Օրվա թեմա 11:43 21/04/2012
105 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Մարիա Վարդանյանը` «Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմի հերոսուհին: Այս մասին «Էրմենիհաբեր» (Ermenihaber.am) լրատվական կայքին հայտնեց ֆիլմի ռեժիսոր Սյուզան Խարտալյանը:
Մարիա Վարդանյանը Հայոց ցեղասպանության մասին իր մղձավանջային հուշերը ներկայացրել է շվեդահայ ռեժիսոր Սյուզան Խարտալյանի ֆիլմում և պատմել, թե ինչպես են թուրքերը սպանել իր հորը ու առևանգել մորը:
Մարիա Վարդանյանը ծնվել էր 1905թ. Մալաթիայում:
«Հպարտ հայուհի, ուժեղ կին, որ քաջություն ունեցավ ասելու այն, ինչ կարելի չէր ասել, պատմել: Պատմեց ու պատգամեց երբեք չմոռանալ, ոչ մի դեպքում...» ,-Մարիա Վարդանյանի մասին պատմում է Սյուզան Խարտալյանը:

Society 12:30 21/04/2012
A survivor of the Armenian Genocide Maria Vardanyan passed away at the age of 105, filmmaker Suzanne Khardalian told “Ermenihaber.am” news site. Maria Vardanyan was the main hero of “Grandma’s Tattoos” documentary chronicle about Armenian Genocide.
Maria Vardanyan was born in 1905 in Malatia. She told the Swiss Armenian filmmaker the story of her life, about abduction and slavery for many years somewhere in Turkey. She told how the Turks killed her father and abducted her mother.
“A proud Armenian, a strong woman who found the courage to tell what was forbidden to. She told her story and inherited it to us…,” said Suzanne Khardalian.