Համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարները ԼՂ վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտգործնախարարները կոչ են արել ԼՂ հակամարտության կողմերին քաղաքական կամք ցուցաբերել հակամարտության կայուն, հարատև և խաղաղ կարգավորման համար: Այս մասին ասված է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի, ՌԴ ատգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեի համատեղ հայատարությունում, որն ընդունվել է Մինսկի խմբի միջնորդական գործունեության 20-ամյա տարելիցի կապակցությամբ և զետեղված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում:
«Միայն բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորումը կարող է բերել խաղաղության և կայունության, իսկ հակամարտության կարգավորումն ուժային ճանապարհով լուծելու ցանկացած փորձ առավել մեծ տառապանքներ կպատճառի տարածաշրջանին», - ասված է համատեղ հայտարարությունում:
«Տարածաշրջանի ժողովուրդներն ամենից շատ տուժել են պատերզմի հետևանքներից և կարգավորմանն հասնելու ցանկացած հապաղում էլ ավելի կմեծացնի առկա դժվարությունները: Տարաշածրջանում հասունացել է մի սերունդ, որը չի հիշում, թե ինչպես են հայերն ու ադրբեջանցիներն ապրել կողք կողքի և այդ հանգամանքն էլ առավել է խորացնում արհեստական ջրբաժանն ու խորացնում պատերազմի թողած վերքերը: Այդ իսկ նկատառումով` մենք կոչ ենք անում կողմերի առաջնորդներին պատրաստել իրենց ժողովուրդներին ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության», - ասված է համատեղ հայատարությունում:
Նախարարները վկայակոչում են նաև Ալվիլայի 2009 թ-ի, Մուսկոկայի 2010 թ- ի և Դովիլի 2011 թվականի հայտարարությունները՝ որպես առաջընթաց խաղաղության ձեռքբերման ճանապարհին:
«Մենք կոչ ենք անում հակամարտության կողմերի առաջնորդներին հնարավորինս արագ ավարտել աշխատանքը շրջանակային համաձայնագրի և վերջնական որոշման ուղղությամբ՝ հիմնվելով Հելսինկյան ակտի սկզբունքների ` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության, միջազգային իրավունքի և սկզբունքների վրա, ինչը հնարավորություն կընձեռի տարածաշրջանին դուրս գալ առկա ստատուս քվոյի շրջանակներից ու շարժվել դեպի առավել անվտանգ ու բարգավաճ ապագա», - ասված է Հ. Քլինթոնի, Ս. Լավրովի և Ա. Ժյուպեի համատեղ հայտարարությունում:

Политика 17:18 22/03/2012
Министры иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта проявить политическую волю для стабильного, длительного и мирного урегулирования конфликта. Об этом отмечено в совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств США, России и Франции Хиллари Клинтон, Сергея Лаврова и Алена Жюпе, принятом по случаю 20-летия посреднической деятельности Минской группы и размещенном на официальном сайте ОБСЕ.
«Лишь урегулирование конфликта путем переговоров может привести к миру и стабильности, а любая попытка решения конфликта силовым путем причинит еще большие страдания жителям региона», - говорится в заявлении.
«Народы, проживающие в регионе, в наибольшей степени пострадали от последствий войны, и любая попытка замедлить достижение урегулирования еще больше увеличит имеющиеся трудности. В регионе выросло поколение, которое не помнит, как армяне и азербайджанцы жили друг рядом с другом, и это обстоятельство еще больше углубляет искусственный водораздел и раны, оставленные войной. По этим соображениям мы призываем лидеров сторон готовить народ не к войне, а к миру»,- отмечено в заявлении.
Министры ссылаются и на принятые в 2009 году в Аквилле, в 2010г. - в Мускоке и в 2011 г. – в Довиле заявления, как прогресс на пути к достижению мира.
«Мы призываем лидеров сторон конфликта как можно быстрее завершить работу в направлении рамочного соглашения и принятия окончательного решения, основываясь на принципах Хельсинского акта о неприменении силы или угрозы силой, права наций на территориальную целостность и самоопределение, а также на устав ООН, международные права и принципы, что предоставит региону возможность выйти за рамки нынешнего статус-кво и двигаться к наиболее безопасному и процветающему будущему», - говорится в совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств США, России и Франции.