«Երիտասարդ գիտնականները» գիտության ֆինանսավորման բարձրացում են պահանջում
«Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» ֆեյսբուքյան նախաձեռնության անդամները կոչով դիմել են խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերին` իրենց ծրագրերում ներառել գիտության ֆինանսավորման բարձրացման դրույթը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նրանցից Արթուր Մովսիսյանը, Հայկ Իշխանյանը և Արամ Ջիվանյանը տեղեկացրեցին, որ արդեն նախնական համաձայնություն և վստահեցում են ստացել «Բարգավաճ Հայաստան» և«Ժառանգություն» կուսակցություններից, Հայ ազգային կոնգրեսից:
«Գիտությանը հատկացվող ֆինանսավորումը պետք է անհապաղ կազմի ՀՆԱ-ի առնվազն 1%-ը՝ հետագայում տարեկան 0.2 %-ի աճի միտումով: Այսօր այն հաշվվում է բյուջեով, այնինչ ամբողջ աշխարհում այն հաշվում են ՀՆԱ-ով», - ասացին նախաձեռնող խմբի անդամները:
Երիտասարդները, հանդես գալով երիտասարդ գիտնականների անունից, ի դեպ, լինելով գիտաշխատողներ, հայտարարեցին, թե գիտնականներին աջակցության նպատակով պետության կողմից խոստացած 100 միլիոն դրամի ռոտացիան այդպես էլ տեղ չի հասել: Նախաձեռնության անդամների խոսքով` երիտասարդ գիտնականների ցածր վարձատրությունը ստիպում է նրանց հեռանալ երկրից կամ էլ հավելյալ աշխատանքի:
«Մեր գիտնականների միջին տարիքը 58 տարեկանն է: Երիտասարդ գիտնականին այսօր ոչինչ չի հրապուրում Հայաստանում, և նա ստիպված է գտնել երկրորդ գործ, կամ լքել Հայաստանը, ինչպես իմ շատ ծանոթները: Հայաստանում հայագիտությունը համարվում է գերակա ճյուղ, բայց այն մինչև հիմա միջազգային մակարդակի չի հասել: Երիտասարդ գիտնականները ստանում են շատ ցածր աշխատավարձ, իսկ ակադեմիկոսները` երբեմն անգամ հավաքարարից քիչ»,-ասաց Ա.Մովսիսյանը:
Ի դեպ, ասուլիսի բանախոսներն այդպես էլ չպատասխանեցին panorama-ի լրագրողի հարցին, թե լինելով գիտնական, անցած 1 տարվա ընթացքում յուրաքանչյուրը քանի գիտական աշխատանք է իրականացրել: Նրանք միայն նշեցին, որ անցած տարվա կտրվածքով, ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` հայ գիտնականների աշխատանքի արդյունավետությունը աշխարհում ամենաբարձրն է:
Երիտասարդ գիտնականների իրավունքները ներկայացող բանախոսներն անդրադարձան նաև ընտրացուցակներին: Նրանք անդրադարձ կատարեցին միայն Հանրապետական կուսակցության ընտրացուցակին, մտահոգություն հայտնելով, թե Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը ցուցակում 52-րդ տեղն է, ԵՊՀ ռեկտորը` 75-րդ: «Գիտնականները պետք է նման կուսակցության ընտրացուցակում առաջին տեղեր զբաղեցնեին», - նշեցին նախաձեռնության անդամները:

Образование 16:11 26/03/2012
Члены созданной в социальной сети Facebook инициативной группы «Мы требуем увеличения финансирования науки» обратились с призывом ко всем политическим силам, принимающим участие в предстоящих выборах, включить в свои программы положение о финансировании науки. Сегодня на пресс-конференции об этом сообщили члены инициативы Артур Мовсисян, Айк Ишханян, Арам Дживанян, добавив, что уже достигнута предварительная договоренность с партиями «Процветающая Армения», «Наследие» и Армянским национальным конгрессом.
«Финансирование науки должно составить как минимум 1% ВВП, с тенденцией дальнейшего роста на 0,2%»,- отметили они.
По словам членов инициативной группы, низкая заработная плата заставляет молодых ученых покидать страну или выполнять дополнительную работу.
«Средний возраст наших ученых - 58 лет. Сегодня молодых ученых ничего не привлекает в Армении, и они вынуждены найти вторую работу или покинуть родину, как многие мои знакомые. Арменоведение в Армении считается приоритетной отраслью, но до сих пор она не достигла международного уровня. Молодые ученые получают самую низкую зарплату, а зарплата академиков иногда даже ниже зарплаты уборщиц», - добавил Артур Мовсисян.
Участники пресс-конференции не ответили на вопрос корреспондента Panorama.am о том, сколько научных работ на счету каждого из них в течение прошлого года, отметив лишь, что за прошлый год эффективность работы армянских ученых, по оценке ЮНЕСКО, была самое высокой в мире.
Члены группы коснулись и избирательных списков. Они прокомментировали лишь список Республиканской партии Армении, выразив обеспокоенность по поводу того, что президент Национальной академии наук РА Радик Мартиросян занял 52-е место в списке, а ректор Ереванского государственного университета - 75-е. «Ученые должны были занять передовые места в списке такой партии», - резюмировали члены группы.