Տարածաշրջան 11:02 22/03/2012
Թուրքական վճռաբեկ դատարանը հաստատել է Ստամբուլում հրատարակվող «Ագոս» թերթի հիմնադիր-խմբագրապետ, պոլսահայ ականվոր գործիչ Հրանտ Դինքին սպանած Օգյուն Սամասթին 22 տարի 10 ամիս ազատազրկելու պատժաչափը: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Զաման» (Zaman) օրաթերթը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ստամբուլի անչափահասների գործերը քննող քրեական դատարանը ծրագրված մարդասպանության և ապօրինի զենք կրելու համար մեղադրվող Սամասթին դատապարտել էր 22 տարվա և 10 ամսվա ազատազրկման:
Ըստ օրաթերթի` օրերս Ստամբուլի վճռաբեկ դատարանը քննել է վճռի բողոքարկման մասին հայցը, և չբավարարելով այն, հաստատել է անչափահասների գործերը քննող քրեական դատարանի կայացրած որոշումը:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թ. հունվարի 19-ին` Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ագոս» թերթի խմբագրատան առջև:

Право 11:30 22/03/2012
Кассационный суд Турции утвердил меру пресечения для Огюн Самаста, убившего редактора выходящей в Турции двуязычной (на армянском и турецком) газеты «Акос» Гранта Динка в виде заключения под стражу сроком на 22 года и 10 месяцев. Об этом передает турецкая ежедневная газета «Zaman».
Отметим, что ранее Стамбульский уголовный суд по делам несовершеннолетних приговорил убийцу к лишению свободы сроком 22 года и 10 месяцев за предумышленное убийство и незаконное хранение оружия.
По сообщению газеты, на днях Кассационный суд Стамбула рассмотрел вопрос об апелляции решения и, не удовлетворив его, утвердил решение, принятое уголовным судом по делам несовершеннолетних.