Անցած մեկուկես տարում քաղաքացիների տեղեկացվածությունն ու գործիչների վարկանիշներն աճել են
Այսօր Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ կազմակերպությունը (ՀԵԲ) հրապարակել է. «Հարցում. նախընտրական պատկերը Հայաստանում» վերնագրով հետազոտության արդյունքները: Հարցումն անցկացվել է IPSC-ի և ՀԵԲ-ի կողմից, իսկ TNS opinion-ն ապահովել է որակի ստուգումը և ընդհանուր վերահսկողությունը:
Դաշտային աշխատանքներն իրականացվել են 2012թ. փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը ընկած ժամանակահատվածում: Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ 2010 թվականի հոկտեմբերից 2012-ի մարտն ընկած ժամանակահատվածում հայաստանյան քաղաքական գործիչների մասին հանրության տեղեկացվածությունն աճել է:
Հետազոտության հեղինակները հարցմանը մասնակցած անձանց խնդրել են նշել հինգ հայտնի քաղաքական գործիչների անուն, որոնց մասին իրենք առավել տեղեկացված են:
Արդյունքների մշակումը ցույց է տվել, որ հարցվածներն առավելապես տեղեկացված են եղել ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մասին` 52 %: 2010-ի հոկտեմբերին Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում ցուցանիշը եղել է 20% (աճը` 32%): Երկրորդ հորիզոնականում նախագահ Սերժ Սարգսյանն է` 46%: Այս ցուցանիշը նախորդ հետազոտությունում նախագահի դեպքում կազմել է 33%: Հաջորդը` ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն է` 34% (2010-ին` 11%), նրան հետևում են Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` 20% (2010-ին` 11%), Տիգրան Սարգսյանը 18% (2010-ին` 20%), Արտաշես Գեղամյանը` 17% (2010-ին ԱՄԿ նախագահի անունը չի հիշատակվել), Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` 15% (2010-ին` 8%), Վահան Հովհաննիսյանը` 12% (2010-ին` 5%), Պարույր Հայրիկյանը` 11% (8%) և Ռոբերտ Քոչարյանը 11% (7%):
Մյուս գործիչների հիշատակումների տեսակարար կշիռը 10%-ի շեմից ցածր է եղել:
Հարկ է նկատել, որ ներկայացվածներից միայն վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դեպքում է նախորդ հետազոտության համեմատ գրանցվել անկում` 2 տոկոսային կետով:
Քաղաքացիների տեղեկացվածությանը զուգահեռ առավել հստակ են դարձել նաև քաղաքական կողմնորոշումները: Արդյունքում` աճել են նաև առանձին գործիչների ընտրազանգվածները: Մասնավորապես, հետազոտության արդյունքներով, 2010 թվականի հոկտեմբերի համեմատ 2012-ի մարտին Սերժ Սարգսյանի վարկանիշն աճել է 6 տոկոսային կետով, Գագիկ Ծառուկյանինը` 2-ով, իսկ ահա Արթուր Բաղդասարյանինն ու Վահան Հովհաննիսյանինը` 1-ական կետով նվազել է:
Հետազոտության հեղինակների հարցին` ո՞ւմ կտայիք Ձեր ձայնը եթե նախագահական ընտրությունները կայանային հաջորդ կիրակի, հարցման մասնակիցների պատասխանները հետևյալ տեսքն են ունեցել. Սերժ Սարգսյանին` 33% (2010-ին` 27%), գագիկ Ծառուկյանին` 12% (2010-ին` 10%), Ռոբերտ Քոչարյանին` 6% (2010-ին` 5%), Լևոն Տեր-Պետորսյանին` 4% (2010-ին` 4%), Րաֆֆի Հովհաննսիայնին` 2% (2010-ին` 2%), Վահան Հովհաննիսյանին` 1% (2010-ին` 2%) և Արթուր Բաղդասարյանին` 1% (2010-ին` 2%):
2012-ի մարտի 1-ական տոկոս վարկանիշ են ունեցել նաև Վազգեն Մանուկյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը և Պարույր Հայրիկյանը:
Նախորդող նորությունը` Մ. Քամբեք. «Հարցվածների 100 տոկոսը Սերժ Սարգսյանին ընկալում է իբրև փորձառու քաղաքական գործիչ»

Аналитика 16:51 22/03/2012
Результаты проведенного в Армении http://eufoa.org/uploads/OpinionPoll_AM.pdf исследования «Опрос: предвыборная картина в Армении» показывают, что в период с октября 2010 года по март 2012 года уровень информированности общественности о политических деятелях повысился.
Отметим, что опрос был проведен организациями Европейские друзья Армении и IPSC, а компания TNS opinion обеспечила проверку качества и общий контроль. Полевые работы были проведены в период с 29 февраля по 5 марта этого года, в ходе которых были опрошены 1602 человека.
Авторы исследования попросили респондентов назвать имена пятерых известных политических деятелей, о которых они наиболее информированы.
Результаты показали, что больше всего опрошенных были информированы о председателе партии «Процветающая Армения» Гагике Царукяне – 52%. В октябре 2010 года этот показатель был равен 20%. Вторую горизонтальную занимает президент Армении Серж Саргсян – 46% против 33% в октябре 2010 года. На третьем месте лидер партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян, о котором известно 34% опрошенных (в 2010 году - 11%). За ним следуют Левон Тер-Петросян - 20% (в 2010 году - 11%), Тигран Саркисян - 18% (в 2010 году - 20%), Арташес Гегамян - 17% (в 2010 году его имя не упоминали), Раффи Ованнисян – 15% (в 2010 году - 8%), Ваан Ованнисян - 12% (в 2010 году - 5%), Паруйр Айрикян – 11% (в 2010 году - 8%) и Роберт Кочарян – 11% (в 2010 году - 7%).
Удельный вес упоминания остальных политических деятелей был ниже 10%-го барьера.
Следует отметить, что среди представленных упал только рейтинг премьер-министра Тиграна Саркисяна – на 2%.
Параллельно с информированностью граждан более четкими стали также их политические ориентации. В результате увеличились также электораты отдельных деятелей. В частности, результаты исследования показали, что в марте 2012 года по сравнению с октябрем 2010 года рейтинг Сержа Саргсяна повысился на 6 процентных пунктов, Гагика Царукяна – на 2 п.п., а вот рейтинги Артура Багдасаряна и Ваана Ованнисяна упали на 1 п. п. у каждого.
Картина ответов на вопрос – за кого бы вы проголосовали, если бы выборы прошли в следующее воскресенье, вышла следующая: за Сержа Саргсяна – 33% (в 2010 году - 27%), за Гагика Царукяна - 12% (в 2010 году - 10%), за Роберта Кочаряна – 6% (в 2010 году - 5%), за Левон Тер-Петросяна – 4% (в 2010 году - 4%), за Раффи Ованнисяна - 2% (в 2010 году - 2%), за Ваана Ованнисяна - 4% (в 2010 году – 4%) и за Артура Багдасаряна - 1% (в 2010 году - 2%).
В марте этого года рейтинг Вазгена Манукяна, Спетана Демирчяна и Паруйра Айрикяна составил по 1%.
Предыдущая новость:  М. Камбек: 100% респондентов воспринимают президента Сержа Саргсяна как опытного политического деятеля