Նախագահ Սարգսյանն այցելեց ԵՊԲՀ հիվանդանոցային համալիր
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելեց Մխիթար Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանի թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր: Առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի և Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի ուղեկցությամբ երկրի ղեկավարը շրջեց համալիրի վերաբացվող նոր բաժանմունքներով, ծանոթացավ վերանորոգման աշխատանքների արդյունքներին, ինչպես նաև տեխնիկական հագեցվածությանը:
Բուժական և կրթական բաղադրիչներն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով դեռ անցած տարվա հունիսին թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրից «Մուրացան» համալիր են տեղափոխվել մանկական բաժանմունքները: Բուժման ժամանակակից մեթոդներին ուսանողներին հաղորդակից դարձնելու և առաջատար տեխնոլոգիաներից օգտվելու համալսարանական մասնագետների փորձի ցուցադրման հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով վերանորոգվել են մասնաշենքի երկու հարկերը: Շինարարական աշխատանքների նպատակով կատարվել է 421 միլիոն դրամի ներդրում, որոնք ամբողջովին իրականացվել են ԵՊԲՀ-ի սեփական միջոցների հաշվին:
Հիմնանորոգումից ու վերազինումից հետո երկու հարկերում կենտրոնացվել են նախկինում ոչ բարվոք վիճակում գտնվող վիրահատական ուղղվածություն ունեցող կլինիկաներն ու ութ վիրահատարանները` ընդհանուր վիրաբուժության, քիթ-կոկորդ-ականջաբանության, փոքր ինվազով անոթային վիրաբուժության, դիմածնոտային վիրաբուժության, այլ վիրահատարաններ:
Լրագրողների հետ զրույցում Կրթության և գիտության նախարար, ԵՊԲՀ նախկին շրջանավարտ Արմեն Աշոտյանտ կարևորեց համալիրի մասնաշենքում իրականացված վերանորոգման աշխատանքները. «Դա ևս մի ապացույց է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում բարձրագույն կրթությունը տարեցտարի զարգանում է և բուհերը կարողանում են միջոցներ գտնել, որպեսզի ապահովեն ուսուցման համապատասխան բազան», - ասաց նախարարը, շեշտելով, որ ԵՊԲՀ-ն խոշոր դերակատար է նաև առողջապահության ոլորտում: Նա վստահություն հայտնեց, որ վերաբացված ենթակառուցվածքները լավագույն կերպով կծառայեն և երիտասարդ մասնագետների պատրաստմանը, և ազգաբնակչության առողջության պահպանմանը:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Դերենիկ Դումանյանը, իր հերթին լրագրողներին ասաց, որ վերաբացված բաժանմունքները հատկապես կնպաստեն կրթական գործի արդիականացմանը: «Յուրաքանչյուր վիրահատարանում կատարվող վիրահատության ընթացքին ուսանողները կհետևեն հատուկ այդ նպատակով տեղակայված մեծ մոնիտորների օգնությամբ: Բոլոր վիրահատությունները կտեսագրվեն և կպահպանվեն որպես ուսումնական վարույթի հաղորդմամբ», - հայտնեց Դ.Դումանյանը:

Здоровье 13:01 24/03/2012
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил 1-й больничный комплекс Ереванского государственного медицинского университета им. М.Гераци. В сопровождении министра здравоохранения Арутюна Кушкяна и министра образования и науки Армении Армена Ашотяна глава государства посетил новые открывшиеся отделения комплекса, ознакомился с результатами ремонтных работ, а также технической оснащенностью.
С целью придания большей эффективности лечебным и образовательным центрам еще в июне прошлого года из 1-го больничного комплекса в комплекс «Мурацан» были переведены детские отделения. Для ознакомления студентов с современными методами лечения и создания возможностей представления специалистами университета опыта пользования передовыми технологиями были отремонтированы два этажа здания. В целях осуществления строительных работ была выделена на инвестирование сумма в 421 млн. драмов. Строительные работы были полностью осуществлены на средства Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци.
После капитального ремонта и переоснащения на двух этажах были сосредоточены ранее бывшие в непригодном состоянии клиники хирургической направленности и восемь операционных - отделения общей хирургии, ЛОР-отделения, отделения малой инвазивной сосудистой хирургии, отделения лицечелюстной хирургии и другие операционные.
В беседе с журналистами министр образования и науки Армении, бывший выпускник Ереванского государственного медицинского университета им. М.Гераци Армен Ашотян подчеркнул важность проведенных в здании комплекса ремонтных работ. «Это еще одно доказательство того, что высшее образование в Республике Армения из года в год развивается, а вузы в состоянии найти средства для обеспечения соответствующей базы обучения», - отметил министр, добавив, что университет играет колоссальную роль в сфере здравоохранения страны. Кроме того, он выразил уверенность в том, что открывшиеся инфраструктуры будут наилучшим образом служить подготовке молодых кадров и охране здоровья всего населения.
В свою очередь, ректор Ереванского государственного медицинского университета им. М.Гераци Дереник Думанян заявил журналистам, что открытые отделения будут, в особенности, стимулировать совершенствование образовательного дела.
«Студенты будут следить за ходом каждой проводимой в операционных операцией через большие мониторы, размещенные специально в этих целях. Все операции будут записываться на видеокамеру и храниться», - добавил Думанян.