Մշակույթ 08:28 16/04/2012
Այսօր մեկնարում է «Ազգային գրադարանային շաբաթ» լայնածավալ միջոցառումը` նվիրված «Հայ գրատպության 500-ամյակին» և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից «Երևանը` 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» հռչակելուն: Շաբաթվա շրջանակներում (մինչև ապրիլի 23-ը) նախատեսվում են հանդիպումներ գիտության, մշակույթի և գրականության նշանավոր դեմքերի հետ, կկազմակերպվեն ցուցահանդեսներ, գրքի շնորհանդեսներ, գրադարանային բազմապիսի միջոցառումներ, որին կմիանան նաև մարզային գրադարանները:
Ժամը 11.00-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում, մայրաքաղաքի, մարզային և համայնքային գրադարաններում տեղի կունենա «Ազգային գրադարանային շաբաթ»-ի բացումը:
Նշենք, որ Հայկական գրադարանային ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ այս միջոցառումն անցկացվում է 2002 թվականից:

В Армении стартует Национальная библиотечная неделя
Сегодня в Армении стартует широкомасштабное мероприятие –«Национальная библиотечная неделя», посвященное 500-летию армянского книгопечатания и провозглашения Еревана в 2012 всемирной столицей книги.
В рамках мероприятия до 23 апреля планируется проведение встреч с видными деятелями науки, культуры и литературы, организация выставок, презентаций книг, разнообразных библиотечных мероприятий. В мероприятиях будут участвовать и областные библиотеки.
В 11:00 в Национальной библиотеке Армении, а также столичных и областных библиотеках состоится открытие «Национальной библиотечной недели».