Հասարակություն 14:32 18/04/2012
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ մեկտեղ Հայաստանը պետք է առաջ տանի նաև ՀՀ անվտանգության հարցն ու ԼՂՀ անկախության ճանաչման խնդիրը: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագիտության դոկտոր Լևոն Շիրինյանը:
Նա ասաց, որ թուրքերի ներողությունը արժեք չի ունենա, եթե այն շաղկապված չլինի տարածքների վերադարձի, փոխհատուցման հարցերի հետ: «Մենք պետք է հստակ ռազմավարության մեջ մտնենք»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել, սակայն ձևական փոփոխություն կա: Միաժամանակ Լ. Շիրինյանն ասաց, որ թուրքերը չեն փոխվել. «Եթե որևէ թուրք չի ասում եկեք Հայաստանը վերադարձնենք հայերին, նշանակում է, որ նրանք ստում են»:

Comments 15:55 18/04/2012
Armenia should push forward the issue of country’s security and recognition of NKR’s independence in parallel with Armenian Genocide recognition, political scientist Levon Shirinyan told a news conference in Yerevan.
According to him, Turks’ apology will be of no value unless it is linked to return of the territories and compensation.
“We need to adopt an exact strategy,” the expert stressed.
The process of Turkish recognition of the Armenian Genocide has not undergone any content change, but it has changed formally, Shirinyan said. At the same time, he noted that Turks have not changed.
“If Turks do not say that they should give back to Armenians their lost country, it means they are lying.”