Փորձագետ. Ադրբեջանը դիպուկահարների թեման իր քարոզչական նպատակներին է ծառայեցնում
«Իսկապես տարօրինակ է, որ հատկապես վերջին շրջանում, Ադրբեջանի կողմից հնչող նմանատիպ հայտարարություններն աճել են: Տարօրինակ է այն առումով, որ դիպուկահարների գործողություններից խոսում է մի պետություն, որը կտրականապես մերժում է իր դիպուկահարների դուրս բերել առաջնային գծից»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի խորհրդարանականների կողմից հնչող այն հայտարարությունները, թե՝ հայ դիպուկահարների գործողությունների արդյուքնում քաղաքացիական անձինք են տուժում՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցը:
Հիշեցնենք, որ այսօր, մասնավորապես, նման մեղադրանքներով հանդես է եկել Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Գանիրա Փաշաևան:
Ըստ փորձագետի, եթե Ադրբեջանն այդքան մտահոգված է դիպուկահարների խնդրով, ապա նա ավելի լավ կանի նախևառաջ դուրս բերի իր դիպուկահարներին առաջնային գծից:
«Ադրբեջանն ուղղակի իրավունք չունի խոսել դիպուկահարների թեմայով: Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում, ադրբեջանցի դիպուկահարների ակտիվ գործողությունների հետևանքով նույնիսկ հայ սպա է զոհվել: Իսկ հայ դիպուկահարները ակտիվ գործողություններ են իրականացնում բացառապես պատժիչ գործողությունների դեպքում»,- ասաց Հ. Պետրոսյանցը:
Նրա խոսքերով, սակայն փաստն այն է, որ Ադրբեջանը դիպուկահարների թեման իր քարոզչական նպատակներին է ծառայեցնում և խնդրի մասին խոսում է ոչ թե հումանիստական ձգտումներից ելնելով, այլ իր քաղաքական նպատակներին ծառայեցնելու համար:

Здоровье 15:59 02/04/2012
«Действительно странно, что особенно в последнее время заметен рост таких заявлений, озвучиваемых со стороны Азербайджана. Странно в том плане, что о действиях снайперов говорит государство, которое категорически отказывается отвести их с передовой линии», – комментируя озвученные азербайджанскими парламентариями заявления о том, что в результате действий армянских снайперов страдают гражданские лица, заявил в беседе с Panorama.am военный эксперт Грачья Петросянц.
Отметим, что, в частности сегодня, с такими обвинениями выступила депутат парламента Азербайджана Ганира Пашаева.
По словам эксперта, если Азербайджан так обеспокоен проблемой снайперов, то было бы лучше, чтобы он в первую очередь отвел своих снайперов с передовой линии.
«Азербайджан просто не имеет права говорить на эту тему. В течение последних недель в результате активных действий азербайджанских снайперов скончался даже армянский офицер. А армянские снайперы осуществляют активные действия исключительно в качестве карательных мер»,– отметил он.
По словам Петросянца, факт, однако в том, что Азербайджан использует тему снайперов в своих пропагандистских целях и говорит о проблеме не исходя из гуманистических устремлений, а для использования ее в своих политических целях.