Քարոզչական ֆալստարտ. ՀԱԿ-ը պարտության հիմքեր է դնում
Ենթադրվում էր, որ նախօրեի հանրահավաքում հանրությանը կմատուցվի ՀԱԿ նախընտրական ծրագիրը: Սակայն այս առումով ընտրողին և քաղաքական շրջանակներին հիասթափություն է սպասվում:
«ՀԱԿ-ը միակ ուժն է, որը հատուկ նախընտրական ծրագրով հանդես գալու կարիք չունի, քանի որ այս տարիների ընթացքում կոնգրեսը ներկայացրել է իր առանցքային դրույթները»,- հանրահավաքում ունեցած ելույթում հայտարարեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` թվարկելով այն բազմաթիվ փաստաթղթերը, որոնք անցած չորս տարիներին կոնգրեսը ներկայացրել է հանրությանը:
Չեմ բացառում, որ իսկապես ամենատարբեր փաստաթղթերում ու ՀԱԿ-ի տարբեր գործիչների ելույթներում լուծումներ կան հասարակության կենսագործունեության բոլոր ոլորտների ու հանրությանը հետաքրքրող բոլոր հարցերի առնչությամբ: Բայց բոլոր դեպքերում անհրաժեշտություն կար, որ ՀԱԿ-ը մեկտեղեր իր ծավալուն նյութերը որևէ ամփոփ փաստաթղթի մեջ և ընտրողի քվեն հայցեր` դրան հղումով: Այլապես շատ հարցեր բաց են մնում և ՀԱԿ-ի մոտեցումները դարձնում խոցելի:
Քաջ հայտնի է, որ նույն Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իշխանությունից հեռացավ արտաքին քաղաքական խնդիրներում ունեցած մոտեցումների համար: Եվ ահա անհայտ է` իրենց նախորդ ելույթներից ու գնահատականներից ո՞րը պետք է ընդունել ծրագրային և հատկապես ո՞ր մի փաստաթղթում կամ ելույթում է տրված իրենց դիրքորոշումը:
Այսպես, օրինակ, նախօրեին կայացած հանրահավաքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը բառացիորեն ասել է հետևյալը. «Արտաքին քաղաքականության բնագավառում փակուղի են մտել Հայաստանի համար գերկենսական նշանակություն ունեցող խնդիրները` հայ-թուրքական հարաբերությունների և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները»:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հիմնահարցին, ես որևէ դեպք չեմ հիշում, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կամ նրա համախոհներն այս խնդրի վերաբերյալ որևէ մոտեցում արտահայտեն, հատկապես փակուղուց ելքերի վերաբերյալ, բացի, իհարկե, գործող իշխանություններին «Ղարաբաղը ծախելու» մեջ մեղադրանքների անընդհատ հնչեցումներից: Գուցե եղել է նման բան, բայց գոնե իմ մոտ չի տպավորվել այն, թե ինչ այլընտրանք է առաջարկում Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այս հարցում: Իսկ եթե այնուամենայնիվ եղել է նման բան, շատ լավ կլիներ, եթե այդ մոտեցումը որևէ ձևով արտացոլվեր նախընտրական որևէ խոստման ձևով:
Իսկ ահա հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում Տեր-Պետորսյանի մոտեցումն իսկապես պարադոքսի է վերածվում: Ինչպե՞ս կարելի է հասկանալ վերը մեջբերված նրա գնահատականը իր իսկ մեկ այլ գնահատականի համատեքստում, որը տվել է ընդամենը մի քանի ամիս առաջ` «Մոսկովսկիյե նովոստի» պարբերականին տված հարցազրույցում, խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Սերժ Սարգսյանի իրականացրած քայլերի մասին, բառացիորեն ասել է հետևյալը. «Նա ամեն ինչ ճիշտ և նորմալ է արել: Անհրաժեշտ է այդ թեման միշտ պահել օրակարգում, քանի որ առանց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման, առանց սահմանի բացման Հայաստանը չունի զարգացման հեռանկար»:
Եթե ըստ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` ամեն ինչ ճիշտ է արվել, հիմա ինքն ի՞նչ է առաջարկում փակուղուց դուրս գալու համար: Այդ ի՞նչ պետք է անի ՀԱԿ-ը, որ ենթադրենք Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացնի ստորագրված արձանագրությունները, կամ գուցե` դրանք հետ պիտի կանչի՞: Այս հարցերի պատասխանները որևէ տեղ նախորդիվ տրվե՞լ են, թե դրանց պատասխանը պետք է «100 քայլ»-ում փնտրել:
Հարկ է նկատել, որ այս հարցերի պատասխանները չկան ոչ Տեր-Պետրոսյանի թվարկած թվով 11 փաստաթղթերում, որոնք ներկայացվում են որպես ՀԱԿ-ի ծրագրային փաստաթղթեր, ոչ էլ երեկվա ելույթում նշած 20 կետերում, որոնք իրենց հերթին ներկայացվեցին որպես ծրագրային հիմնադրույթներ: Ավելին` դրանցում չկան բազմաթիվ այլ հարցերի պատասխաններ (բանակաշինություն, տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներ և այլն): Մինչդեռ ընտրողն իր քվեն տալուց առաջ կարիք ունի իմանալու` ինչ են իրեն առաջարկում և ինչի դիմաց: Եվ ահա ստացվում է, որ ՀԱԿ-ը ոչինչ չի առաջարկում ու «միակ ուժն է, որ դրա կարիքը չունի»:
Ի՞նչ պետք է անի ընտրողն այն պարագայում, երբ ինքն իրեն միակ ընդդիմադիր ուժ հռչակած քաղաքական ուժից որևէ այլընտրանքային դեղատոմս չի ստանում իրեն հուզող խնդիրների լուծման վերաբերյալ: Փորձը ցույց է տալիս, որ նման դեպքում ընտրողի համար որոշիչ դառնում են այլ գործոններ, որպես կանոն` դրամը (ընտրակաշառքը) կամ սոցիալական կապերը (խնամի-ծանոթ-բարեկամ): Ի վերջո մարդկանց մեծ մասը, որքան էլ դժգոհ լինի իրավիճակից, կողմնորոշվում է ոչ թե ընդդեմով, այլ հանունով:
Հետագայում, իհարկե, ՀԱԿ-ական գործիչները ժողովրդի մի ստվար հատվածի կմեղադրեն «խիղճն ու հոգին ծախելու» մեջ ու կպիտակավորեն ամենատարբեր վիրավորական բնորոշումներով: Բայց փաստը մնում է փաստ` նախընտրական ծրագրի անհրաժեշտություն չտեսնող ՀԱԿ-ն այսպիսով սեփական պարտության հիմքերն է դնում ու թող կուրծք չծեծեն հետո, թե ընտրությունները կեղծվել են: Չնայած քվեարկության գաղտնիությանը, մարդիկ իրենց շրջապատում շատ լավ գիտեն` ով ինչի համար ում է ընտրել:

Аналитика 18:05 31/03/2012
Предполагалось, что в ходе вчерашнего митинга будет представлена предвыборная программа АНК. Однако в этом смысле избирателя и политические круги ожидало разочарование.
«АНК – единственная сила, которая не нуждается в представлении предвыборной программы, поскольку в течение этих лет конгресс представлял свои ключевые положения», - заявил в ходе своего выступления на митинге лидер АНК Левон Тер-Петросян, перечислив те многочисленные документы, которые конгресс в течение прошедших четырех лет представил общественности.
Не исключаю, что и в самом деле в различных документах и выступлениях разных деятелей АНК есть решения интересующих общество и касающихся всех сфер жизнедеятельности вопросов. Но в любом случае необходимо было, чтобы конгресс объединил свои объемные материалы в один итоговый документ и попросил голос избирателя, ссылаясь на него. Так много вопросов остаются открытыми и подходы АНК становятся уязвимыми.
Хорошо известно, что тот же Левон Тер-Петросян ушел от власти за подходы к внешнеполитическим задачам. И вот неизвестно, которое из их предыдущих выступлений и оценок следует принимать за программное и в каком именно документе выражена их позиция.
Так, например, во время состоявшегося накануне митинга Левон Тер-Петросян дословно сказал следующее: «В области внешней политики в тупик вошли имеющие для Армении сверхжизненное значение задачи: процессы армяно-турецкого и нагорно-карабахского урегулирования».
Что касается нагорно-карабахского конфликта, то я не помню случая, чтобы Левон Тер-Петросян или его соратники выразили какую-либо позицию по данной проблеме, особенно относительно выхода из тупика, кроме, конечно, постоянного озвучивания обвинений в адрес действующих властей «в продаже Карабаха».
Может и было что-то подобное, но хотя бы у меня не запечатлелась предлагаемая Левоном Тер-Петросяном альтернатива по этому вопросу. А если, тем не менее, подобное было, то было бы очень хорошо, если бы этот подход каким-то образом был выражен в виде предвыборного обещания.
А вот в вопросе армяно-турецких отношений подход Левона Тер-Петросяна и в самом деле перерастает в парадокс. Как можно понять его вышеуказанную оценку в контексте озвученной им же другой оценки, которую он дал всего несколько месяцев назад в интервью изданию «Московские новости», говоря о шагах Сержа Саргсяна, осуществленных в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений. Дословно он сказал следующее: «Он все сделал правильно и нормально. Надо эту тему всегда сохранить в повестке дня. Потому что без урегулирования армяно-турецких отношений, без открытия границ у Армении нет перспектив развития».
Если, по мнению Левона Тер-Петросяна, все было сделано правильно, что теперь он предлагает для выхода из тупика? Что это должен сделать АНК, чтобы, предположим, парламент Турции ратифицировал подписанные протоколы, или может он должен отозвать их? Ответы на эти вопросы ранее были где-то даны или их надо искать в «100 шагах»?
Следует отметить, что ответов на эти вопросы нет ни в перечисленных Тер-Петросяном 11 документах, которые представляются в качестве программных документов АНК, и ни в 20 пунктах вчерашнего выступления, которые в свою очередь были представлены в качестве программных положений. Более того, в них нет ответов на многочисленные другие вопросы (строительство армии, реформы в системе местного самоуправления и другие). Между тем, прежде чем отдать свой голос, избирателю надо знать, что ему предлагают и за что. И вот получается, что АНК ничего не предлагает и это «единственная сила, которая не нуждается в этом».
Что в данном случае должен делать избиратель, когда не получает от политической силы, провозгласившей себя единственной оппозиционной, какого-либо альтернативного рецепта решения волнующих его задач. Опыт показывает, что в подобных случаях определителями для избирателя становятся другие факторы, как правило, деньги (избирательная взятка) или социальные связи (сват-знакомый-родственник). В конце концов, большая часть людей, сколь ни была бы недовольна ситуацией, определяется не по идее «против», а «во имя».
В дальнейшем, конечно, деятели АНК обвинят значительную часть народа в «продаже души и совести» и наклеят им ярлыки с самыми различными оскорбляющими определениями. Но факт остается фактом, что таким образом АНК, не видящий необходимости в предвыборной программе, закладывает основы собственного поражения, и пусть потом не бьют себя в грудь, что выборы были сфальсифицированы. Несмотря на секретность голосования, в своем окружении люди очень хорошо знают, кто кого за что выбрал.