««Մոզրովի» քարանձավում վիճակը վտանգավոր է». «Հայաստանում քարանձավների փրկության միակ ճանապարհը` տալ շահագործման»
Մշակույթի նախարարությունը թեև «Մոզրովի» քարանձավում կատարվածը համարեց քարաթափում, բայց վիճակը վտանգավոր է, ինչն անուշադրության հետևանք է: Այս մասին ասուլիսում ասաց «Փրկենք Մոզրովի քարանձավը» նախաձեռնության անդամ Գոռ Հովհաննիսյանը:
Հայաստանի քարանձավագիտության կենտրոնի նախագահ Սամվել Շիրինյանն էլ ասաց, որ փլուզվել է մուտքը` թաց եղանակի պառճառով թուլացել ու ընկել են կախված քարերը: Մոզրովի քարանձավը 1973-74 թվականին է հայտնաբերվել, երբ տրակտորով ճանապարհ էր կառուցվում: Այդ ժամանակ փլուզում է եղել, նաև շատացել են ճաքերը ու կախված քարերը:
«Եթե ժամանակին տարհանվեին այդ քարերը, վտանգները քիչ կլինեին: Այժմ կախված քարերը վտանգ են ներկայացնում, որ ընկնելու դեպքում կարող են փակել մուտքը: Պետք է հատուկ ինժեներական տեխնիկայով փլուզել այդ կախված քարերը ու հանել: Սակայն դա երազանք է, քանի որ մեծ գումարներ են հարկավոր: Ընդհանրապես, քարանձավերի փրկության միակ ճանապարհը Հայաստանում դրանք շահագործման տալն է»,- ասաց նա:
Ըստ մասնագետի, այժմ կամայականորեն մարդիկ, որոշակի գումարներ աշխատելու համար, վերցնում են երեխաներին ու չիմանալով, թե ինչ է ստորգետնյա դատարկությունը, հանգիստ սրտով, առանց վախի մտնում են այնտեղ: Նա առաջարկեց` փակել մուտքը, վերացնել վտանգները` այսինքն կախված քարերը, այնուհետև տալ որևէ մեկին շահագործման ու նշանակել պրոֆեսիոնալ մարդիկ, որոնց ուղեկցությամբ մարդիկ մուտք կգործեն քարանձավ:
Գոռ Հովհաննիսյանն էլ ասաց, այս տարի Հայաստանին սպասվում է տուրիստական բում, բայց նման անուշադրության հետևանքով վտանգավոր կլինի իջնել քարանձավ: «Ահռելի ծախսեր են, բայց բնապահպաններով պատրաստ ենք այդ գումարները գտնել ու կգտնենք: Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս կարող են գտնվել մարդիկ, ովքեր կտրամադրեն գումար»,- ասաց նա, միաժամանակ հայտնելով, որ բնապահպաններով դեռ երկու ամիս առաջ են դիմել մշակույթի նախարարություն, որ հնարավոր է եղանակի պատճառով փլուզումներ տեղի ունենան ու թույլտվություն են խնդրել, որ սահմանափակել քարանձավի մուտքը` այսինքն սահմանափակ թվով մարդիկ մտնեն, սահմանափակ ժամանակով ու պրոֆեսիոնալ մարդկանց ուղեկցությամբ, քանի որ հարկավոր է վերականգնել քարանձավի խոնավությունը, կանխել փլուզումները, սակայն դեռ որևէ պատասխան չկա:
Հիշեցնենք, որ Վայոց ձորի Գնիշիկի գյուղապետից մարտի 13-ին արտակարգ իրավիճակների նախարարություն տեղեկատվություն է ստացվել, որ «Մոզրովի» քարանձավում տեղի է ունեցել փլուզում: Քարանձավում, առաջին մուտքից 20 մ հեռավորության վրա, փլուզվել է մոտ 50-70 խմ հողազանգված, մասնակի փակելով երկրորդ մուտքը: Նշենք նաև, որ մշակույթի նախարարության մասնագետների կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ «Մոզրովի» կարստային քարանձավը չի փլուզվել, ավելին՝ քարանձավում փլուզումներ տեղի չեն ունեցել: Առկա է քարաթափության դեպք, ինչն ըստ ակնադիտական գնահատման` հետևանք է երկրաբանական և բնակլիմայական ազդեցության:

Разное 14:16 17/03/2012
Хотя министерство культуры Армении сочло произошедшее в Мозровской пещере обвалом камней, тем не менее ситуация в пещере опасная, что является последствием невнимательности. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил член инициативы «Спасем Мозровскую пещеру» Гор Ованнисян.
В свою очередь руководитель Центра спелеологии Армении Самвел Ширинян сказал, что обрушился вход в пещеру: из-за мокрой погоды ослабли и упали обвисшие камни. Пещера Мозрова была обнаружена в 1973-74 годы при строительстве дороги. В то время произошло обрушение, увеличились щели и обвисшие камни.
«Если бы эти камни вовремя убрали, то опасностей было бы мало. В настоящее время эти камни представляют опасность, если они упадут, то вход в пещеру будет перекрыт. Повисшие камни надо раскрошить при помощи специальной инженерной техники и убрать. Однако это мечта, поскольку для этих работ требуются большие суммы.
Вообще единственным путем спасения пещер Армении является сдача их в эксплуатацию», - сказал он.
По словам специалиста, в настоящее время некоторые люди самовольно, в целях заработка, берут детей и, не зная, что такое подземная пустота, со спокойным сердцем, без страха входят в пещеру. С. Ширинян предложил закрыть вход в пещеру, устранить опасность, то есть убрать повисшие камни, после чего сдать ее кому-то в эксплуатацию и назначить профессионалов, в сопровождении которых люди могли бы входить в пещеру.
Гор Ованнисян заметил, что Армению в этом году ожидает туристический бум, но по причине такой безалаберности опасно будет спускаться в пещеру. «Требуются огромные расходы, но мы – экологи готовы найти их и найдем. В Армении и за ее пределами найдутся люди, которые предоставят сумму», - сказал он. Г. Ованнисян также добавил, что пару месяцев назад они обратились в министерство культуры, отмечая, что из-за неблагоприятных погодных условий возможны обрушения и попросили разрешения ограничить вход в пещеру, поскольку необходимо восстановить сырость, пресечь обрушения, однако пока никакого ответа нет.
Напомним, что 13 марта староста села Гнишик Вайоц Дзорской области сообщил МЧС Армении, что в Мозровской пещере произошло обрушение. В 20 м от первого входа в пещеру обвалилось 50-70 куб. метров земли, что частично перекрыло второй вход. Жертв и пострадавших не было.
Специалисты министерства культуры Армении провели исследования и выяснили, что карстовая Мозровская пещера не обрушилась, боле того, в пещере не произошли обрушения. В пещере произошел обвал камней, что является следствием геологического и природно-климатического влияния. По оценке специалистов, от угла арки над входом в пещеру упали камни, создав на полу пещеры оползень.