Գերմանացի գործարարները հետաքրքրված են նոր ներդրումների իրականացմամբ
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Գիդո Վեսթերվելիի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, այսօր տեղի է ունեցել պատվիրակության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումը ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի և ներդրումային դաշտի բարելավմանն ուղղված հարցեր:
Ինչպես տեղեկացնում են Հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, ՏՄՊՊՀ նախագահ Ա. Շաբոյանը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է մինչ այսօր Հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև 2012 թվականի առաջնահերթությունները:
Ծանոթանալով Հանձնաժողովի գործունեության վիճակագրությանն ու աշխատանքների հիմնական ուղղություններին, Գերմանիայի արտաքին գործերի գրասենյակի դեսպան, Գլոբալիզացիայի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ Ստեֆան Աուերը ողջունեց ՀՀ ՏՄՊՊՀ գործելակերպը և ընդգծեց, որ կատարվող քայլերը խիստ կարևոր են ոչ միայն երկրում մրցակցային բարենպաստ միջավայրի, այլ նաև օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման տեսակյունից: Ս. Աուերը նշեց, որ գերմանացի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանում նոր ներդրումների իրականացմամբ, ինչին իր գործունեությամբ նպաստում է նաև Հանձնաժողովը` ստեղծելով վստահելի և բարենպաստ ազատ մրցակցային միջավայր:
Խոսելով Հանձնաժողովին տրված լիազորությունների մասին, Ս. Աուերը նշեց, որ տնտեսվարողների մոտ լիարժեք ստուգումներ իրականացնելու իրավասությունը կնպաստեր Հանձնաժողովի ադյունավետության էլ ավելի բարձրացմանը: Նա նշեց, որ ոչ միայն Գերմանիայում այլ նաև ԵՄ մակարդակով այն շատ կարևոր գործիք է, քանի որ մեծացնում է Հանձնաժողովի կողմից իրականացվող վարույթների ընթացքում փաստերի հավաքագրումը և ապացուցողական հնարավորությունները` նպաստելով իրավախախտումների լիարժեք բացահայտմանն ու նաև պետական եկամուտների ավելացմանը:
Ավելի քան 30 տարի հայկական շուկայում գործող «Քրոնոմետ» ընկերության տնօրեն Թոմաս Հայլը հետաքրքրվեց, թե ինչքանով է Հանձնաժողովը ուշադրություն դարձնում պետական գնումների համակարգին, ընդգծելով, որ այն շատ կարևոր է թե ընկերությունների համար և թե պետական միջոցների արդյունավետ տեղաբաշխման տեսանկյունից: Ի պատասխան Ա. Շաբոյանը տեղեկացրեց, որ պետական գնումների համակարգի ուսումնասիրությունը 2012 թվականի առաջնահերթություններից է: Արդեն իսկ կան հարուցված վարույթներ դեղորայքի շուկայում, իսկ տարվա ընթացքում կուսումնասիրվեն նաև այլ ոլորտներ:
Ս. Աուերը կարևորեց խախտումների դեպքում Հանձնաժողովի նման խիստ դիրքորշումը` նշելով, որ այն կանխարգելիչ նշանակություն ունի:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահին բաց և արդյունավետ քննարկման համար: Ա. Շաբոյանն էլ ընդգծեց, որ Հանձնաժողովը մշտապես ակտիվորեն համագործակցում է տարբեր միջազգային, այդ թվում նաև գերմանական կառույցների հետ: Մասնավորապես, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը՝և Թվինինգ ծրագրերի գործընկերների փորձն օգնում է ինչպես որոշումներ կայացնելու, փորձի փոխանակման, մասնագետների վերապատրաստման առումով,, այնպես էլ օրենսդրական բարեփոխումների ժամանակ:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահը պաշտոնյաներին շնորհակալություն հայտնեց ոչ միայն Հանձնաժողովին աջակցելու, այլ նաև Հայաստան-ԵՄ տնտեսական ինտեգրման գործում մեծ ներգրավվածություն ունենալու համար:

Экономика 17:35 16/03/2012
В рамках официального визита министра иностранных дел Германии Гидо Вестервелле в Армению сегодня состоялась встреча высокопоставленных лиц делегации с председателем Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артаком Шабояном. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с улучшением конкурентной ситуации и инвестиционного поля в Армении.
Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, Артак Шабоян представил членам делегации проведенную Комиссией до сих пор работу, а также первостепенные задачи на 2012 год. Ознакомившись со статистикой и основными направлениями деятельности Комиссии, член Комиссии по вопросам глобализации, энергетики и климатической политики МИД Германии, посол Стефан Ауэр приветствовал политику ГКЗЭК, подчеркнув, что предпринимаемые действия крайне важны не только в плане создания благоприятной атмосферы для конкуренции в стране, но и с точки зрения привлечения зарубежных инвестиций.
Как отметил посол Ауэр, немецкие предприниматели заинтересованы в осуществлении новых инвестиций в Армении, чему своей деятельностью способствует и ГКЗЭК Армении, создавая надежную и благоприятную свободную атмосферу для конкуренции.
Касаясь возложенных на Комиссию полномочий, Стефан Ауэр сказал, что правомочность проведения полноценных проверок среди хозяйствующих субъектов способствовала бы большему повышению эффективности. По словам посла, это очень важный инструмент не только в Германии, но и в масштабе всего Евросоюза, поскольку он повышает сбор фактов при осуществляемых производствах и возможности доказательств, способствуя полному раскрытию правонарушений и увеличению госдоходов.
Директор действующей на армянском рынке в течение более 30 лет компании «Хрономет» Томас Хайл поинтересовался тем, в какой мере Комиссия обращает внимание на систему государственных закупок, подчеркнув, что она очень важна как для компаний, так и для эффективного распределения государственных средств. В ответ на это, Артак Шабоян сообщил, что изучение системы государственных закупок является первостепенной задачей 2012 года. Уже есть возбужденные производства на рынке лекарственных средств, а в течение года будут исследованы и другие сферы. Стефан Ауэр указал на важность наличия такой строгой позиции ГКЗЭК в случаях нарушений, отметив, что она имеет предостерегающее значение.
Члены делегации выразили благодарность Артаку Шабояну за открытое и эффективное обсуждение. Председатель ГКЗЭК Армении, в свою очередь, подчеркнул, что Комиссия постоянно находится в активном сотрудничестве с различными международными, в том числе и с немецкими, структурами. В частности, опыт Германского общество международного сотрудничества (GIZ) и программы Твининг помогает как принимать решения, обмениваться опытом и повышать квалификации специалистов, так и осуществлять законодательные реформы.
Артак Шабоян выразил гостям благодарность не только за поддержку, оказываемую Комиссии, но и за активную вовлеченность в дело экономической интеграции Армения-ЕС.