Հասարակություն 14:32 18/04/2012
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ մեկտեղ Հայաստանը պետք է առաջ տանի նաև ՀՀ անվտանգության հարցն ու ԼՂՀ անկախության ճանաչման խնդիրը: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագիտության դոկտոր Լևոն Շիրինյանը:
Նա ասաց, որ թուրքերի ներողությունը արժեք չի ունենա, եթե այն շաղկապված չլինի տարածքների վերադարձի, փոխհատուցման հարցերի հետ: «Մենք պետք է հստակ ռազմավարության մեջ մտնենք»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել, սակայն ձևական փոփոխություն կա: Միաժամանակ Լ. Շիրինյանն ասաց, որ թուրքերը չեն փոխվել. «Եթե որևէ թուրք չի ասում եկեք Հայաստանը վերադարձնենք հայերին, նշանակում է, որ նրանք ստում են»:

Общество 16:16 18/04/2012
Вместе с требованием признать Геноцид армян Армения должна предъявлять и вопрос относительно своей безопасности и вопрос признания независимости Нагорно-Карабахской Республики. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил доктор политических наук, профессор Левон Ширинян.
По мнению политолога, если даже турки попросят прощения, то это не будет иметь значимости без наличия связи с вопросом возврата территорий и выдачи компенсации.
«Мы должны взять на вооружение четкую стратегию »,– считает Ширинян.
Процесс признания Турцией Геноцида армян, по словам Левона Шириняна, не подвергся изменениям в плане содержания, но формальные изменения заметны. Вместе с тем, политолог отметил, что турки не изменились.
«Если ни один из турок не предлагает вернуть Армению армянам, значит они лгут»,– резюмировал Л.Ширинян.