ՀՅԴ-ական. Ընտրվել է մի ցուցակ, որը կարող է այս փուլում արդյունավետ աշխատանք իրականացել ԱԺ-ում
«ՀՅԴ համամասնական ցուցակը կազմվել է կոլեգիալ որոշմամբ: Բաժանումն արված է այնպես, որ մեկ մարդու վրա չդրվի այնքան պարտավորություններ, որ չկարողանա կատարել: Այսինքն` Դաշնակցությունը որոշում է, թե որ ընկերը որտեղ կարող է այս պահին ավելի օգտակար աշխատանք կատարել»,- ասուլիսում այս մասին ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ով մանրամասնեց, թե ինչ սկզբունքով է կազմվել ՀՅԴ համամասնական ցուցակը: Նա նաև նշեց, որ ՀՅԴ ներքին կանոնները մի քիչ այլ են. «Եթե ուրիշ կուսակցություններում առաջին դեմքը ցուցակում էլ առաջինն է լինում, նույնիսկ պատգամավոր դառնալու ցանկություն չունենալով, ՀՅԴ-ում այլ կերպ է` մենք առաջին դեմք հասկացողությունը չունենք»:
Ասուլիսին ներկա ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արտյուշա Շահբազյանը, ով ՀՅԴ ցուցակում 3-րդն է, նշեց, որ ցուցակը չպետք է դիտել որպես ռեյտինգային: «Կարող էր լինել մեկ այլ ցանկ, որը վստահեցնում եմ, չէր զիջելու այս ցանկին իր աշխատանքային ներուժուվ: Ուղղակի ընտրվել է մի ցուցակ, որը կարող է այս փուլում արդյունավետ աշխատանք իրականացել Ազգային ժողովում»,- ասաց նա:
Վ. Հովհաննիսյանը չկարողացավ նշել, թե քանի տոկոս ձայն կարող են հավաքել, բայց նշեց. «Կարծում եմ, մեր ընտրողն արդեն հասկացել է, որ չի կարելի հավատալ ոչ մուկ բռնելու սարքում դրված պանրի թարմությանը, ոչ էլ խոստումներին ու ստերին, որոնք լսում էին տարիներ շարունակ: Մենք լուրջ ակնկալիքներ ունենք»: Վ. Հովհաննիսյանն ասաց, որ պայքարը լինելու է սուր: Իսկ պատասխանելով այն հարցին` կլինե՞ն հետընտրական բախումներ, թե՞ ոչ, նա ասաց. «Ինչպես կարող եմ ասել: Բայց դատելով, թե իշխանությունները ինչպես զոռով փորձում են անցկացնել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը, հետևաբար` իշխանությունը դա չի բացառում»:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ Վ. Հովհաննիսյանը կամ Արմեն Ռուստամյանը չեն առաջադրվել մեծամասնական ընտրակարգով, Վ. Հոհաննիսյանը բացատրեց. «Նրանք, ովքեր առաջնորդող եռյակում են, այլ պարտավորություններ ունեն, ցանկը առաջ տանելու խնդիր ունեն: Մեծամասնականով առաջադրվելու պարագայում մի ընտարատարածքի վրա են կենտրոնանում, ու դա շատ ժամանակ է խլում և համահայկական քարոզչություն ծավալելու հնարավարությունից կտրում»:
ՀՅԴ համամասնական ցուցակում երկրորդ տեղում գտնվող Արմեն Ռուստամյանն էլ ասաց, որ ՀՅԴ-ն գնում է այս ընտրություններին հստակ քաղաքական նպատակներ իրականացնելու տրամաբանությամբ: «Դաշնակացության նպատակն է` երկրում հասնել ամբողջական իշխանափոխության` գործող իշխանությունների հեռացում, համակարգային փոփոխություններ»,- նշեց նա:
Նշենք, որ ՀՅԴ նախընտրական շտաբի պետն է Միքայել Մանուկյանը: ՀՅԴ համամասնական ցուցակում ընդգրկված է 85 հոգի:

Политика 17:44 21/03/2012
«Пропорциональный список АРФД был составлен по коллегиальному решению. Разделение сделано так, чтобы на одного человека не возлагалось такое количество обязанностей, чтобы он не сумел их выполнить. То есть, АРФД принял решение, исходя из того, кто и где может быть полезным», - заявил на пресс-конференции руководитель парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян, уточняя принцип составления пропорционального избирательного списка данной политической силы.
По его словам, внутренние каноны АРФД несколько иные: «Если в других партиях первое лицо бывает первым и в списке, даже не имея желания стать депутатом, то в АРФД обстоит по-другому: у нас нет понятия „первое лицо”».
Присутствующий на пресс-конференции депутат АРФД Артюша Шахбазян, который является 3-м в списке партии, отметил, что список не стоит рассматривать как рейтинговый. «Мог быть совершенно иной список, который, уверяю, не уступал бы этому по своему рабочему потенциалу. Просто выбран список, который может на данном этапе осуществить эффективную работу в Национальном Собрании», - заметил он.
Ваан Ованнисян затруднился отметить, сколько процентов они смогут получить, но отметил: «Думаю, избиратель уже понял, что нельзя верить ни в свежесть сыра в мышеловке, ни обещаниям и лжи, которую мы слышали на протяжении многих лет. У нас есть серьезные ожидания».
По мнению руководителя фракции АРФД, борьба будет острой. Что же касается наличия поствыборных столкновений, он заявил:« Как я могу сказать?!Однако судя по тому, как власти пытаются силой провести закон „О правовом режиме ЧП”, власти не исключают это».
Отвечая на вопрос о том, почему он или Армен Рустамян не выдвинули кандидатуру по мажоритарной системе, Ваан Ованнисян подчеркнул: «У тех, кто находится в первой тройке, есть другие обязательства, они должны продвигать список вперед. В случае баллотирования по мажоритарной системе сосредотачиваются на одном избирательном округе, а это отнимает большое количество времени и лишает возможности разворачивать всеармянскую пропаганду».
Занявший второе место в пропорциональном списке АРФД Армен Рустамян отметил, что АРФД идет на эти выборы по логике осуществления четких политических целей. «Цель АРФД –достичь в стране полной смены власти, свержения действующих властей и системных реформ»,- считает он.
Добавим, что начальником предвыборного штаба АРФД является Микаел Манукян. В пропорциональный список этой политической силы входят 85 человек.