Քաղաքական 12:07 21/03/2012
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն «Ազատություն» ռադիոկայանի կենտրոնական ծառայությանը տված հարցազրույցի ժամանակ խոսել է ԼՂ հակամարտության Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությունից, գնահատելով միջնորդների 20-ամյա գործունեության ձեռքբերումներն ու հակամարտության լուծման հեռանկարները:
Պատասխանելով հարցին, թե որոնք են եղել Մինսկի խմբի 20-ամյա միջնորդական գործունեության ձեռքբերումները, Բրադկեն ասել է. «Կարծում եմ, Մինսկի խումբն արձանագրել է երեք կարևոր ձեռքբերում: Առաջին հերթին, այն դարձել է որպես կայունության գործոն` թուլացնելով երկկողմ լարվածությունը...: Երկորդ ձեռքբերումը՝ դա կողմերի միջև հաղորդակցության ալիքի ձևավորումն է եղել: Կողմերը հնարավորություն չունեն անմիջականորեն խոսել միմյանց հետ և երբ մենք մեկնում ենք տարածաշրջան կամ հանդիպում ենք նախագահներին տարածաշրջանից դուրս, լսում ենք նրանց տեսակետներն ու փոխանցում հակառակ կողմին այնպես, որպեսզի դա օգնի հասկանալու փոխադարձ մոտեցումները: Երրորդ ձեռքբերումը, որը մեր միջնորդական լիազորության մասն է, այն է, որ այս ժամանակահատվածում մենք կարողացել ենք բանակցությունների համար անհրաժեշտ ընդհանուր հիմք ստեղծել: Վերջին 5 տարիների ընթացքում, մասնավորապես, մշակել ենք շրջանակային փաստաթուղթ, որը կոչվում է Հիմնարար սկզբունքներ: Ծանր աշխատանք է տարվել կողմերի հետ այս ուղղությամբ և մենք դեռևս հաջողություն չենք արձանագրել»:
Խոսելով Մինսկի խմբի գործունեության արդյունավետությունից, Բրադկեն ասել է. «Չեմ կարծում, թե խաղաղ համաձայնագրի ձեռքբերման մեր անկարողությունը կայանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի մեջ: Խնդիրն այն է, որ դեռևս առկա են բարդ հարցեր: Կողմերի միջև տարաձայնությունները մեծ են և, անկեղծ ասեմ, կա վստահության պակաս: Ձևաչափի փոփոխությունը չի լուծի առկա խնդիրներից և ոչ մեկը»,-ասել է ամերիկացի համանախագահը, ընդգծելով, թե նոր ձևաչափի վերաբերյալ հեռանկարներ գծելու և գործընթացը նորից սկսելու փոխարեն անհրաժեշտ է առաջ շարժվել ընթացիկ աշխատանքի ուղղությամբ:
Բրադկեն ընդգծել է, թե հակամարտության ստատուս քվով անընդունելի է. «Մենք չենք կարող 20 տարի հետո հետ նայել և տեսնել նույն իրավիճակն, ինչ առկա է այսօր»,- ասել է Բրադկեն ու հավելել. «Կարևոր հանգամանքներից է նաև այն, որ կողմերը, հնարավոր է, այսօր ավելի մոտ են համաձայնության հասնելուն, քան պատկերացնում են: Նրանք չեն նկատում դա վստահության բացակայության պատճառով»:
Ամերիկացի համանախագահը վերջում նշել է, թե ցանկացած խաղաղ գործընթացում սկզբունքային նշանակություն ունի այն, որ կողմերը միմյանց ընդունեն որպես գործընկերներ և հստակ պատկերացնեն, որ մի կողմը չի կարող առաջընթաց արձանագրել, մինչև չօժանդակի հակառակ կողմից նույն առաջընթացին հասնելու համար:

Ambassador Robert Bradtke, the U.S. co-chair of the OSCE Minsk Group, had an interview with RFE/RL Washington correspondent, he reflected on the progress made in NK conflict, and the obstacles that abound, in mediating between Armenia and Azerbaijan.
Asked looking back on 20 years of work by the Minsk Group, what the US Ambassador would say are its main achievements, Robert Bradtke answered:
“I think the Minsk Group has done three important things. First of all, it has helped be a factor for stability. It has helped defuse tensions. The second thing the Minsk Group has done is be a channel for communication between and among the parties. The parties don't have the capability, necessarily, to talk directly to one another, so when we travel to the region or when we meet the leaders outside the region, we hear their views and we can convey those views to the other party in a way that helps them, perhaps, to understand each other better. And the third thing that was part of our mandate that we have done in this period is to develop a common basis for negotiation. In the past 5 years in particular, that has been the focus of the work of the co-chairs -- to develop this framework document, called the Basic Principles [which include the return of Armenian-occupied lands surrounding Nagorno-Karabakh to Baku’s control; the right of return for displaced persons; interim status for Nagorno-Karabakh with security and self-governance guarantees; a corridor linking Armenia and Nagorno-Karabakh; and an agreement to determine the territory’s final legal status at some point in the future]. We've worked very hard with the parties to try to develop this framework document.”
Referring to the efficiency of the group, Mr. Bradtke said: “I don't think that the problem of our inability to reach a peace agreement has been the format of the Minsk Group or the format of the co-chairs. The problem is that these are very difficult questions. The differences between the sides are very great, and frankly, there's a lack of trust. Changing the format is not going to address any of those things.” Ambassador Bradtke emphasized that rather than starting over again from some new perspective with some new format, it’s better to move ahead.
Robert Bradtke has underlined that status quo is unacceptable. “And for that reason, I think that in 20 years, we must resolve this conflict. We must make progress in resolving this conflict. We cannot in 20 years look back and see the same situation we have today. One of the things I feel is important here as well is [that] the sides are probably closer to an agreement than they think they are. Because of the lack of trust, it makes it harder for them to see this.”
US Ambassador has concluded: “So as I say, if you step back from this process and you look at it objectively, the sides are actually closer than they think they are. If we can move in this period ahead -- in this year, particularly -- to create this sense of common partnership in finding a peaceful solution [and] recognizing how to address the concerns of the other side, then I think we can make some progress.”