելի քաղաքացի ներկայացել է որպես հայ: Այս մասին pat.az-ին տեղեկացրած աղբյուրը հայտնել է, որ 50 ադրբեջանցուց 5 ընտանիք այսօր նույնիսկ խոսում է հայերեն և մասնակցում հայկական հավաքներին:
Ըստ աղբյուրի, Ադրբեջանցիների` Եվրոպայում որպես հայ ներկայանալու մյուս հետաքրքիր պահերից մեկն էլ այն է, որ ադրբեջանցիներին «հայացրած» անձանցից մեկը «Ադրբեջանի ազգային ազատության» շարժման ամենաակտիվ մասնակիցներից մեկն է:
Աղբյուրի, համաձայն, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆարաջ Գուլիևը դա հաստատող պաշտոնական փաստաթուղթ ունի, բայց ինչ-ինչ պատճառներով այդ փաստաթղթերը չի հրապարակում: Աղբյուրը նշել է նաև, որ Ադրբեջանից որպես քաղաքական վտարանդի մոտ 20 լրագրող է հեռացել:

«Pia.az»: Из Азербайджана под видом армян мигрируют даже участники «освободительной борьбы»
Из Азербайджана в Европу эмигрировали еще 50 человек под видом армян. Как сообщает сайт «Pia.az», из них 5 семей говорят на армянском и участвуют в диаспорских мероприятиях армян.
Примечательно, что одним из «армянизировавшихся» азербайджанцев - мигрантов в Европе является активный участник «освободительной борьбы Азербайджана».
Как сообщил источник сайта, у депутата парламента Азербайджана Фараджа Гулиева есть документы, подтверждающие данный факт, однако по определенным причинам они не обнародованы. Также источник сообщил, что в качестве политэмигрантов из Азербайджана уехали более 20 журналистов.
Предыдущие материалы: Азербайджанцы продолжают массово мигрировать в Европу с поддельными документами на имя армянских беженцев