Ադրբեջանցի յուրաքանչյուր բարձրաստիճան պաշտոնյայի` Իրան կատարած այցից հետո երկկողմ հարաբերություններում լարվածություն է առաջանում
Հեղինակ` Արմեն Իսրայելյան
Ադրբեջանցի յուրաքանչյուր բարձրաստիճան պաշտոնյայի` Իրան կատարած այցից հետո երկկողմ հարաբերություններում լարվածություն է առաջանում:
Մարտի 12-ին երկօրյա այցով Թեհրան ժամանեց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևը, ով հանդիպումներ ունեցավ ԻԻՀ նախագահի, ՊՆ և ԱԳ նախարարների և Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղարի հետ: Այցի ընթացքում Աբիևն իրանական կողմին նախ հավաստիացրեց, որ փոքր Ադրբեջանը մեծ Իրանի դեմ որևէ թշնամական քայլ չի ձեռնարկի, այնուհետև հավելեց, որ իսլամական, պատմակա-մշակութային գործոնն ավելի է մերձեցնում ու միավորում է երկու ժողովուրդներին, միևնույն ժամանակ ցանկություն հայտնելով բարձրացնել երկկողմ համագործակցության մակարդակը:
Սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևի`Թեհրան կատարած այցի հաջորդ օրը` մարտի 14-ին, ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն տարածեց, որտեղ նշվում էր, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության ձեռնարկած օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում պետական դավաճանության մեղադրանքով 22 մարդ է ձերբակալվել, ովքեր մեղադրվում են Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հանձնարարությամբ Ադրբեջանում օտարերկրացիների նկատմամբ ահաբեկչական գործողություններ նախապատրաստելու մեջ:
Հավելենք, որ Սաֆար Աբիևի` Թեհրան կատարած այցից հետո www.militaryparitet.com կայքը հաղորդեց, որ Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքում Աբիևի`Թեհրանում արած հայտարարությունների մասին տեղեկատվությունը տարբերվում է իրանական ԶԼՄ-ների հաղորդած տեղեկատվությունից:
Նախքան Սաֆար Աբիևի` թեհրանյան այցը, 2011թ. դեկտեմբերին Իրան էր այցելել Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովի գլխավորած պատվիրակությունը: Այդ ընթացքում ևս կողմերը երկկողմ հարաբարերությունների բարելավման առնչությամբ հանդես եկան համապատասխան հայտարարությամբ:
Թեհրան կատարած այցելության շրջանակներում Ալի Հասանովն իրանական կողմի հետ համաձայնություն ձեռք բերեց տեղեկատվական ոլորտում համագործակցության նպատակով համատեղ կոմիտե ստեղծել, սակայն Բաքու վերադառնալուց անմիջապես հետո Իրանի հեռուստառադիոընկերության Բաքվի բաժանմունքի տնօրեն Ահմադ Քազեմին իր ընտանիքի հետ միասին վտարվեց Ադրբեջանից:
Եվ ահա Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի` Իրան կատարած այցելությունից հետո տեղի ունեցած միջադեպից հետո իրանական ԶԼՄ-ները կրկին բարձրաձայնում են իրանա-ադրբեջանական հարաբերություններում առաջացած լարվածության մասին:

Аналитика 13:36 16/03/2012
После визита очередного азербайджанского чиновника в Иран вновь не обошлось без напряженности в двусторонних отношениях
Автор Армен Исраелян
После визита каждого высокопоставленного азербайджанского чиновника в Иран в двусторонних отношениях возникает напряженность.
12 марта министр обороны Азербайджана Сафар Абиев с двухдневным визитом посетил Тегеран, где провел встречи с президентом ИРИ, министрами обороны и иностранных дел, а также секретарем Верховного совета национальной безопасности страны. В ходе визита Абиев сперва заверил иранскую сторону, что маленький Азербайджан не предпримет каких-либо вражеских шагов против большого Ирана, потом добавил, что исламский, культурно-исторический фактор еще больше сближает и объединяет оба народы, в то же время, выразив желание повысить уровень двустороннего сотрудничества.
Однако, 14 марта, на следующий день визита министра обороны Азербайджана Сафара Абиева в Тегеран, азербайджанское информационное агентство «Тренд» распространило сообщение МНБ Азербайджана, в котором говорилось о том, что в результате проведенной министерством национальной безопасности Азербайджана специальной операции разоблачена и задержана группа из 22-х человек, обвиняемых «в шпионской деятельности против Азербайджана по заданию иранского Корпуса стражей исламской революции (СЕПАХ)».
Добавим, что после визита Сафара Абиева в Тегеран сайт www.militaryparitet.com сообщил, что размещенная на официальном сайте Министерства обороны Азербайджана информация о заявлениях Абиева в Тегеране отличается от сообщений иранских СМИ.
До визита Сафара Абиева в Тегеран, в декабре 2011 года Иран посетила делегация, возглавляемая заведующим общественно-политическим отделом администрации президента Азербайджана Али Гасановым. В то время стороны также выступили с соответствующим заявлением об улучшении двусторонних отношений.
В рамках визита в Тегеран Али Гасанов достиг соглашения с иранской стороной о создании совместного комитета в целях сотрудничества в информационной сфере, однако сразу после его возвращения в Баку из страны с семьей был выселен директор бакинского филиала телерадиокомпании Ирана Ахмад Каземи.
И теперь после инцидента, произошедшего после визита министра обороны Азербайджана Сафара Абиева в Тегеран, иранские СМИ вновь указывают на возникшую напряженность в ирано-азербайджанских отношениях.
Предыдущий материал: Истинная цель визита министра обороны Азербайджана Сафара Абиева в Иран. Что выявил анализ