Տարածաշրջան 15:00 15/03/2012
Ադրբեջանում լուրեր են տարածվել, որ Եվրոպայում բնակության իրավունք ձեռք բերելու համար այդ երկրից 50-ից ավելի քաղաքացի ներկայացել է որպես հայ: Այս մասին pat.az-ին տեղեկացրած աղբյուրը հայտնել է, որ 50 ադրբեջանցուց 5 ընտանիք այսօր նույնիսկ խոսում է հայերեն և մասնակցում հայկական հավաքներին:
Ըստ աղբյուրի, Ադրբեջանցիների` Եվրոպայում որպես հայ ներկայանալու մյուս հետաքրքիր պահերից մեկն էլ այն է, որ ադրբեջանցիներին «հայացրած» անձանցից մեկը «Ադրբեջանի ազգային ազատության» շարժման ամենաակտիվ մասնակիցներից մեկն է:
Աղբյուրի, համաձայն, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆարաջ Գուլիևը դա հաստատող պաշտոնական փաստաթուղթ ունի, բայց ինչ-ինչ պատճառներով այդ փաստաթղթերը չի հրապարակում: Աղբյուրը նշել է նաև, որ Ադրբեջանից որպես քաղաքական վտարանդի մոտ 20 լրագրող է հեռացել:

50 Azerbaijani pretend as if Armenian in Europe
Rumors are spread in Azerbaijan claiming more than 50 citizens have changed their identities in Europe as if Armenians. According to pat.az today every five Azerbaijani family out of 50 speak Armenian and take part in Armenian meetings.
One of the activists of the movement called “National freedom of Azerbaijan” has taken the initiative to pretend as if an Armenian in Europe.
It’s reported that Azerbaijani MP Faraj Guliev has a document approving the fact, however those documents are kept secret. Pat.az has also mentioned that about 20 journalists have left Azerbaijan as political refugee.