The Independent. «Ադրբեջանը դիմավորում է «Եվրատեսիլ 2012»-ը երգիչների ձերբակալությամբ
«Ադրբեջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները ևս մեկ անգամ կասկածի տակ դրեցին այն, թե ի վիճակի է, արդյո՞ք, Ադրբեջանն ընդունել «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթը»,-գրում է «The Independent» հայտնի պարբերականը: Բանն այն է, որ օրերս Բաքվում կայացած երիտասարդական հանրահավաքի ժամանակ ոստիկանությունը ձերբակալել էր «Բուլուսթան» երգչախմբի մեներգիչ, ռեյփեր 24-ամյա Ջամալ Ալիին, խմբի մյուս անդամ Նաթիք Քամիլովին և երրորդ անձի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հասցեին հնչեցված քննադատության համար:
Ինչպես տեղեկացնում է պարբերականը` դատարանը վերջիններիս մեղավոր ճանաչեց խուլիգանության մեջ և դատապարտեց 10 օր ազատազրկման: Տուժածների վկայությամբ` բանտում անցկացված 10 օրերի ընթացքում նրանք պարբերաբար ենթարկվել են ծեծի և բռնությունների:
«Amnesty International» իրավունքների պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը քննադատել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման այս հերթական կոպիտ խախտումը. «Շատ իրոնիկ է, որ Եվրատեսիլի բեմահարթակը հյուրընկալելուց մի քանի ամիս առաջ Ադրբեջանի պաշտոնյաները ուժ և բռնություն են կիրառում` երգիչներին լռեցնելու և իրենց փողոցներում խաղաղ ցույցերը ճնշելու նպատակով»,- «The Independent»-ի հետ զրույցում ասել է կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տնօրեն Ջոն Դալհյուսենը:
Ինչպես նշում է պարբերականը` Ադրբեջանը միլիոններ է ծախսում «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի անցկացումը սեփական երկրի տնտեսական աճը ցուցադրելու նպատակով օգտագործելու համար, սակայն նմանատիպ միջադեպերը կարկառուն կերպով ցույց են տալիս, թե ինչպես է վարվում ալիևյան բռնապետական ռեժիմի «ծանր ձեռքը» այլախոհների հետ:

Право 17:31 22/03/2012
После того, как выяснилось, что два азербайджанских музыканта, которые оскорбили президента страны во время концерта, возможно, подвергались пыткам со стороны полиции в течение последних дней, вновь возникли сомнения относительно уместности проведения музыкального конкурса «Евровидение» в Азербайджане в мае этого года. Об этом пишет влиятельная британская газета «The Independent».
Издание отмечает, что проблема возникла после того, как 24-летний фронтмен группы «Булустан» Джамал Али подверг критике президента Ильхама Алиева и его покойную мать во время концерта в ходе митинга оппозиции в прошлую субботу в Баку. После спора с организаторами, полиция уволокла его прочь вместе другим участником группы Натигом Камиловым и третьим человеком.
Суд обвинил троих людей в хулиганстве и приговорил их к 10-дневному аресту. В ходе слушания дела, двое из них заявили, что в полиции их избивали, а также не разрешали связаться с семьями или адвокатами.
Вчера же, международная правозащитная организация «Amnesty International» призвала власти Азербайджана начать независимое расследование. «Очень иронично, что за 2 месяца перед тем, как Баку примет «Евровидение», азербайджанские власти применяют силу для того, чтобы разогнать и заставить замолчать музыкантов, выступающих на мирной акции протеста на улицах города», - заявил директор «Amnesty International» по странам Европы и Центральной Азии Джон Далусен.
«The Independent» пишет, что Азербайджан, для которого музыкальный конкурс «Евровидение» - это возможность продемонстрировать экономический рост страны, вложил миллионы для того, чтобы мероприятие прошло гладко. Однако с приближением конкурса, арест музыкантов лишь последний тревожный признак деспотического отношения к инакомыслию со стороны автократического режима Алиева
Ранее в этом месяце, в Интернете появилось интимное видео оппозиционной журналистки, которая утверждала, что раскрыла факты коррупции, связанные с семьей Алиева, отмечает издание. Журналистка заявила, что ей было сказано прекратить писать, иначе видео будет опубликовано. После того, как она открыто рассказала об этих угрозах, видео было размещено в сети.