Վենեսուելացի բժիշկը Չավեսի համար կանխատեսում է ամենաշատը մեկ տարվա կյանք
Միացյալ Նահանգներում բնակվող վենեսուելացի բժիշկ Խոսե Ռաֆայել Մարկինան հերթական կանխատեսումն է արել Վենեսուլեայի նախագահ Ուգո Չավեսի առողջության վերաբերյալ: Բժշկի գնահատմամբ, Չավեսին մնացել է ապրելու ընդամենը 7 ամիս, լավագույն դեպքում երկրի ղեկավարը կապրի մինչ 2013 թ-ի ապրիլ ամիսը: Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն, հղում անելով տեղի լրատվամիջոցներին:
«Չեմ կարծում, որ Չավեսը 6-7 ամսից ավելի կապրի, հաշվի առնելով, թե ինչ արագությամբ է զարգանում ուռուցքը», - ասել է մասնագետռը:
Խոսե Ռաֆայել Մարկինան նախկինում ևս ոչ հուսադրող կանխատեսումներ էր արել վենեսուելայի նախագահի առողջական վիճակի վերաբերյալ, ինչի համար մեղադրանքների ու քննադատության էր արժանացել հայրենիքում:
Հիշեցնենք, վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ուգո Չավեսը Կուբայում երկու վիրահատության է ենթարկվել չարորակ ուռուցքը հեռացնելու նպատակով և մի քանի անգամ բուժման կուրսեր անցել: Չավեսն անձամբ լավատեսորեն է տրամադրված իր ապաքինմանը, մի քանի անգամ հրապարակավ հայտարարելով, թե ինքն հաղթել է հիվանդությանը:

Health 12:04 02/04/2012
A recognized Venezuelan intensive care doctor said that President Hugo Chavez has a tumour with three metastasis that have expanded to his liver, suprarenal glands and bladder, “Gazeta.ru” reported.
Doctor Jose Rafael Marquina who lives in Florida told ABC from Madrid that he has ‘first hand’ information of the Venezuelan president health from specialists working close to him.
“Chavez has a cancerous tumour which has extended to three metastasis, in the liver, suprarenal glands, retroperitoneal space and the bladder”, said Dr. Marquina.
“When they called to tell me Chavez had a new two centimetres tumour and he had to be intervened in Caracas, he chose to have treatment in Havana where a laparoscopy was practiced. They then realized how advanced cancer was and decided to eliminate just the necrotic tissue. They did not extract the suprarenal glands fearing complications”, explained Marquina.
Asked if Chavez could be treated with chemotherapy Marquina said “probably they will” but “I haven’t that piece of information yet”.