Հայ լրագրողն ընդդեմ Թուրքիայի` Եվրադատարանում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդունել է Թուրքիայի քաղաքացի ազգությամբ հայ լրագրող Ջևաթ Սինեթի ներկայացրած հայցն ընդդեմ թուրքական պետության, որտեղ իր նկատմաբ ցուցաբերվել է կրոնական խտրականություն պարունակող ռասիստական վերաբերմունք:
«Կորցրել էի հաշմանդամության քարտս: Ցանկանում էի նորը ստանալ, ինչի համար էլ դիմել էի Բաթման նահանգի սոցիալական ծառայություն: Այնտեղ, սակայն, ես ենթարկվեցի նվաստացուցիչ վիրավորանքների քրիստոնյա և հաշմանդամ լինելուս համար: Դառնացած էի: Դիմեցի Բաթմանի նահանգային դատարան, որը, սակայն, պատասխանատվության չենթարկեց ռասիսզմ դրսևորած սոցծառայությունների աշխատակցին».- ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` պատմել է հայազգի լրագրողը:
Ջևաթ Սինեթն ափսոսանք է հայտնել, որ Թուրքիայում դատական համակարգը կողմնակալ է, և հնարավոր չի լինում արդար վճիռ կայացնել: Թուրքիայում բնակվող հայերի նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի մասին նշելով` հայազգի լրագրողն ասում է. «Ռասիզմը ո°ր ժողովրդին է օգուտ բերել, ո°ր հասարակությանը: Ոչ մի: Ու երբեք էլ չի բերելու: Մենք էլ ամենքի պես, սովորական մարդկանց պես ապրել ենք ուզում: Հիմա մենք մեզ նսեմացված ու օտարված ենք զգում»:

Право 18:38 30/03/2012
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял иск гражданина Турции, армянина по национальности, журналиста Джевата Синета против турецкого государства относительно религиозной дискриминации и расистскому отношению к нему в этой стране.
«Я потерял свою карту по инвалидности и хотел получить новую. Для этого я обратился в социальную службу провинции Батман. Однако там я подвергся оскорбительному отношению за то, что являюсь христианином и имею инвалидность. Я был огорчен и обратился в суд провинции Батман, который, однако, не привлек сотрудников соцслужб, проявивших расистское отношение, к ответственности», - по сообщению турецкого информационного сайта «Sondakika», заявил журналист.
Джеват Синет выразил сожаление по поводу того, что судебная система в Турции не проявляет беспристрастного отношения и не представляет возможным принятие справедливого решения. Заявляя об оскорбительном отношении к проживающим в Турции армянам, армянский журналист отметил: «Какому народу или обществу расизм принес пользу?! Ни одному! И никогда не принесет! Мы, как и все обычные люди, хотим жить. Сейчас мы чувствуем себя униженными и отчужденными».