Գ. Մելիքյան. Ադրբեջանը պատասխանատվությունից խույս է տալիս
«Շփման գծում արձանագրվող հրադադարի ռեժիմի խախտումների ակնհայտ սադրիչն ադրբեջանական կողմն է և դա է պատճառը, որ նա հետ է կանգնում շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու պայմանավորվածությունից»,- մեկնաբանելով ՀՀ ԱԳ նախարարի այն հայտարարությունը, թե ԼՂ հարցում առաջընթաց չկա, քանի որ Ադրբեջանը հետ է կանգնում պայմանավորվածություններից, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը:
Նշենք, որ այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Սոչիում այս տարվա հունվարին կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը կարևոր հայտարարություն է արվել, այն մասին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն մոտ ապագայում Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում առաջընթացի ուղղությամբ.
«Այսպիսի հայտարարություններ եղել են բազմիցս, մինչև Սոչիի հանդիպումը` 1 տարի առաջ մարտ ամսին նախագահներն անդրադարձան բազմաթիվ կետերի: Դրանք չիրականացան այն պատճառով, որ Ադրբեջանը մերժեց փաստորեն այն, ինչի մասին պայմանավորվել են: Մասնավորապես` պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու վերաբերյալ: Մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց, որ այդպիսի մեխանիզմ չստեղծվի»:
Ըստ պատգամավորի՝ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է խույս տալ շփման գծում հրահրված սադրանքների արդյունքում գրանցված արտակարգ պատահարների պատասխանատվությունից:
Հարցին, թե ի՞նչ արդյունք կարելի է ակնկալել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելուց, Գ. Մելիքյանը նշեց. «Հետաքննությունների արդյունքում կբացահայտվի Ադրբեջանի գործողությունները, ինչն անշուշտ հակասում է Ադրբեջանի շահերին: Այդ կերպ, պաշտոնական Բաքուն այլևս չի կարողանա քողարկել շփման գծում արձանագրվող միջադեպերը»:

Аналитика 16:51 16/03/2012
«Стороной, очевидным образом совершающей провокации по нарушению режима прекращения огня, которые фиксируются на линии соприкосновения, является Азербайджан. Именно это является причиной того, что он отступает от договоренности расследовать инциденты на линии соприкосновения», - заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян, комментируя заявление главы МИД РА Эдварда Налбандяна. Напомним, министр сказал, что причиной отсутствия прогресса в урегулировании карабахского конфликта является тот факт, что Азербайджан отступает от достигнутых договоренностей.
Отметим также, что в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Германии Гидо Вестервеле Эдвард Налбандян заявил, что на последней трехсторонней встрече президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи было принято важное заявление о том, какие меры должны быть предприняты для достижения прогресса в карабахском урегулировании в ближайшем будущем.
«Подобные заявления были приняты неоднократно. Год назад, в марте, еще до встречи в Сочи президенты обратились ко многим пунктам, которые не были реализованы по той причине, что Азербайджан фактически отверг то, вокруг чего была достигнута договоренность. В частности, была достигнута договоренность по формированию механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения. В течение одного года Азербайджан сделал все, чтобы такой механизм не был создан», - отметил глава внешнеполитического ведомства РА.
По словам Гагика Меликяна, Азербайджан всячески пытается избежать ответственности за ЧП, зафиксированные на линии соприкосновения в результате провокаций.
В ответ на вопрос о том, какого результата следует ожидать от создания механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, депутат подчеркнул: «В результате расследований будут выявлены действия Азербайджана, что, безусловно, противоречит интересам азербайджанской стороны. Таким образом, отныне официальный Баку не сможет скрывать инциденты, происходящие на линии соприкосновения».