Գ. Մելիքյան. Ադրբեջանը պատասխանատվությունից խույս է տալիս
«Շփման գծում արձանագրվող հրադադարի ռեժիմի խախտումների ակնհայտ սադրիչն ադրբեջանական կողմն է և դա է պատճառը, որ նա հետ է կանգնում շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու պայմանավորվածությունից»,- մեկնաբանելով ՀՀ ԱԳ նախարարի այն հայտարարությունը, թե ԼՂ հարցում առաջընթաց չկա, քանի որ Ադրբեջանը հետ է կանգնում պայմանավորվածություններից, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը:
Նշենք, որ այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Սոչիում այս տարվա հունվարին կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը կարևոր հայտարարություն է արվել, այն մասին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն մոտ ապագայում Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում առաջընթացի ուղղությամբ.
«Այսպիսի հայտարարություններ եղել են բազմիցս, մինչև Սոչիի հանդիպումը` 1 տարի առաջ մարտ ամսին նախագահներն անդրադարձան բազմաթիվ կետերի: Դրանք չիրականացան այն պատճառով, որ Ադրբեջանը մերժեց փաստորեն այն, ինչի մասին պայմանավորվել են: Մասնավորապես` պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու վերաբերյալ: Մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց, որ այդպիսի մեխանիզմ չստեղծվի»:
Ըստ պատգամավորի՝ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է խույս տալ շփման գծում հրահրված սադրանքների արդյունքում գրանցված արտակարգ պատահարների պատասխանատվությունից:
Հարցին, թե ի՞նչ արդյունք կարելի է ակնկալել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելուց, Գ. Մելիքյանը նշեց. «Հետաքննությունների արդյունքում կբացահայտվի Ադրբեջանի գործողությունները, ինչն անշուշտ հակասում է Ադրբեջանի շահերին: Այդ կերպ, պաշտոնական Բաքուն այլևս չի կարողանա քողարկել շփման գծում արձանագրվող միջադեպերը»:

Interviews 16:25 16/03/2012
“Azerbaijan is evidently instigating violations of ceasefire regime on the line of contact. Hence, agreement to launch investigative mechanisms is being withdrawn,” Gagik Melikyan, RPA faction Secretary, told Panorama.am remarking on Armenian Foreign Minister’s statement that advancement is failed because Azerbaijan withdraws from agreements.
In a news conference held on Friday Armenian FM Eduward Nalbandian emphasized that a vital statement was made during Sochi-hosted meeting of Russian, Armenian and Azerbaijani presidents unveiling measures to be undertaken to materialize advancement in Karabakh conflict.
“Such statements used to be made repeatedly, before Sochi meeting, a year ago in March the presidents focused on a number of issues. They are halted as Azerbaijan has, in fact, withdrawn from the agreements. In particular, agreement was reached to establish mechanisms for investigation of incidents occurring on the contact line. Within a year Azerbaijan has done everything to fail those mechanisms,” Armenian FM said.
The MP has noted that Azerbaijan escapes from the responsibility of accidents instigated by them on the contact line.
“Investigation will unveil Azerbaijan’s operations, which obviously doesn’t favor Azerbaijan. If established, official Baku will fail to hide those incidents.”