Քաղաքական 12:15 28/03/2012
Թուրքիայի Աթաթուրքի անվան համալսարանի գրականության ֆակուլտետի դասախոս և «Հայերի անհիմն պնդումների դեմ պայքարի միություն» (ASİMDER) կոչվող կազմակերպության փոխնախագահ Սավաշ Էղիլմեզը հայտարարել է, որ իրենք վավերագրական ֆիլմ են պատրաստել այն երկրների անցյալի մասին, որոնք ստիպում են Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ըստ թուրքական «Haberaktuel» լրատվական կայքի` Էղիլմեզը նշել է, որ ուսումնասիրելով այդ երկրների պատմական անցյալը` բացահայտել են նրանց իրականացրած մի շարք ցեղասպանությունների ու կոտորածների փաստեր: Առկա վավերաթղթերը և լուսանկարները մեկտեղելով պատրաստել են քառալեզու (թուրքերեն, անգլերեն, գերմաներեն և ֆրանսերեն) կարճամետրաժ վավերագրական մի ֆիլմ:
«Ապրիլի 24-ին ընդառաջ ամերիկահայությունը ԱՄՆ կոնգրես է ներկայացրել հակաթուրքական մի բանաձև և սկսել է ճնշում գործադրել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վրա իր ուղերձում «ցեղասպանություն» բառը հնչեցնելու համար: Մենք էլ այդ ճնշումը նվազագույնի հասցնելու համար մեր պատրաստած վերոհիշյալ ֆիլմն ուղարկելու ենք ԱՄՆ նախագահին, սենատորներին և ներկայացուցիչների պալատի անդամներին»,- ասել է Սավաշ Էղիլմեզը:

Общество 13:56 28/03/2012
Преподаватель факультета литературоведения Эрзрумского университета имени Ататюрка и вице-председатель организации под названием «Союз борьбы против безосновательных утверждений армян» (ASİMDER) Саваш Эгильмез сообщил, что они подготовили документальный фильм о прошлом тех стран, которые заставляют Турцию признать Геноцид армян.
По сообщению турецкого информационного сайта «Haberaktuel», Эгильмез отметил, что исследуя историческое прошлое этих стран, они раскрыли ряд фактов, свидетельствующих о совершенных ими геноцидах и резне. Собрав документальные данные и фотоснимки, они подготовили документальный короткометражный фильм на четырех языках (турецком, английском, немецком и французском).
«В преддверии годовщины событий 24 апреля 1915 года американские армяне представили в Конгресс США антитурецкую резолюцию и начали оказывать давление на президента США Барака Обаму за озвучивание в его послании слова «геноцид». Для того, чтобы снизить оказываемое давление мы отправим подготовленный нами фильм президенту США, сенаторам и членам Палаты представителей», - заявил Саваш Эгильмез.