Հասարակություն 12:55 20/03/2012
Մարտի 1-10 խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Երևանի մամուլի ակումբի կողմից իրականացված Հայաստանի հեռարձակվող ԶԼՄ-ների մշտադիտարկման արդյունքում ու կազմված միջանկյալ հաշվետվության համաձայն, նախորդ տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբերին իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների համեմատ, ավելի հավասարակշիռ է դառնում բոլոր կուսակցությունների լուսաբանումը, քչացել են գնահատական պարունակող անդրադարձերը: Հետազոտված հեռուստաալիքներից ոչ մեկում այս անգամ մշտադիտարկման խումբը չի արձանագրել ոչ մի նյութ, որը լուրջ հիմք կտար խոսելու թաքնված քաղաքական գովազդի (քարոզչության) մասին: Այս մասին ասուլիսում ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի մամուլի ակումբը մարտի 1-ից սկսել է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների լուսաբանման մոնիթորինգ իրականացնել: Մոնիտորինգի են ենթարկվում հանրային երեք լրատվամիջոցներ` Հանրային ռադիոն, Հանրային և «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունները և մյուս 6 մասնավոր հեռուստաընկերութունները` Հայկական երկրորդ հեռուստաընկերությունը, «Արմենիա»-ն, «Շանթ»-ը, «Կենտրոն»-ը, «Երկիր Մեդիա»-ն, ինչպես նաև «Արմնյուզ»-ը: Հետազոտման առարկա են դարձել այն նյութերը, որոնցում առկա էին անդրադարձեր այն 13 քաղաքական կուսակցություններին և շարժումներին, որոնք այս կամ այն ձևով մտադրություն էին հայտնել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու, կամ էլ ակտիվ դիրքորոշում են ունեցել ընթացիկ քաղաքական կյանքում:
Հետազոտության համաձայն, փոքր-ինչ ակտիվացել է ԶԼՄ-ների հետաքրքրությունը ընտրությունների նախաշեմին քաղաքական իրադարձությունների զարգացման նկատմամբ: Ըստ միջանկյալ հաշվետվության, այս ժամանակաշրջանում ներքաղաքական կյանքին առավել հետաքրքրություն ինչպես կուսակցություններին անդրադարձերի հաճախականությամբ, այնպես էլ նրանց հատկացրած եթերաժամանակի ծավալով, դրսևորել է «Կենտրոն» հեռուստաալիքը, այնուհետև` Հ2-ը, «Երկիր մեդիան», նաև Հանրային ռադիոն: Մշտադիտարկման համաձայն, «Շանթ» հեռուստաընկերությունը մարտի առաջին տասնօրյակում լրատվական ու բանավիճային հաղորդումների կտրվածքով դրսևորել է քիչ հետաքրքրություն, նաև «Արմնյուզը», Հ1-ը: Ընդհանրապես, ամենաշատ ուշադրության են արժանացել հինգ խորհրդարանական կուսակցությունները` ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ, ՕԵԿ, «Ժառանգություն», նաև ՀԱԿ-ը: Այս շրջանում, ըստ հետազոտության, ՀՀԿ-ի առավելությունն այդքան ակնհայտ չի եղել: Բավականին ինտենսիվ լուսաբանման են արժանացել նաև «Ազատ դեմոկրատները» և ՄԱԿ-ը: ՀՀԿ-ն անվիճելի առաջատար է եղել Հ1-ում, «Արմնյուզում» ու «Արմենիայում», նրա առավելությունը ավելի համեստ է եղել Հ2-ում, Հանրային ռադիոյում և «Շանթում»: «Երկիր մեդիա» հեռուստաալիքում առաջատար է եղել ՀՅԴ-ն, իսկ «Կենտրոնում»` ԲՀԿ-ն: Ամենահամաչափ ուշադրությունը եղել է Հ2-ով ու Հանրային ռադիոյով: Գնահատական պարունակող անդրադարձեր քիչ են եղել «Շանթ», «Երկիր մեդիա», Հ2 հեռուստաընկերություններով, Հանրային ռադիոյով:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված քաղաքական ուժերի անհավասարակշիռ լուսաբանումը, Բ. Նավասարդյանն ասաց, որ դա բացատրվում է հեռուստաալիքների սեփականատերերի փաստով:
Նա հույս հայտնեց, որ ապրիլի 4-ից, երբ սկսվի պաշտոնական նախընտրական քարոզարշավը, ընտրություններին մասնակից կուսակցությունների, քաղաքական գործիչների լուսաբանումն ավելի հավասարակշիռ կլինի:

Общество 16:06 20/03/2012
В результате проведенного в преддверии парламентских выборов в Армении с 1 по 10 марта мониторинга вещающих СМИ и, согласно составленному промежуточному отчету, по сравнению с проведенным в ноябре-декабре прошлого года мониторингом, освещение деятельности всех партий становится более сбалансированным, стали меньше звучать оценки. На этот раз мониторинговая группа ни у одного телеканала не зафиксировала ни одного материала, который дал бы серьезное основание заявить о скрытой политической рекламе (пропаганде). Об этом сегодня в ходе пресс-конференции сообщил председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
Напомним, что Ереванский пресс-клуб с 1 марта начал осуществлять мониторинг освещения парламентских выборов в Армении. Мониторингу подвергаются три общественные СМИ – Общественное радио Армении, Общественное телевидение Армении и телекомпания «Шогакат» и 6 остальных частных телекомпаний - Второй армянский телеканал, телекомпания «Армения», телекомпания «Шант», телекомпания «Кентрон», телекомпания «Еркир Медиа», а также «Армньюз». Предметом мониторинга стали материалы, касающиеся тех 13 политических партий и движений, которые тем или иным образом выразили намерение принять участие в парламентских выборах или занимали активную позицию в текущей политической жизни.
Согласно исследованию, в преддверии выборов несколько активизировалась заинтересованность СМИ по отношению к развитиям политических событий. Согласно промежуточному докладу, в этот период наибольший интерес к внутриполитической жизни, как в смысле частоты обращения к партиям, так и объема предоставленного им эфирного времени, проявила телекомпания «Кентрон», далее идут Второй Армянский телеканал, «Еркир Медиа», а также Общественное радио.
Мониторинг показал, что телекомпания «Шант» в первой декаде марта проявила малую активность по части информационных и дискуссионных программ. То же самое можно сказать о телекомпаниях «Армньюз» и Общественном телеканале Армении. Вообще, наибольшего внимания были удостоены пять парламентских партий: РПА, ППА, АРФД, «ОЕК» и «Наследие», а также АНК. В указанный период, согласно исследованию, преимущество РПА было не таким очевидным.
Достаточно интенсивно освещалась деятельность «Свободных демократов» и Объединенной трудовой партии. РПА была бесспорным лидером на Общественном телеканале Армении, на телеканалах «Армньюз» и «Армения», ее преимущество более скромным было в эфире Второго армянского телеканала, Общественного радио и «Шант».
В эфире телеканала «Еркир Медиа» ведущей была партия АРФ «Дашнакцутюн», а телеканала «Кентрон» - партия «Процветающая Армения». Наиболее равномерно деятельность партий освещали Второй армянский телеканал и Общественное радио Армении.
Меньше оценок звучало в эфире телекомпаний «Шант», «Еркир Медиа», Второго армянского телеканала и Общественного радио.
Отвечая на вопрос, чем обусловлено неравномерное освещение телекомпаниями деятельности политических сил, глава Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян сказало, что это объясняется фактом владельцев телекомпаний.
Он выразил надежду, что после 4 апреля, когда начнется официальная предвыборная агитация, освещение деятельности партий и политических деятелей, принимающих участие в выборах, станет более сбалансированным.