Ապրիլի 8-ից Շուշանը և մյուսները կիջնեն հեռուստառադիոեթերից, հակառակ դեպքում…
Մինչև ապրիլի 8-ը երգչուհի Շուշան Պետոսյանը, որն ընդգրկված է Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակում (16-րդ հորիզոնական), կարող է ազատորեն երգել հայաստանյան հեռուստառադիոեթերում: Դա վերաբերում է ոչ միայն երգչուհուն, այլ նաև պատգամավորության թեկնածու գրանցված հեռուստառադիո լրագրողներին ու այս կամ այն կերպ հայտնի մարդկանց:
Ապրիլի 8-ից Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը (ՀՌԱՀ) իր նախապես մշակած մեթոդաբանության հիման վրա, հեռուստառադիոեթերի մշտադիտարկում է իրականացնելու: ՀՌԱՀ-ի աշխատակազմի մշտադիտարկում իրականացնողները ապրիլի 8-ից մինչև մայիսի 4-ը ժամը 24:00-ն հետևելու են եթերին և պարզեն` որ թեկնածուն ինչքա՞ն է երևում եթերում և արդյոք կա՞ն հեռուստառադիոեթերի տրամադրման անհավասար պայմաններ թեկնածուների միջև: Մշտադիտարկում իրականացնողների համար կարող է հիմք համարվել նաև հասարակական կազմակերպությունների, նախընտրական շտաբերի, լրագրողների ահազանգերը:
ՀՌԱՀ անդամ Արմեն Մկրտչյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ներկայացնելով մշտադիտարկման էությունը, ասաց, որ պատգամավորության թեկնածու գրանցված հեռուստառադիոլրագրողի, կամ այս կամ այն արտիստի հայտնվելը հեռուստառադիոեթերում կդիտվի որպես քարոզչություն: Դա կարող է վերաբերել նաև երգչուհի Շուշան Պետրոսյանին:
«Մոնիտորինգ իրականացնող պատասխանատուի համար ոչ մի տարբերություն չկա թեկնածուի մասնագիտական ուղղվածությունը` պաշտոնյա է, թե երգչուհի. այն պահից երբ նա գրանցվեց որպես թեկնածու և սկսվեց քարոզչության պաշտոնական ժամանակահատվածը, թեկնածուի` հեռուստառադիոեթերում երևալը կդիտվի որպես քարոզչություն: Անկախ նրանից, որ ինքը մեր կողմից հարգված երգչուհի է, մենք նրան դիտարկելու ենք որպես գրանցված թեկնածու, և մեր մոնիտորը պարտավոր է գրանցել որպես քարոզչություն», հավելեց ՀՌԱՀ անդամը:
Նրա խոսքով, մշտադիտարկում իրականացնողները պետք է հետևեն բացառապես մեկ սկզբունքի ապահովմանը` հավասար պայմաններ ստեղծել հեռուստառադիոեթերում բոլոր թեկնածուների համար:
Օրինակ, եթե «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակի 76-րդ հորիզոնականում ընդգրկված մարզիկ Նազիկ Ավդալյանը քարոզարշավի ընթացքում հրավիրվի մարզական որևէ հեռուստահաղորդման, դա կդիտվի որպես քարոզչություն ԲՀԿ-ի օգտին:
«Թեկնածուի` ցանկացած եթերում երևալը մենք գնահատելու ենք որպես քարոզչություն, որովհետև մեկին հրավիրելով, մյուսին չհրավիրելով անհավասար դաշտ կստեղծվի գրանցված բոլոր թեկնածուների միջև», -հավելեց մեր զրուցակիցը:
Երգչուհի Շուշան Պետրոսյանը չգիտեր, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հեռուստառադիոեթերով հեռարձակվող իր տեսահոլովակները կարող են դիտվել որպես քարոզչություն: Բայց նրա համար առանձնապես մտորելու բան էլ չկա. «Էնպես չի, որ ես ամեն օր եթերներում եմ: Շատ վաղուց ինձ ցույց չեն տալիս և առհասարակ մեր սերնդին: Այնպես որ առանձնապես բան չի փոխվելու», -մեզ հետ զրույցում փոխանցեց նա:
Նա ասաց, որ մտադիր չէ հեռուստառադիոընկերություններին զգուշացնել, որ իր տեսահոլովակները այդ ժամանակահատվածում չհեռարձակեն: «Եթե օրենքը այդպես է պահանջում, ապա բոլոր մարմինները պարտավոր են իմանալ այդ մասին», -նկատեց պատգամավորության համար պայքարող երգչուհին:
Մեկ ամսով ռադիոեթերին «բոյկոտ» է հայտարարելու նաև «Ռադիո հայ» ռադիոկայանի լրատվական ծառայության հաղորդավար Արաքսյա Պողոսյանը, որն ընդգրկված է «Ժառանգության» համամասնական ցուցակում: Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ իր հաշվին մեկ ամիս արձակուրդ է վերցրել և մինչև մայիսի 6-ը իր ձայնը չի լսվի ռադիոեթերից:

Общество 15:48 29/03/2012
До 8-го апреля певица Шушан Петросян, которая включена в пропорциональный список Республиканской партии Армении (16-я строка), может свободно петь в армянском теле-радиоэфире. Это касается не только певицы, но и зарегистрированных в кандидаты в депутаты теле-радиожурналистов и тем или иным образом известных людей.
Начиная с 8-го апреля, Национальная комиссия телевидения и радио (НКТР) на основе заранее разработанной ею методики, будет осуществлять мониторинг теле-радиоэфира. Осуществляющие мониторинг сотрудники НКТР будут следить за эфиром с 8 апреля по 24:00 4 мая с целью выяснить, сколько времени предоставляется кандидатам и есть ли неравные условия предоставления кандидатам эфирного времени. Основанием для осуществляющих мониторинг могут также послужить сообщения общественных организаций, предвыборных штабов и журналистов.
Член НКТР Армен Мкртчян в беседе с корреспондентом Panorama.am, представляя суть мониторинга, сказал, что появление в эфире зарегистрированного в кандидаты в депутаты теле-радиожурналиста или артиста будет рассмотрено как пропаганда. Это может коснуться также певицы Шушан Петросян.
«Для осуществляющего мониторинг нет никакой разницы в вопросе специальности кандидата: чиновник это или певица. Начиная с того момента, как он был зарегистрирован кандидатом и началась официальная избирательная кампания, появление кандидата в эфире будет рассмотрено как пропаганда. Независимо от того, что она уважаемая нами певица, мы будем рассматривать ее в качестве зарегистрированного кандидата, и наш мониторинг обязан будет записать это в качестве пропаганды», - добавил член НКТР.
По его словам, осуществляющие мониторинг должны будут следить исключительно за соблюдением одного принципа – создать в теле-радиоэфире равные условия для всех кандидатов.
Например, если занимающая 76-ую строку в пропорциональном списке партии «Процветающая Армения» спортсменка Назик Авдалян в ходе агитации будет приглашена на какую-либо спортивную передачу, то это будет рассмотрено как пропаганда в пользу «ППА».
Певица Шушан Петросян не знала, что транслируемые в телеэфире в период предвыборной агитации ее видеоклипы могут быть рассмотрены как пропаганда. Но особо думать ей не о чем.
«Не так, чтобы я каждый день была в эфире. Меня, и вообще наше поколение, давно не показывают. Так что, ничего особенного не изменится», - сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am Ш. Петросян.
Она сказала, что не намерена предупреждать теле-радиокомпании, чтобы ее видеоклипы не транслировались в указанный период. «Если закон требует этого, то все структуры обязаны знать об этом», - заметила борющаяся за депутатство певица.
На месяц «бойкот» радиоэфиру объявит также руководитель информационной службы радиостанции «Радио Ай» Араксия Погосян, которая включена в пропорциональный список партии «Наследие». В беседе с корреспондентом Panorama.am она сказала, что взяла на месяц отпуск за свой счет, и до 6 мая ее голоса не будет слышно в радиоэфире.