Սերժ Սարգսյան. Շնորհակալ եմ իմ ժողովրդին, որ հնարավորություն ընձեռեց, ու ես էլ արդարացրի նրա հույսերը
«Ընտրությունները շատ կարևոր են մեզ համար, որպեսզի մեր տեղը հաստատենք աշխարհի առաջատար երկրների շարքում: Կարևոր է նաև, որ ժողովուրդը չկշտամբի, որպեսզի այն ուժը, որը ստանալու է առավելագույն քվեն, կարողանա վստահ լինել, որ իր առաջարկած ծրագիրը կամ իր անցած ճանապարհն է հիմք հանդիսացել մարդկանց համար, որպեսզի քվեարկեն»: Այսօր Արարատի մարզի Ավշար գյուղական համայնքում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը:
Նա ասաց, որ եթե ՀՀԿ-ն 2007թ-ին չստանար ժողովրդի վստահությունը և չստանար մեծամասնության քվեն, ապա ինքը չի պատկերացնում, թե ինչ տրամադրությամբ կգնար նախագահական ընտրություններին և նույնիսկ նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո էլ` ինչպես պետք է ԼՂ բանակցություններ վարեր:
« …Ես ինձ մի քիչ թույլ կզգայի, լեզուս կարճ կլիներ, բայց շնորհակալ եմ իմ ժողովրդին, որ հնարավորություն ընձեռեց ու ես էլ արտաքին քաղաքականության բնագավառում նրա վստահությունը կարողացա արդարացնել, նույնը վերաբերում է նաև ներքին քաղաքականությանը»:
Ս. Սարգսյանը ասաց, որ շատ քաղաքական ուժեր կան, ովքեր առանձնապես հակված չեն ճգնաջան աշխատանքի, փորձում են հազարավոր հարցերում անիրավի, տեղի -անտեղի քննադատել, անհանգստացնել, «որպեսզի մենք չկարողանանք մեր հիմնական խնդիրներով զբաղվել»:
Ըստ նրա, կարևոր է, որ այն քաղաքական ուժը, որը ստանում է ժողովրդի վստահությունը և արտահայտում է ժողովրդի կարծիքը, աշխատի հանուն ժողովրդի:
Երկրի ղեկավարը կոչ արեց հավատալ բարեկամներին, ընկերներին, գործընկերներին, պետությանը, բայց միշտ հաշվի առնել, որ հավատալ չի նշանակում դյուրահավատություն:
«Ես ձեզ խորհուրդ եմ տալիս շատ զգույշ լինել և տեսնել, թե ովքեր են խոստում տվողները, ինչպիսի ճանապարհ են անցել և ինչպիսին են կենցաղում, ինչպիսին է նրանց միջավայրը…: Մեր կուսակցությունը միշտ ձեր աչքերի առջև է եղել: Կարծում եմ, որ գոնե մի բանում չեք կասկածում, որ մենք չարչարվում ենք, ջանք ու եռանդ չենք խնայում, որ կարողանանք մեր ծրագրերն իրականացնել», - ասաց նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարի խոսքով` տնտեսական ճգնաժամի, տարածաշրջանային և 2008-ի ներքաղաքական վիճակում շատ դժվար էր իրականացնել ծրագրեր, բայց հասարակության մոտ պահպանվեց հանդուրժողականություն, որը ևս նպաստեց, որ երկիրը վերադառնա զարգացման ուղուն: Երկրի ղեկավարը վստահեցրեց, որ նոր արդյունաբերական քաղաքականություն է որդեգրվում` շեշտադրումները տանելով դեպի տնտեսական զարգացում:
ՀՀԿ ղեկավարը կոչ արեց ավշարցիներին սատարել մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված Արայիկ Գրիգորյանին:
Հիշեցնենք, որ վերջինս ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ է:
«Տարօրինակ երևույթ խնդրում եմ չընդունել, գիտեք, մենք հանդուրժողականության և քաղաքակիրթ երկխոսության կողմնակից ենք և շատ կարևոր խնդիրներ փորձում ենք լուծել` միավորելով շատերի ջանքները: Եթե Արայիկը Հանրապետական չէ, դա ոչինչ չի նշանակում», - հայտարարեց ՀՀԿ նախագահը:

Политика 17:40 13/04/2012
Лидер РПА Серж Саргсян: Я благодарен своему народу за то, что сумел оправдать возложенное на меня доверие
«Выборы очень важны для нас, чтобы утвердиться в ряду передовых стран мира. Важно также, чтобы народ не упрекал и чтобы та сила, которая получит максимальное количество голосов, была уверена в том, что именно предложенная ею программа или пройденный ею путь стали основой для того, чтобы люди проголосовали. Об этом заявил президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян в сельской общине Авшар Араратской области.
По словам Сержа Саргсяна, если бы в 2007 году РПА не получила бы доверие народа и большинство голосов, то он не представляет, с каким настроем он пошел бы на президентские выборы и как должен был вести переговоры по карабахскому вопросу даже после победы на президентских выборах.
«…Я бы почувствовал себя немного слабее, но я благодарен своему народу за предоставленную возможность и за то, что в сфере внешней политики я сумел оправдать доверие, возложенное на меня. То же самое относится ко внутренней политике».
Президент отметил, что есть множество политических сил, которые особо не склонны к усердной работе и пытаются во многих вопросах неуместно и несправедливо критиковать, беспокоить нас, «чтобы мы не могли заниматься нашими основными вопросами».
Как подчеркнул глава государства, важно, чтобы та политическая сила, которая получит доверие народа и выражает мнение народа, работала ради народа.
Серж Саргсян призвал верить родным, друзьям, коллегам, государству, но всегда учитывать то, что вера не означает легковерие.
«Я советую вам быть очень осторожными и видеть, кто дает обещания, какой путь они прошли, каковы они в быту, какова среда, окружающая их… Деятельность нашей партии всегда была перед вашими глазами. Думаю, вы хотя бы в одном вопросе не сомневаетесь: в том, что трудимся, не жалея сил и энергии, чтобы суметь реализовать наши программы»,– отметил он.
По словам председателя РПА, в условиях экономического кризиса, регионального положения и внутриполитической ситуации, сложившейся 2008 году, очень сложно было реализовать программы, но у общества сохранилась толерантность, которая также способствовала тому, чтобы страна вернулась на путь развития. Глава государства заверил, что принимается на вооружение новая промышленная политика с акцентировкой на экономическое развитие.
Серж Саргсян призвал жителей села Авшар поддержать баллотирующегося по мажоритарной системе кандидата Араика Григоряна.
Напомним, что Араик Григорян является членом парламентской фракции АРФД.
«Я прошу не считать это странным, вы знаете, что мы являемся сторонниками толерантности и цивильного диалога и пытаемся решить очень важные проблемы, объединяя усилия многих. Если Араик не является членом РПА, то это ничего не означает»,– заявил президент.