Տնտեսություն 18:33 19/04/2012
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Արարատ» սննդի կոմբինատ, որի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 2011թ-ի ապրիլի 8-ին:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց կոմբինատի տնօրեն Սարգիս Թարվերդյանը, ընկերությունը հիմնադրվել է դեռևս 2001թ-ին, սակայն սննդի արտադրության ոլորտ մուտք է գործել 2009-ին:
«Կոմբինատում մշակվել է հստակ ներդրումային ծրագիր, որի արդյունքում ընկերությունը կազմակերպել է բնական հյութերի և նեկտարների արտադրություն»,- հայտարարեց նա:
Տնօրենը նշեց նաև, որ անցյալ տարի ընկերությունն արտադրել է շուրջ 2.5 մլն լիտր և 800 մլն դրամից ավելի արտադրանք: Նրա խոսքով, իր գործունեության ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում կոմբինատը բացի TETRA PAK փաթեթավորմամբ հյութերի պատրաստման և փաթեթավորման արտադրամասից ստեղծել է նաև նոր արտադրամասեր` բնական հյութերի պատրաստման և ապակյա տարայում դրանց շշալցման, հատապտուղների, մրգերի և խոտաբույսերի չորացման, թեյի պատրաստման և փաթեթավորման, մրգերի և հատապտուղների վերամշակման արտադրամասերը:
Թարվերդյանը նշել է նաև, որ 2011թ-ին ընկերությունը մուրաբաների և մարինադների արտադրություն է կազմակերպել Տավուշի մարզի Վարագավան գյուղի և Սյունիքի մարզի Հարժիս գյուղի պահածոների գործարանում, իսկ անցած տարվա ընթացքում ՀՀ և ԼՂՀ 100-ից ավելի ֆերմերներից և գյուղացիներից իրականացրել է 180 մլն դրամից ավելի գումարի` շուրջ 800 տոննա մրգի և հատապտղի մթերում:
Սարգիս Թարվերդյանը տեղեկացրեց, որ իրենց արտադրանքի 25 տոկոսից ավելին արտահանվում է ԱՊՀ մի շարք երկրներ և ներկայումս քննարկումներ են ընթանում արտահանման երկրներում վաճառքի քանակի ավելացման ուղղությամբ: Նախատեսվում է, որ մինչև տարեվերջ արտադրանքը կարտահանվի նաև ԱՄՆ, ԵՄ և Մերձբալթյան երկրներ:

Президент Армении Серж Саргсян посетил пищевой комбинат «Арарат»
Сегодня президент Армении Серж Саргсян посетил пищевой комбинат «Арарат», торжественная церемония открытия которого состоялась 8 апреля 2011 года.
Как сообщил в беседе с журналистами директор комбината Саркис Тарвердян, компания была основана в 2001 году, но вступила в отрасль пищевого производства в 2009 году.
Разработана четкая инвестиционная программа, согласно которой компания запустила производство натуральных соков и нектаров.По словам директора, в прошлом году компания произвела около 2,5 млн литров продукции стоимостью более 800 млн драмов. Как отметил Саркис Тарвердян, за год своей деятельности комбинат, кроме цеха по производству и упаковке соков по оборудованиям «TETRA PAK», основал новые цеха по производству натуральных соков и розливу в стеклянные тары, изготовлению сухофруктов из ягод и плодов, чая и переработке овощей.
Саркис Тарвердян сообщил, что в 2011 году компания организовала производство варений и маринадов в консервных заводах села Варагаван Тавушской области и села Гаржис Сюникской области. В течение прошлого года компания осуществила закупку около 800 тонн фруктов и ягод на сумму 180 млн драмов у свыше 100 фермеров Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
По его словам, более 25 % их продукции экспортируется в ряд стран СНГ и сейчас ведутся обсуждения относительно увеличения масштабов экспортируемой продукции в зарубежные страны.
Планируется до конца года осуществить экспорт продукции комбината в США, страны ЕС и прикаспийские страны.