Թող գա խոսենք. Գայանե Առուստամյանը Հայրապետյանին հեռուստաբանավեճի հրավեր է անում
Երևանի թիվ 1 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորության թեկնածու լրագրող Գայանե Առուստամյանն արդեն ձևավորել է իր թիմը, ունի մեկ շտաբ և մեկ ենթաշտաբ, և այսօրվանից սկսում է քարոզարշավը` «Քվեարկիր, որ չպարտվես» և «Ոչ մի քվե հանցավոր ռեժիմին» կարգախոսներով:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Գայանե Առուստամյանն ասաց, որ առաջադրվելու որոշումն իրենն է` դիմել է Հայ Ազգային կոնգրեսին, և վերջինն էլ այստեղ պաշտպանում է իր թեկնածությունը:
Այս ընտրատարածքում որպես իրեն հիմնական մրցակից համարում է իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ Ռուբեն Հայրապետյանին (Նեմեց Ռուբո): «Ավելի ճիշտ իմ մրցակիցը իշխող կուսակցությունն է, իշխող ռեժիմը, որի դեմ ես միշտ պայքարել եմ որպես քաղաքացի, որի դեմ հանդես եմ եկել որպես լրագրող և այժմ որի դեմ հանդես եմ գալիս որպես պատգամավորի թեկնածու», - հավելեց Գայանե Առուստամյանը:
Այս ընտրատարածքում առաջադրված մյուս թեկնածու «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Ստյոպա Սաֆարյանին իրեն մրցակից չի համարում: Ինչ վերաբերում է մեկ ընտրատարածքում մեկ ընդդիմադիր թեկնածու ունենալու մասին ավելի վաղ «Ժառանգության» կողմից արված հայտարարություններին, Առուստամյանը նկատեց, որ ինքն ավելի շուտ է ներկայացրել փաստաթղթերը, քան Սաֆարյանը: «Երբ ինքը տարել է փաստաթղթերը, տեսել է, որ այնտեղ գրված է իմ անունը, կարող էր կապվել այդ ընդդիմադիր թեկնածուի հետ և համաձայնության գալ», -հավելեց թեկնածուն:
Իր մրցակից Հանրապետական թեկնածուին հերթական անգամ հեռուստաբանավեճի հրավեր անելով, Առուստամյանն ասաց. «Թող գա հրապարակ, թող գա խոսենք, թող ներկայացնի իր պատկերացումները խորհրդարանում աշխատելու ծրագրերի մասին, թող ընտրողը կողմնորոշվի, ընտրի ինձ կամ իրեն»:
Ինչ վերաբերում է մյուս թեկնածու Ստյոպա Սաֆարանին, ապա նրա հետ բանավիճելու խնդիր Առուստամյանը չունի: Սակայն, եթե Սաֆարյանին հանդիպի էլ, ապա նրա հետ «հաճույքով» կխոսի «ընդդիմության և ընդդիմադիր լինելու փիլիսոփայության մասին»:
Ընտրություններին գնացող ուժերի համամասնական ցուցակների մեջ Առուստամյանն ասում է, որ «Հայ Ազգային կոնգրես» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակը հարուստ է «տեխնիկական, գիտական, հումանիտար, պետական, քաղաքացիական մտքով»:
Ըստ նրա, «լավ մարդիկ» կան նաև Հ. Յ. Դաշնակցություն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում: ««Բարգավաճ Հայաստանի» ցուցակը մի քիչ խայտաբղետ է, բայց ԲՀԿ-ն որպես նոր քաղաքական ուժ կարող է ինչ-որ ճանապարհներ հարթել: Եթե այս անգամ, գոնե մեկ անգամ ընտրողը հրաժարվի ընտրակաշառքից և գնա կատարի ընտրություն, ապա խորհրդարանը կձևավորվի ընդդիմադիր ուժերով»,-նկատեց Առուստամյանը:

Разное 16:15 11/04/2012
Баллотирующийся в избирательном округе №1, охватывающем административный район Аван и часть административного района Нор Норк, кандидат Гаяне Арустамян, уже сформировала свою команду, имеет один штаб и одно подразделение штаба и с сегодняшнего дня начинает кампанию с лозунгами «Проголосуй, чтобы не проиграть», «Ни одного голоса преступному режиму».
На сегодняшней встрече с журналистами Гаяне Арустамян отметила, что решение о выдвижении кандидатуры приняла сама, затем обратилась в Армянский национальный конгресс (АНК), который и поддержит ее.
В данном избирательном округе своим главным соперником она считает представителя Республиканской партии Армении Рубена Айрапетяна. «Точнее моим соперником будет правящая партия, режим, против которого я всегда боролась как гражданка, против которого выступала как журналистка и сейчас выступаю как кандидат в депутаты»,– добавила Гаяне Арустамян.
Баллотирующегося в этом округе члена партии «Наследие» Степана Сафаряна журналистка не считает своим соперником. Что же касается озвученной ранее партией «Наследие» инициативы иметь в одном округе одного оппозиционного кандидата, то Арустамян заметила, что она намного раньше подала документы, чем Сафарян. «Когда он отнес документы, он увидел, что там указано мое имя, он мог связаться с этим оппозиционным кандидатом и прийти к согласию»,– добавила Гаяне Арустамян.
Пригласив в очередной раз своего соперника от РПА на теледебаты, журналистка отметила: «Пусть придет на площадь, и мы поговорим. Пусть он преподнесет свои представления о программах работы в парламенте, и пусть избиратели определятся, кого выбрать – меня или его».
Что касается второго кандидата, Степана Сафаряна, то Арустамян не ставит задачи вступить с ним в дебаты. Однако если даже она встретится с Сафаряном, то с удовольствием поговорит с ним «о философии оппозиции».
Относительно пропорциональных списков партий, участвующих в выборах, Гаяне Арустамян отметила, что список альянса партий «Армянский национальный конгресс»
полон «технической, научной, гуманитарной, государственной и гражданской мысли».
По ее словам, «хорошие люди» включены и в пропорциональные списки АРФД и партии «Процветающая Армения». Список партии «Процветающая Армения» немного разношерстный, но партия, как новая политическая сила, может проложить путь. Если на этих выборах хотя бы один раз избиратель откажется от взятки и сделает свой выбор, то в парламент пройдут оппозиционные силы»,– заметила Арустамян.