Առողջություն 09:09 24/03/2012
Այսօր Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է. ՀՀ-ում տուբերկուլոզով հիվանդների բուժումն անվճար է
1882 թվականի մարտի 24-ին Ռոբերտ Կոխը հայտնաբերել է տուբերկուլոզի հարուցիչը: 100 տարի անց, 1982 թվականից ողջ աշխարհում յուրաքանչյուր տարի մարտի 24-ը նշվում է որպես Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օր, որի հիմնական նպատակն է առավել համախմբված և արդյունավետ դարձնել տուբերկուլոզի դեմ պայքարը:
Տուբերկուլոզը առողջապահության առավել բարդ խնդիրներից մեկն է ողջ աշխարհում: Ամեն տարի աշխարհում գրանցվում է տուբերկուլոզի մոտ 9 մլն նոր դեպք և 2 մլն մարդ մահանում է այս հիվանդությունից:
Հայաստանում տուբերկուլոզի դեմ պայքարն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 28-ի թիվ 52 արձանագրային որոշմամբ հաստատված «2007-2015թթ. Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային ծրագրի շրջանակներում», որի հիմքում ընկած են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մոտեցումները և նպատակները:
ՀՀ-ում տուբերկուլոզով հիվանդների հայտնաբերումը, բուժումը և հետագա վերահսկումը իրականացվում է պետական պատվերի շրջանակներում, լիովին անվճար: Ժամանակին և ճիշտ կազմակերպված բուժման դեպքում տուբերկուլոզը լիարժեք բուժվում է: Չբուժվելու դեպքում վարակիչ հիվանդը 1 տարվա ընթացքում վարակում է 10-15 մարդու /առաջին հերթին ընտանիքի անդամներին/, որոնց 10%-ը հետագայում հիվանդանում է տուբերկուլոզով: Չբուժված հիվանդների 50%-ը մահանում է առաջին 5 տարիների ընթացքում, 25%-ի մոտ կայուն իմուն համակարգի շնորհիվ տեղի է ունենում սպոնտան առողջացում, մնացած 25%-ի մոտ զարգանում է խրոնիկ տուբերկուլոզ: Այսօր Հայաստանում դիսպանսեր հսկողության տակ է մոտ 3500 հիվանդ։
Նշենք, որ այսօր Տուբերկուլոզի ազգային ծրագրի գրասենյակում տեղի է ունենալու Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվան նվիրված կլոր սեղան, իսկ նախօրեին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը և Երևանի Մխիթար Հերացիի անվան պետական բժշկական համալսարանն անցկացրել են «Տուբերկուլյոզը և 21-րդ դարը» թեմայով գիտաժողով։

Тема дня 09:42 24/03/2012
Всемирный день борьбы с туберкулезом (World Tuberculosis Day) отмечается по решению Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в день, когда в 1882 году немецкий микробиолог Роберт Кох (Robert Koch) объявил о сделанном им открытии возбудителя туберкулеза. В 1905 году Р. Кох получает Нобелевскую премию в области медицины.
В 1993 году Всемирной организацией здравоохранения туберкулез был объявлен национальным бедствием, а день 24 марта — Всемирным днем борьбы с туберкулезом.
В настоящее время ежегодно туберкулез уносит жизни 1,6 миллионов человек, большинство из которых — жители развивающихся стран. При своевременном обнаружении и грамотном лечении болезнь полностью излечима. Считается, что за год больной "открытой" формой туберкулеза заражает в среднем 10-15 человек. После заражения в течение жизни примерно 8-10 % заразившихся заболевают той или иной формой туберкулеза. При отсутствии лечения смертность от активного туберкулеза доходит до 50% в течение одного-двух лет. В остальных 50% случаев нелеченый туберкулез переходит в хроническую форму. Хронический больной продолжает выделять микобактерии и заражать окружающих.
Правительство Армении в декабре 2006 года одобрило Национальную программу по борьбе с туберкулезом на 2007-2015 гг. и график ее реализации. Обнаружение больных туберкулезом, лечение и дальнейший контроль в Армении осуществляется бесплатно. На данный момент на диспансерном лечении в Армении находится около 3500 больных.
Отметим, что сегодня в Офисе Национальной программы по борьбе с туберкулезом состоится круглый стол, посвященный Всемирному дню борьбы с туберкулезом. А накануне Молодежный фонд Армении и Ереванского государственного медицинского университета им. М.Гераци провели научную конференцию на тему «Туберкулез и 21 век».